Jedzenie. Rytuały i magia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Speiserituale. Essen, Trinken, Sakralitat
978-83-7495-510-2
jedzenie, rutuały, picie
marpil

Książka jest zbiorem artykułów różnych autorów. Wszystkie dotyczą sposobów spożywania pokarmu i napojów oraz związanych z nimi zwyczajów i wierzeń w różnych kulturach i epokach. Odmienna jest też perspektywa, z której tematyka jest poruszana - niektórzy autorzy przedstawiają ją w ujęciu etnologicznym, inni historycznym lub teologicznym. Każdy z autorów jest specjalistą w dziedzinie, o której pisze (wielu z nich prowadziło badania, mieszkając wśród opisywanej przez siebie społeczności), toteż artykuły są rzetelnymi opracowaniami przedstawianych tematów.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: www.empik.com

Kazik | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Do nauki
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Jedzenie - fajna rzecz, jako student Ci to mówię. Kiedy po sześciu godzinach w bibliotece człowiekowi w brzuszku burczy, a kanapka z chlebem dawno pożarta, to chociaż sobie można o żarciu poczytać. A czytać jest o czym, bo kultura jedzenia z całą swoją egzotycznością stała się smakowitym kąskiem dla niejednego pisarza.

Po pierwszych kilku stronach "Jedzenia, rytuałów i magii" miałam ochotę rzucić tą pozycją i po chamsku splunąć: wstęp pisany w imieniu fundacji Schweisfurth przez bubków dla bubków - wiecie, to ględzenie arystokratów przy złotomuszlnych ostygach, gęsinie karmionej za życia białymi truflami i whisky dla aniołów, że McDonaldy, że mrożonki i że plebs nie potrafi już cieszyć się jedzeniem (tak swoją drogą, wyborny kawior, milordzie), tylko żrą je bezmyślnie jak zwierzęta. Co za banda snobów.

Ale dalej jest już tylko lepiej. Na całość składa się cykl artykułów o różnej tematyce, połączonych mniej lub bardziej jedzeniem. Przyjemny tekst o wcinaniu w islamie, czyli jak...

Rever | 2014-03-24

Zależy kto czego szuka i oczekuje od tej książki. Ja poszukiwałam materiałów na uczelnie i nie zawiodłam się. Czytelnik znajdzie rozdziały: o tabu żywieniowym w Islamie, o święcie Paschy, odnoszące się do chrześcijaństwa, wspomnienie Dias Muertos w Meksyku, tradycje chińskie, o ludności z Wysp Trobrianda itd.
Tematyka religijna, dotycząca hierarchii jakie wyznacza wspólny posiłek, odniesienia do antyku i współczesności.
Każdy rozdział tworzy inna osoba, dlatego książka może wydawać się momentami nierówna. Jak to bywa w takich sytuacjach - jedne rozdziały przypadają do gustu bardziej, inne mniej. Ogólnie przyjemna, ciekawa lektura.

Szeptucha | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

Książka jest nierówna, niektóre tezy się powtarzają a bywa, że pewni autorzy jadą smrodkiem dydaktyczno-religijnym, ale generalnie lektura była momentami ciekawa.

Sigyn | 2016-06-18
Krzysiek | 2015-06-11