Pod dwiema postaciami

Tłumaczenie: Leszek Engelking
Seria: Biblioteka "Tygla Kultury"
Wydawnictwo: Fundacja Anima "Tygiel Kultury"
Podobojí
8388552082
Slava

Stanowi część 1 trylogii.
Posłowie: Leszek Engelking.
Seria: Biblioteka "Tygla Kultury", tom 10.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl

Przez pierwsze dwadzieścia-trzydzieści stron nie bardzo wiedziałam, co tak właściwie czytam i o czym ten tekst jest. Jako czytelnik zostałam z miejsca wrzucona na głęboką wodę.
Jako blogerka przez pierwsze pięćdziesiąt stron zastanawiałam się, czy dam radę napisać cokolwiek o tej książce, ponieważ nie rozumiałam, o co w niej chodzi...
Ale później się wciągnęłam i dalsza lektura poszła w miarę gładko.
"Pod dwiema postaciami" to przykład trudnej literatury. Nie da się czytać tej książki w tramwaju czy w przerwie między zajęciami. Trzeba się porządnie przy tym skupić, nie można uronić ani jednego słowa, bo potem następny przeczytany akapit może mieć zmieniony sens albo nie mieć go wcale.
Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tematyką zawieszenia między życiem a odejściem w niebyt. Bohaterowie Hodrovej są skomplikowanymi bytami, niemogącymi przedostać się na drugą stronę, chyba nawet nie do końca tego chcą.
Spodobał mi się bardzo wątek o tym, że cmentarze tak naprawdę tętnią życiem, że...

Naia | 2015-04-05
Przeczytana: 10 marca 2015

W prozie Danieli Hodrovej roi się od niespodzianek. Jeśli sięgniecie po jej twórczość, będzie to na pewno jedno z najbardziej zaskakujących doświadczeń czytelniczych w waszym życiu. Bo Hodrová nie zamierza spokojnie stać z boku, wprowadzając was w swoją historię. Będzie bezceremonialnie wkraczać do swojej opowieści, krążyć wśród bohaterów lub wcielać się w nich, machać do was spomiędzy linijek i wołać „tutaj jestem, to ja, Daniela Hodrová!”.

Zaskoczy was też jej świat, tak inny od światów, z którymi czytelnik spotyka się na co dzień. Świat plastyczny, tajemniczy, w którym martwi są wciąż na swój sposób żywi i tkwią w więzieniu zaklętego czasu. Własne życie mają tu też przedmioty – autorka daje im głos, sprawia, że mają własne myśli i pragnienia, jak u Schulza (i jest tu nawet pewien ożywiony manekin, Kajn).

Proza Hodrovej to fascynująca mieszanka czeskich i żydowskich legend, motywów biblijnych, zasłyszanych przez nią opowieści, własnych doświadczeń i przeżyć. A dzięki...

Gosia | 2014-04-27

Bardzo ciekawa książka. Szkoda, że nie doczekała się większego nakładu. Jestem pozytywnie zaskoczona, że w ogóle istnieje na tej stronie.

atomic_bomb | 2016-03-13
nneliel | 2015-01-18