O kobiecie

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
978-83-7700-013-7
Monika Adamczyk

Każda kobieta powinna tę książkę przeczytać, żeby zrozumieć siebie. A potem podsunąć swojemu partnerowi, żeby dowiedział się, czego ona od niego oczekuje. Profesor Zbigniew Lew Starowicz opowiada, jest dziś polska kobieta. Jak zmieniła się przez ostatnie lata i czego oczekuje w dzisiejszych czasach od mężczyzny. A może w ogóle go nie potrzebuje, bo nadchodzi era silnych, niezależnych kobiet? I...

czego oczekuje w dzisiejszych czasach od mężczyzny. A może w ogóle go nie potrzebuje, bo nadchodzi era silnych, niezależnych kobiet? I w końcu co na to mężczyźni?

Profesor Zbigniew Lew Starowicz w rozmowie z Barbarą Kasprzycką odkrywa, co naprawdę dzieje się w relacjach pań i panów w zależności od ich osobowości, wymagań,
przyzwyczajeń, ukrytych i nieznanych sobie pragnień, a także jak na to wszystko wpływają nasza kultura, obyczaje i religia. Normy społeczne, opinia innych i gorset tradycji. Czy w takim skomplikowanym świecie w ogóle jeszcze nasze emocje dają się jakoś wytłumaczyć?
Czy z związku lub małżeństwie potrafimy być jeszcze prawdziwi?

W końcu profesor odpowiada też na pytania, które już wiele razy słyszeliście, ale nigdy nie otrzymaliście na nie szczerej i pełnej odpowiedzi, popartej tak ogromnym doświadczeniem. Także na pytania najintymniejsze.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: okładka od wydawcy

książek: 2036
ZaaQazany | 2017-03-09
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 08 marca 2017

Ciekawa pozycja od jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzisiaj specjalistów w obszarze seksuologii. O bardzo liberalnym podejściu do spraw związanych z seksualnością człowieka, ale też odważnie odnoszącego się do innych wątków. Wątków wykraczających poza budowę anatomiczną narządów płciowych oraz uczenia przezywania rozkoszy (chociaż podkreśla ubóstwo technik seksualnych). Wyraźnie zaznacza, że seksualność to coś więcej niż sam stosunek, wkracza w sferę psychiczną. Nie jest to także, moim zdaniem, żaden poradnik. Jest to książka O MOŻLIWOŚCIACH. Robiąca ważny krok - normalizująca często nasze przekonania w kierunku złotego środka i rozwiewająca możliwe obawy pod tytułem: "CZY JESTEM NORMALNA/-Y".
Spotykałem się z opiniami czytelników, którzy o książce wypowiadają się niezbyt korzystnie i zarzucają Autorowi 'męski punkt widzenia'. Ja po przeczytaniu zastanawiam się: punkt widzenia czego? Przez całą książkę Lew-Starowicz nie narzuca żadnego rozwiązania jako preferowanego przez...

Zuba | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

"O kobiecie" kupiłam w prezencie mężowi, żeby się uczył. Ponieważ mam przymus czytania wszystkiego co się w domu znajdzie, przeczytałam sama.

Moim zdaniem trochę za dużo mężczyzny w tej kobiecie ;). Autor się trochę zaplątał i wracał do problemów męskich a nie trzymał się tematu.
Rozdziały o zmianach w życiu kobiet, o ich sile, o macierzyństwie trąciły banałem. Może panowie nie zdają sobie sprawy z wielu poruszanych kwestii, dla mnie były to oczywiste oczywistości.
Polecam tylko mężczyznom.

Pomensku | 2011-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2011

Proszę nie dać się zwieść tytułowi. W "O kobiecie" znajdziemy odpowiedzi na szereg pytań dotyczących nie tylko kobiet, ale także mężczyzn, dzieci, a nawet demonicznych teściowych. Profesor Lew-Starowicz mierzy się z nimi (pytaniami, nie teściowymi) we właściwym sobie stylu - spokojnym, stonowanym i nienachalnym. Sprzyja to samodzielnej refleksji, oraz nie wywołuje u czytelnika poczucia wstydu, niższości, czy lęku, co często ma miejsce podczas styczności z dziełami bardziej arbitralnych specjalistów. Nie znajdziemy więc emocjonalnych oskarżeń, prób ośmieszenia osób lub zjawisk, a rzetelny obraz relacji damsko-męskich, macierzyńskich, ojcowskich, lub ogólnospołecznych. Obraz wyklarowany długoletnimi badaniami, obserwacjami i kontaktami z pacjentami.

Książka składa się z 8 rozmów dotyczących m.in. kobiet, seksu, związków, seksu, zdrad, komunikacji, mężczyzn, czyli tego wszystkiego, co stanowi obiekt rozważań kobiet. Ale czy tylko kobiet? Mężczyźni również powinni znaleźć coś dla...

Patrycja Perzyna | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 marca 2014

Oo tak! Najlepsza! Nie czytałam lepszej książki-poradnika! To są wszystko proste opinie-rady, ale tego właśnie nam trzeba prostej podpowiedzi do której nawet nie trzeba sie stosować, tu wystarczy zrozumieć i reszta sama zadziała.
Oczywiscie dla mnie rad tam było ociupine, ale podkreśliłam co dla mnie istotne, czego sie boje i co mi sie podoba, i teraz przekazuje ją mężczyźnie z którym chciałabym stworzyć fajny związek. Czekam na część "o mężczyźnie" którą ma on, prosilam by zrobił z nią to samo. Mam nadzieje że na koniec przedyskytujemy "podkreślenia". :)

Jedyne "ale" to.. MAŁO! CHCĘ WIĘCEJ! :)

Bardzo! bardzo! polecam!

weredLewana | 2014-01-17
Przeczytana: luty 2011

Nie, to nie jest książka "o kobiecie". To jest książka o tym, jak kobietę postrzega mężczyzna (w tym wypadku z wielkim psychoterapeutycznym doświadczeniem). Mało tego - jest to książka o tym, jak mężczyzna życzyłby sobie kobietę widzieć... niestety, a jaka ona najczęściej nie jest lub nie chce być (tu "niestety" dla mężczyzny). Z niezrozumiałych dla mnie względów znaczna część tych opowieści sprowadzała się do biologicznych aspektów związków kobiety z mężczyzną. Ja rozumiem, że każdy ma inną wrażliwość, natomiast nie mogę zgodzić się z tym, aby postrzegać mnie tylko w kategoriach atrakcyjności biologicznej czy nawet intelektualnej. W całej książce raz padło zdanie o tym, że mądry mężczyzna umie w kobiecie dostrzec (uwaga!) człowieka, ale najczęściej i tak dzieje się to pod koniec jego dni i to u niezbyt wielu osobników tej płci. Smutne. Bo tak naprawdę źle mówi nie o kobiecie, a o samych mężczyznach, w dodatku z ust mężczyzny...
Warto jednak przeczytać dla jednego aspektu, który...

MariennLene | 2013-07-13

Trochę nieznanego, trochę znanego.
Cóż świat na okrągło powtarza?
Mężczyźni zwracający uwagę na treść słów, a kobiety na ich formę.
Mężczyźni nie wybaczający zdrady seksualnej, kobiety nie wybaczające zdrady emocjonalnej.
Książka zatem nie tylko O KOBIECIE, ale i o mężczyźnie.

Ale coś też zadziwia.
Spójrzmy na wątek kobiety mającej wszystko, czego dotychczas chciała: rodzinę, pracę, dom. Lew-Starowicz nie mówi o niej, że jest zbyt wymagająca albo nie umie cieszyć się życiem. Nie! Mówi natmiast: "W takiej sytuacji będę razem z nią szukał tego, czego wciąż jej w tym życiu brakuje. Być może jest to co, czego sobie nie uświadamia".

Nie pozostaje nic innego, jak tylko się zgodzić.

Adrianna | 2013-09-29

Wywiad rzeka, w którym dowiadujemy się, co Zbigniew Lew-Starowicz sądzi nie tylko o kobietach. O Kościele, in vitro, aborcji i wielu innych rzeczach, które do dziś wzbudzają kontrowersje. Na początku trzeba się wczuć w rytm książki; raczej nie należy do tych, które czyta się "duszkiem". Należy się nią delektować. Każdy rozdział, ba! każda odpowiedź, zmusza nas do własnych przemyśleń, refleksji.

Ewelina | 2013-05-27
Przeczytana: 10 maja 2013

Będzie to recenzja trochę inna niż poprzednie, ponieważ będzie oceną dwóch książek. Pozwoliłam sobie na tę oszczędność, ponieważ te dwie publikacji pasują do siebie jak kobieta i mężczyzna. ;-)

Zbigniew Lew-Starowicz to jeden z najbardziej znanych polskich seksuologów, psychiatra, psychoterapeuta. Autor takich publikacji jak: „Encyklopedia erotyki”, „Jak się kochać”, „Seks trudny czy łatwy?” oraz „Problemy z seksem”. Ponadto profesor jest mężczyzną, którego uwielbiam za klasę, taktowne poczucie humoru i pełne pasje wypowiedzi oraz podziwiam jego dorobek naukowy.

W pierwszej części, „O kobiecie” Zbigniew Lew-Starowicz opowiada Barbarze Kasprzyckiej o współczesnych Polkach, o tym jak się zmieniły na przełomie ostatnich dekad. Poszukamy odpowiedzi na trudne pytanie, a mianowicie czego pragną kobiety i czy udaje im się to uzyskać. Dlaczego kobiety uprawiają seks? (Ile kobiet tyle powodów, niektóre są naprawdę niewiarygodne!). Dowiemy się z jakimi problemami „przychodzi baba do...

Mariusz Bartosik | 2015-03-08
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Wywiad-rzeka o kobietach (i nie tylko) z jednym z czołowych seksuologów w Polsce.

Zakres tematyki jest szeroki. Rozmowy, podzielone na 8 rozdziałów, omawiają przemiany współczesnych kobiet, ich marzenia i kompleksy, problemy z komunikacją, zagadnienie harmonii w związku, problem zdrady, wpływ religii na seksualność, macierzyństwo i, na samym końcu, mężczyzn jako dużych chłopców :).

Książkę czyta się łatwo, rozmowa z profesorem przebiega swobodnie. Widać jego duże doświadczenie, choć po tylu latach praktyki trudno się dziwić, że spotkał się już prawdopodobnie ze wszystkimi przypadkami i kombinacjami. Przy wyjaśnianiu tematów zachowuje swój charakterystyczny styl i profesjonalizm, niczego nie narzuca, ani nikogo nie krytykuje. Zawarta wiedza i porady mogą być przydatne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Bardzo dobra, 7/10.

-Maat-Ka-Ra- | 2012-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 marca 2012

...czemu dobra, a nie wybitna... Jako produkt, brak jej wad, w postaci literowych/stylistycznych potknięć. Jako "książka" czytała się dobrze, jako poradnik... to nie jest poradnik, dla mądrej, normalnej kobiety, aczkolwiek jestem być może zaburzona, w tę "lepszą" stronę i pod tym kątem oczekuję jednak czegoś więcej. A mam banały, truizmy i brak rozwinięcia fajnych tak naprawdę dla mnie tematów. Dobrze, że w treści prof. poleca inne książki innych autorów, szkoda, że ten zbiór refleksji im nie nie dorównuje: może to dlatego, że to tak naprawdę dla facetów... Sama publikacja - nie wytropiłam błędów, gładko się czyta, "dobre"...