Sekrety nieśmiertelnych

6 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
biografia
literatura faktu
nikita181

Sekrety nieśmiertelnych to książka dla dorosłych ukazująca intymna sferę życia takich postaci jak Maria Konopnicka, Stanisława Przybyszewska, Piotr Michałowski, Jan Matejko, Bolesław Prus, Michał Bałucki, Bruno Schulz czy Emil Zegadłowicz. Autor opisał w niej dramaty pięknych aktorek i zapomnianych dzisiaj artystów, zbrodnie popełnione z miłości, samobójstwa, zdrady i katastrofy. Przedstawił też szczegóły z życia erotycznego sławnych ludzi, wątki polityczne rzutujące na ich kariery oraz afery dyplomatyczne, w które byli wplatani.Książka Marka Sołtysika składa się z rozbudowanych szkiców opublikowanych na łamach "Palestry", znanego pisma adwokatury polskiej.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Rytm, 2009

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

vinrauk | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Znakomita książka! Wysoka kultura literacka, potężna wiedza, ale bez śladu wymądrzania się. Pisarz przybliża umiejętnie ludzi wielkich tak, że czytelnik nie czuje się przytłoczony. Polecam!

Dotka76 | 2011-06-20
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Bardzo dobra, świetna książka, choć do jej stylu trzeba się przyzwyczaić. Niekiedy zabawna, poruszająca, dająca do myślenia.

Anna | 2012-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Straszna książka! Okropna! Nie ma w niej ani jednej samodzielnej myśli autora, całość to nieudolny zlepek cudzych słów, kompilacja fragmentów wyrwanych z większych opracowań, wspomnień i recenzji, głównie mówiących o sensacjach i plotkach na temat życia sławnych ludzi. Książka napisana koszmarnym językiem, podejrzewam, że przed drukiem nie widział jej żaden redaktor. W miarę oczytane kilkunastoletnie dziecko pisze lepiej niż pan Sołtysk. Oto pierwszy lepszy fragment obrazujący bełkot tego pana:

„Maria z Wasiłowskich Konopnicka to poetka, o której mówi się (zwłaszcza ostatnio), że gustowała głownie w kobietach, a przecież urodziła sześcioro dzieci. Miała je z mężem, panem Jarosławem, od którego odseparowała się nie tylko z powodu łatwości w robieniu długów i – delikatnie mówiąc – chłopomańskiego trybu życia. (Był po prostu rozpieszczonym bałaganiarzem). A przecież oprócz tego, że przez ostatnie dwadzieścia lat w życiu Konopnickiej była wciąż nieodstępna przyjaciółka i opiekunka...

nikita181 | 2012-07-29
Przeczytana: 2011 rok