Myśli. Karol Marks

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Aforystów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
83-06-00289-x
Wiórek

Książka ta stanowi zbiór myśli Karola Marksa, twórcy marksizmu. Niektóre fragmenty pochodzą z jego dzieł m.in.: "Kapitału".

Wyboru dokonali:
Jan Błuszkowski i Augustyn Wajda.
Przedmowa:
Jan Błuszkowski

Wiórek | 2011-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2011

Wystarczy tylko świadomość, że bez marksizmu, bez "Kapitału" nie byłoby totalitarnego, skorumpowanego, wadliwego i wrogiego obywatelowi, ustroju ZSRR. Wystarczy. Bez tego nie byłoby ani leninizmu, ani tym bardziej stalinizmu. Ani czasów głodu, nieurodzaju, nędzy; krwawych lat 30, kiedy to toczyły się upiorne spektakle tylko z pozoru będzące procesami sądowymi. Natomiast rzecz najdziwniejsza, to to, że myśli Marksa nie tchną tym samym, czym tchną myśli Lenina i Stalina. Może to dlatego, że ta dwójka zmodyfikowała je na swój użytek? A może po prostu myśli Marksa nie są zawsze do końca jednoznaczne? Może.

MichałAPZ | 2016-09-05
Krystian P | 2015-08-31