Blondynka na Sri Lance

Seria: Dzienniki z podróży
Wydawnictwo: G+J
podróże, Pawlikowska Beata
Ag2S

Nowa seria książek przygodowych znanej podróżniczki i pisarki, Beaty Pawlikowskiej. Najbardziej niezwykłe zakątki świata, zaskakujące obserwacje, zabawne rysunki i kolorowe fotografie. Na Wyspie Wielkanocnej polinezyjski mistrz zrobił mi nowy tatuaż. Na Zanzibarze odkryłam tajemnicę szczęścia. W Himalajach spotkało mnie przeznaczenie, a w Tybecie zrozumiałam sens życia po życiu. W Peru piłam...

Na Wyspie Wielkanocnej polinezyjski mistrz zrobił mi nowy tatuaż. Na Zanzibarze odkryłam tajemnicę szczęścia. W Himalajach spotkało mnie przeznaczenie, a w Tybecie zrozumiałam sens życia po życiu. W Peru piłam herbatę z koki, w Brazylii ścigałam pająki, a na Sri Lance buddyjski mnich odprawił nade mną rytuał z wachlarzem. W Tanzanii leciałam spadającym balonem, a w Indiach spotkałam białego szczura. W Kambodży dowiedziałam się, że mam na imię Mały Wiatr, w Meksyku jadłam pieczone świerszcze, a w Amazonii tropiłam jaguara…

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Monika | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Z serii "podróżniczków do kieszeni" pani Beaty opowieść o Sri Lance szczególnie mocno przypadła mi do gustu. Już spieszę wytłumaczyć dlaczego.

Po pierwsze: jestem wielką miłośniczką herbaty. Tylko czarnej, tylko mocnej, tylko gorzkiej, co oznacza że miałabym szansę polubić tę z wyspy (no...może poza gorzkością ;)). Z wielką ciekawością i zainteresowaniem przeczytałam o uprawie i zbiorach herbaty. Nie wiedziałam dotychczas, że różnice pomiędzy herbatą czarną, zieloną i białą biorą się właśnie stąd, skąd się biorą... Nie będę zdradzać więcej - sami przeczytajcie!

Po drugie: jestem wielką miłośniczką zwierząt. Kiedyś gdzieś przeczytałam o sierocińcu słoni na Sri Lance i od tamtego dnia zawsze chciałam tam pojechać. Cóż, pani Beata otworzyła mi oczy na ten sierociniec. Jednak ominę go szerokim łukiem. Dziękuję pani Beato za te cenne, choć smutne informacje.

Po trzecie: jestem wielką miłośniczką dyskusji. Nawet zażartych, byle ciekawych i takich, które nikogo nie obrażają.
I w tym...

MadziaR | 2012-03-01
Przeczytana: 21 lutego 2012

"Blondynka na Sri Lance" obfituje w bardzo ciekawe informacje. Możemy dowiedzieć się z niej o historii herbaty, poznać tło buddyzmu, a także trochę się pośmiać z dowcipnych rysunków.
Ta mała książeczka zawiera bardzo dużo ciekawostek - m. in. o tym jak drzewka herbaciane bronią się przed ludźmi, dzięki temu czyta się błyskawicznie,poreczny format sprawia, że można ją zabrać ze sobą wszędzie. Polecam:-)

Majka96 | 2014-01-17

RE-WE-LA-CJA. Rewelacja!! Przeczytałam ją jednym tchem, i to dosłownie.Pani Beata po raz kolejny mnie nie zawiodła. Znakomicie połączyła podróż z historią, kuchnią, życiem codziennym, religią. Czytałam parę książek podróżniczych innych autorów, ale Pawlikowskiej nie dorównują. Polecam :D

Aga | 2011-12-18

Krótko, zwięźle i na temat. Nie jest to przewodnik, ani nawet nie nazwałabym tego książką podróżniczą.. potraktowałabym to raczej jako "Sri Lance w pigułce". Książka zasiewa w nas ziarenko zaciekawienia i dobrze, bo dzięki temu sprytnemu zabiegowi albo przeczytamy kolejną książkę o Sri Lance albo tam pojedziemy!

Marzena | 2011-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Podoba mi się pomysł i forma edytorska tej serii. Mała poręczna książeczka, kryje w sobie zaskakująco dużo pięknych zdjęć i dowcipnych rysunków. Można ją wszędzie ze sobą zabrać i czytać w autobusie czy poczekalni u lekarza, albo na przerwie śniadaniowej. Zapewnia egzotyczny powiew w środku miasta.
Taka forma wpływa jednak na ograniczenie treści do kilku krótkich tekstów, które są ciekawe ale nie za głębokie.
Całość lekka i przyjemna.
"Blondynka na Sri Lance" to garść informacji i herbacie, pikantnej kuchni i buddyźmie. Bardzo podobają mi się fotografie autorki a szczególnie poruszyły mnie portrety zbieraczek herbaty.
Cena dosyć atrakcyjna bo około 12 zł.
Taki uroczy podróżniczy drobiazg, który jednak może rozczarować tych którzy szukają tu literatury przez duże "L".

Paweł Lesiak | 2013-11-04
Przeczytana: 2011 rok

Beata Pawlikowska zabiera nas w najróżniejsze zakątki świata. W miejsca, które dla większości z nas nie są osiągalne. W swoich książeczkach będących jakby dziennikami z podróży prezentuje nam nie tyle suchą historię czy geografię danego kraju czy regionu, ale to z czym się tam faktycznie zetknęła. Obyczaje, kulinaria, ciekawostki, a także barwne opisy. Wszystko to sprawia, że podczas lektury jej książeczek stajemy się współtowarzyszami jej wypraw.

joker555 | 2013-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

Bardzo przyjemna, choć troszkę za krótka książka. Pani Beata w bardzo przystępny sposób opisuje nam jej wrażenia, po pobycie na Sri Lance. Książka jest bardzo ładnie wydana, i ma dużo pięknych zdjęć. Powiem szczerze, że dużo nauczyłam się z tej książki. Szczególnie o plantacjach herbaty oraz buddyźmie. Polecam fanom literatury podróżniczej :)

Kobieta | 2014-09-22
Przeczytana: 21 września 2014

Blondynka na Sri Lance była bardzo ciekawa. Poznaliśmy historie herbaty , buddyzmu a także poznaliśmy historię biednych słoni ... Kocham zwierzęta i jak czytałam , że słonie mają przyczepione łańcuchy do nóg od małego to aż mnie serce boli , że na codzień ile słoniątek cierpi... A to wszystko przez ,,człowieka" , który patrzy na cierpienie zwierząt i dla niego to jest normalne !;/

Monika Smelich | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

W sumie to nie ma w niej nic specjalnego, kilka zdjęć, zanim się dobrze zacznie, to już się skończy, ma tylko kilka krótkich opowiadań, czasami nawet zabawna ... ale coś w niej jest, co nie wiadomo dlaczego, ciągnie mnie do pozostałych książeczek, bo trudno to nazwać książką.

Martyna | 2011-05-29

Mała książeczka, która pozwala poczuć atmosferę panującą na Sri Lance, albo jak wolą polscy językoznawcy - na Cejlonie w Sri Lance. Kolejna dawka historycznych, kulturowych i religijnych informacji przekazanych w przyjemnej do czytania formie.