Karpatczykami nas zwali

Okładka książki Karpatczykami nas zwali Tadeusz Radwański
Okładka książki Karpatczykami nas zwali
Tadeusz Radwański Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Pamiętniki biografia, autobiografia, pamiętnik
Pamiętniki
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1980-01-01
1980-01-01
Historia Wojskowość II Wojna Światowa

Okładka książki Warszawa naszej młodości Helena Boguszewska, Maria Dąbrowska, Jerzy Leszczyński, Henryk Małkowski, Zofia Nałkowska, Tadeusz Radwański, Antoni Słonimski, Jerzy Szaniawski, Jerzy Zaruba
Warszawa nasze... Helena Boguszewska,...

Solidna książka wspomnieniowa z czasów II wojny światowej, wydana jeszcze w czasach komunistycznych, ale bez zbędnych zachwytów PRL-em czy Związkiem Sowieckim.
Tadeusz Radwański opisuje swoje żołnierskie losy rozpoczynając od wojny 1939 roku, a potem służbę w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich przekształconej w 3 Dywizję Strzelców Karpackich (2 Korpusu).
Autor opisuje zarówno swoje szkolenie wojskowe, jak i udział w walkach w Afryce - Tobruk i Pustynia Zachodnia. Pisząc o obronie Tobruku Tadeusz Radwański wspomina o bohaterskich czynach Adolfa Bocheńskiego.
Interesujący jest też opis interludium między walkami w Afryce a kampanią we Włoszech. Autor przebywał wówczas i szkolił się w Iraku i Libanie.
W opisie walk we Włoszech wyróżnia się szczegółowe przedstawienie grozy i chwały w czasie bitwy o Monte Cassino. Tam spotykamy (wraz z autorem) doktora Adama Majewskiego - wówczas lekarza wojskowego - potem autora wspomnień.
Szczególnie dramatycznym fragmentem ksiązki kapitana Tadeusza Radwańskiego jest opis boju nad rzeką Chienti - jedynej bitwy przegranej przez jednostki 2 Korpusu Polskiego.
W czasie walk nad Chienti autor dostaje się do niewoli niemieckiej, a jego kompamia ponosi znaczne straty.
Nieco niedosytu pozostawiają rozdziały poświęcone pobytowi autora w niewoli. Wprawdzie możemy odtworzyć drogę, jaką przebył Radwański, ale brakuje mi szerszych opisów życia w obozie jenieckim czy kwestii spotkań z polskimi oficerami wziętymi do niewoli jeszcze we wrześniu 1939 roku.
Te drobne niedostatki, nie umniejszają walorów tej napisanej z żołnierską swadą książki.

Autor...

• Historia XX i XXI w
  • Do kupienia
  • Literatura faktu
  • Historia powszechna
  • Historia Polski
  • Historyczne
  • Wojna

Dodaj cytat z książki Karpatczykami nas zwali