O kobiecie

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
978-83-7700-013-7
Monika Adamczyk

Każda kobieta powinna tę książkę przeczytać, żeby zrozumieć siebie. A potem podsunąć swojemu partnerowi, żeby dowiedział się, czego ona od niego oczekuje. Profesor Zbigniew Lew Starowicz opowiada, jest dziś polska kobieta. Jak zmieniła się przez ostatnie lata i czego oczekuje w dzisiejszych czasach od mężczyzny. A może w ogóle go nie potrzebuje, bo nadchodzi era silnych, niezależnych kobiet? I...

czego oczekuje w dzisiejszych czasach od mężczyzny. A może w ogóle go nie potrzebuje, bo nadchodzi era silnych, niezależnych kobiet? I w końcu co na to mężczyźni?

Profesor Zbigniew Lew Starowicz w rozmowie z Barbarą Kasprzycką odkrywa, co naprawdę dzieje się w relacjach pań i panów w zależności od ich osobowości, wymagań,
przyzwyczajeń, ukrytych i nieznanych sobie pragnień, a także jak na to wszystko wpływają nasza kultura, obyczaje i religia. Normy społeczne, opinia innych i gorset tradycji. Czy w takim skomplikowanym świecie w ogóle jeszcze nasze emocje dają się jakoś wytłumaczyć?
Czy z związku lub małżeństwie potrafimy być jeszcze prawdziwi?

W końcu profesor odpowiada też na pytania, które już wiele razy słyszeliście, ale nigdy nie otrzymaliście na nie szczerej i pełnej odpowiedzi, popartej tak ogromnym doświadczeniem. Także na pytania najintymniejsze.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: okładka od wydawcy

Zuba | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

"O kobiecie" kupiłam w prezencie mężowi, żeby się uczył. Ponieważ mam przymus czytania wszystkiego co się w domu znajdzie, przeczytałam sama.

Moim zdaniem trochę za dużo mężczyzny w tej kobiecie ;). Autor się trochę zaplątał i wracał do problemów męskich a nie trzymał się tematu.
Rozdziały o zmianach w życiu kobiet, o ich sile, o macierzyństwie trąciły banałem. Może panowie nie zdają sobie sprawy z wielu poruszanych kwestii, dla mnie były to oczywiste oczywistości.
Polecam tylko mężczyznom.

Shim | 2011-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2011

Proszę nie dać się zwieść tytułowi. W "O kobiecie" znajdziemy odpowiedzi na szereg pytań dotyczących nie tylko kobiet, ale także mężczyzn, dzieci, a nawet demonicznych teściowych. Profesor Lew-Starowicz mierzy się z nimi (pytaniami, nie teściowymi) we właściwym sobie stylu - spokojnym, stonowanym i nienachalnym. Sprzyja to samodzielnej refleksji, oraz nie wywołuje u czytelnika poczucia wstydu, niższości, czy lęku, co często ma miejsce podczas styczności z dziełami bardziej arbitralnych specjalistów. Nie znajdziemy więc emocjonalnych oskarżeń, prób ośmieszenia osób lub zjawisk, a rzetelny obraz relacji damsko-męskich, macierzyńskich, ojcowskich, lub ogólnospołecznych. Obraz wyklarowany długoletnimi badaniami, obserwacjami i kontaktami z pacjentami.

Książka składa się z 8 rozmów dotyczących m.in. kobiet, seksu, związków, seksu, zdrad, komunikacji, mężczyzn, czyli tego wszystkiego, co stanowi obiekt rozważań kobiet. Ale czy tylko kobiet? Mężczyźni również powinni znaleźć coś dla...

Patrycja Perzyna | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 marca 2014

Oo tak! Najlepsza! Nie czytałam lepszej książki-poradnika! To są wszystko proste opinie-rady, ale tego właśnie nam trzeba prostej podpowiedzi do której nawet nie trzeba sie stosować, tu wystarczy zrozumieć i reszta sama zadziała.
Oczywiscie dla mnie rad tam było ociupine, ale podkreśliłam co dla mnie istotne, czego sie boje i co mi sie podoba, i teraz przekazuje ją mężczyźnie z którym chciałabym stworzyć fajny związek. Czekam na część "o mężczyźnie" którą ma on, prosilam by zrobił z nią to samo. Mam nadzieje że na koniec przedyskytujemy "podkreślenia". :)

Jedyne "ale" to.. MAŁO! CHCĘ WIĘCEJ! :)

Bardzo! bardzo! polecam!

weredLewana | 2014-01-17
Przeczytana: luty 2011

Nie, to nie jest książka "o kobiecie". To jest książka o tym, jak kobietę postrzega mężczyzna (w tym wypadku z wielkim psychoterapeutycznym doświadczeniem). Mało tego - jest to książka o tym, jak mężczyzna życzyłby sobie kobietę widzieć... niestety, a jaka ona najczęściej nie jest lub nie chce być (tu "niestety" dla mężczyzny). Z niezrozumiałych dla mnie względów znaczna część tych opowieści sprowadzała się do biologicznych aspektów związków kobiety z mężczyzną. Ja rozumiem, że każdy ma inną wrażliwość, natomiast nie mogę zgodzić się z tym, aby postrzegać mnie tylko w kategoriach atrakcyjności biologicznej czy nawet intelektualnej. W całej książce raz padło zdanie o tym, że mądry mężczyzna umie w kobiecie dostrzec (uwaga!) człowieka, ale najczęściej i tak dzieje się to pod koniec jego dni i to u niezbyt wielu osobników tej płci. Smutne. Bo tak naprawdę źle mówi nie o kobiecie, a o samych mężczyznach, w dodatku z ust mężczyzny...
Warto jednak przeczytać dla jednego aspektu, który...

MariennLene | 2013-07-13

Trochę nieznanego, trochę znanego.
Cóż świat na okrągło powtarza?
Mężczyźni zwracający uwagę na treść słów, a kobiety na ich formę.
Mężczyźni nie wybaczający zdrady seksualnej, kobiety nie wybaczające zdrady emocjonalnej.
Książka zatem nie tylko O KOBIECIE, ale i o mężczyźnie.

Ale coś też zadziwia.
Spójrzmy na wątek kobiety mającej wszystko, czego dotychczas chciała: rodzinę, pracę, dom. Lew-Starowicz nie mówi o niej, że jest zbyt wymagająca albo nie umie cieszyć się życiem. Nie! Mówi natmiast: "W takiej sytuacji będę razem z nią szukał tego, czego wciąż jej w tym życiu brakuje. Być może jest to co, czego sobie nie uświadamia".

Nie pozostaje nic innego, jak tylko się zgodzić.

Ewelina | 2013-05-27
Przeczytana: 10 maja 2013

Będzie to recenzja trochę inna niż poprzednie, ponieważ będzie oceną dwóch książek. Pozwoliłam sobie na tę oszczędność, ponieważ te dwie publikacji pasują do siebie jak kobieta i mężczyzna. ;-)

Zbigniew Lew-Starowicz to jeden z najbardziej znanych polskich seksuologów, psychiatra, psychoterapeuta. Autor takich publikacji jak: „Encyklopedia erotyki”, „Jak się kochać”, „Seks trudny czy łatwy?” oraz „Problemy z seksem”. Ponadto profesor jest mężczyzną, którego uwielbiam za klasę, taktowne poczucie humoru i pełne pasje wypowiedzi oraz podziwiam jego dorobek naukowy.

W pierwszej części, „O kobiecie” Zbigniew Lew-Starowicz opowiada Barbarze Kasprzyckiej o współczesnych Polkach, o tym jak się zmieniły na przełomie ostatnich dekad. Poszukamy odpowiedzi na trudne pytanie, a mianowicie czego pragną kobiety i czy udaje im się to uzyskać. Dlaczego kobiety uprawiają seks? (Ile kobiet tyle powodów, niektóre są naprawdę niewiarygodne!). Dowiemy się z jakimi problemami „przychodzi baba do...

-kropka | 2012-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 marca 2012

...czemu dobra, a nie wybitna... Jako produkt, brak jej wad, w postaci literowych/stylistycznych potknięć. Jako "książka" czytała się dobrze, jako poradnik... to nie jest poradnik, dla mądrej, normalnej kobiety, aczkolwiek jestem być może zaburzona, w tę "lepszą" stronę i pod tym kątem oczekuję jednak czegoś więcej. A mam banały, truizmy i brak rozwinięcia fajnych tak naprawdę dla mnie tematów. Dobrze, że w treści prof. poleca inne książki innych autorów, szkoda, że ten zbiór refleksji im nie nie dorównuje: może to dlatego, że to tak naprawdę dla facetów... Sama publikacja - nie wytropiłam błędów, gładko się czyta, "dobre"...

Adrianna | 2013-09-29

Wywiad rzeka, w którym dowiadujemy się, co Zbigniew Lew-Starowicz sądzi nie tylko o kobietach. O Kościele, in vitro, aborcji i wielu innych rzeczach, które do dziś wzbudzają kontrowersje. Na początku trzeba się wczuć w rytm książki; raczej nie należy do tych, które czyta się "duszkiem". Należy się nią delektować. Każdy rozdział, ba! każda odpowiedź, zmusza nas do własnych przemyśleń, refleksji.

Mariusz Bartosik | 2015-03-08
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Wywiad-rzeka o kobietach (i nie tylko) z jednym z czołowych seksuologów w Polsce.

Zakres tematyki jest szeroki. Rozmowy, podzielone na 8 rozdziałów, omawiają przemiany współczesnych kobiet, ich marzenia i kompleksy, problemy z komunikacją, zagadnienie harmonii w związku, problem zdrady, wpływ religii na seksualność, macierzyństwo i, na samym końcu, mężczyzn jako dużych chłopców :).

Książkę czyta się łatwo, rozmowa z profesorem przebiega swobodnie. Widać jego duże doświadczenie, choć po tylu latach praktyki trudno się dziwić, że spotkał się już prawdopodobnie ze wszystkimi przypadkami i kombinacjami. Przy wyjaśnianiu tematów zachowuje swój charakterystyczny styl i profesjonalizm, niczego nie narzuca, ani nikogo nie krytykuje. Zawarta wiedza i porady mogą być przydatne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Bardzo dobra, 7/10.

Bilbo | 2014-08-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Kupiłam sobie całą kolekcję książek pana Lwa Starowicza i po przeczytaniu tej części stwierdzam, że chyba nie będę żałować. Z całą stanowczością stwierdzam, że zdecydowanie lepiej czyta mi się pana profesora niż go słucha. Książka daje do myślenia, a mnie chwilami zaskakiwała trafnością spostrzeżeń, gdy uświadamiałam sobie: "faktycznie tak jest!". I uśmiechałam się pod nosem nad oczywistością tego czy tamtego. Poradnik wart przeczytania, a już na pewno wart tego, by do niego wracać.
Ciekawa jestem kolejnych części.