Powidoki. Chłopcy z tamtych lat

Wydawnictwo: ALFA
83-7001-907-2
warszawa, nowakowski, powidoki
Camillos

Zbiór 72 obrazków, z których część drukowana była w "Kulisach" i cieszyła się dużym uznaniem czytelników. Marek Nowakowski wspomina w nich ludzi, wydarzenia i miejsca z dawnych lat. Przewija się tu cała plejada barwnych typów powojennej i niemal współczesnej Warszawy: bywalców znanych restauracji, ludzi z półświatka - cinkciarzy, złodziei, prostytutek, żebraków. Wszystko to opisane z humorem, mimo przebijającej nuty nostalgii za tym, co minęło, barwnym, soczystym językiem.
Na kanwie książki zrealizowano w TVP serial reportaży "Powidoki".

źródło opisu: okładka

allison | 2013-06-20
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2013
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Cieszę się, że sięgnęłam po "Powidoki" bezpośrednio po lekturze powieści "Obok Julii". A to dlatego, że klimat obu książek jest zbliżony - podobna melancholia, nostalgia, sentyment i pełne refleksji oraz humoru spojrzenie na świat, który już odszedł i nigdy nie wróci.

W przeciwieństwie do powieści Rylskiego zbiór szkiców Nowakowskiego należy do literatury faktu - autor opisuje miejsca, sytuacje, osoby, które sam poznał albo o których dowiedział się z wiarygodnych źródeł. Utwory te łączą cechy felietonu, kartek z pamiętnika i literackiego reportażu. Niektóre przypominają miniaturowe opowiadania.

Większość obrazków dotyczy lat 50. i 60. minionego stulecia, ale są tu także utwory opisujące rzeczywistość późniejszą i wcześniejszą, nawet przedwojenną.
Głównymi bohaterami Nowakowski uczynił ludzi związanych nierozerwalnie z dawną Warszawą i jej okolicami. To przede wszystkim osoby z półświatka, znani w stolicy birbanci, złodzieje, paserzy, a także menele, prostytutki, donosiciele,...

scarabone | 2016-10-03
GregorEust | 2015-05-18