Assegai

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 7)
Wydawnictwo: Albatros
Assegai
przygodowa
Gantu_mn

Brawurowa kontynuacja sagi rodu Courtneyów, która przenosi czytelnika do brytyjskiej Afryki Wschodniej w latach poprzedzających pierwszą wojnę światową. Leon Courtney, niegdyś porucznik Królewskich Strzelców Afrykańskich, zostaje zawodowym myśliwym. Jego firma organizuje safari dla bogatych i wpływowych klientów, a polowania odbywają się na terenie należących do Masajów, ludu, z którym Leon...

Leon Courtney, niegdyś porucznik Królewskich Strzelców Afrykańskich, zostaje zawodowym myśliwym. Jego firma organizuje safari dla bogatych i wpływowych klientów, a polowania odbywają się na terenie należących do Masajów, ludu, z którym Leon czuje się szczególnie związany.
Jednym z klientów Courtneya jest majętny graf Otto von Meerbach, niemiecki przemysłowiec produkujący uzbrojenie dla niemieckiej armii. Sytuacja komplikuje się, gdy wuj Leona, dowodzący angielskimi wojskami w Brytyjskiej Afryce Wschodniej Penord Ballantyne, zleca Courtneyowi wydobycie od hrabiego ważnych dla angielskiego wywiadu informacji o znaczeniu taktycznym. Zakochany w pięknej i tajemniczej metresie Meerbacha, Ewie won Wellberg, Leon usiłuje przejrzeć knowania przemysłowca. W przededniu wybuchu wojny spisek wychodzi na jaw - Meerbach zamierza zwrócić przeciwko Anglii dawnych uczestników wojny burskiej. Czy Leonowi pozostało dość czasu, by pokrzyżować szyki Niemcom i dowiedzieć się, kim naprawdę jest Ewa?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.empik.com

wiejskifilozof | 2014-03-23

Pan Smith jest znany, ze swojej miłości do Afryki.W każdej książce opisuję Czarny Ląd.Czytałem kilka jego książek i oceniałem różnie.

Assegai jest tą pozycją literacką,do której mam mieszane uczucia.

Fabuła wydaję się być mało skomplikowana,ot organizowane są polowania na terenie dzisiejszej Kenii i Tanzanii.Wówczas brytyjskiej i niemieckiej kolonii.Strzelanie do zwierząt,do nie jest to co lubię.
Nie lubię polowań,ale w 1913 roku,czasy były inne.
Cóż nie znano pojęcia ekologia.Lew był uważany,za szkodnika.Słonie traktowano,jako dostarczycieli kości słoniowej.
Opisy przyrody są ciekawe,mamy tu lwy,pantery,pawiany,krokodyle.
Wkradła się też mała nieścisłość.Piszę tam autor o norze surykatki.
Otóż surykatka zamieszkuję Afrykę Południową,tu może chodzić o innego przedstawiciela mangust:mangustę karłowatą,mangustę pręgowaną,mangustę strojną lub mangustę białoogonową.
Błąd tłumacza czy autora ?

A jednak takie opisy,przyrody nie za bardzo mi się podobały.Brakowało im tego czegoś,gdzie...

LadySea | 2014-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2014

Przeciętna pozycja w bogatym dorobku Wilbura Smitha. Można przeczytać, ale nie porywa.
Książka jest luźno związana zarówno z cyklem Ballantyn'ów jak i Courtney'ów. Akcja ma miejsce w Afryce przed wybuchem I wojny światowej. Leon Courtney, syn Rydera ( "Triumf słońca")jest myśliwym organizującym safari dla bogatych Europejczyków.( Ach warto poczytać jak wtedy wyglądały safari: trwały min. kilka tygodni, obsługiwało je kilkadziesiąt lub kilkaset osób, a klienci pławili się w luksusie). Klientem Leona jest Niemiec graf von Meerbach, bogaty producent silników do samolotów. Towarzyszy mu kochanka , piękna Ewa.
Mamy tu wątek miłosny przepleciony z szpiegowskim, opisy dzikich zwierząt, polowań, zwyczajów Masajów ( których autor darzy szczególną sympatią).

elwa1 | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Kolejny VII tom sagi. Zajmująca opowieść o przyjaźni, miłości, odwadze i nienawiści mająca swoje miejsce w Afryce w przededniu wybuchu I wojny światowej.
Doskonałe opisy polowań na lwy, bawoły, słonie. Książka osadzona w realnych czasach historycznych ma również walory poznawcze. Obyczajowość, kultura mieszkańców Afryki przetrwała do dnia dzisiejszego. Jest to chyba największa zasługa autora

adeleide | 2015-12-25
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Notka wybiega za bardzo do przodu. Zanim w książce rozwinie się akcja tam opisana mija ponad 300 stron i dzieją się różne inne rzeczy. To zdecydowanie odstraszyło mnie od tej książki, ale jak zwykle twórczość Smitha choć nieco miłośnie naiwna to wciąż porusza ważne tematy Afryki. Chociaż bardzo żałuję, że saga rodu Courtney'ów tak szybko przeniosła się z mórz i oceanów na ląd i safari.

Catalina | 2016-03-17
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z niewielu książek tego autora, która mnie zmęczyła.Zamiast Assegai powinna nosić tytuł "Niekończące się polowanie".

Andy Polo | 2013-07-11
Przeczytana: maj 2013

To pierwsza moja ksiązka tego autora i już wiem co będę czytać przez następnych kilka miesięcy.

Blis | 2013-01-23

Tych książek się nie czyta, tylko się je pochłania!!!!!!!

ILONIA | 2014-12-14
Przeczytana: 14 września 2014

Książka nie w moim typie. Ciężko jest czytać o polowaniu na dzikie zwierzęta. Jak może to kogoś fascynować???

ZłaKrólewna | 2013-09-16
Na półkach: Przeczytane, Wilbur Smith
Przeczytana: sierpień 2013

Książka dobra, ale wydawnictwo chyba oszczędzało na korekcie... Co strona to byki, literówki itp.

dymek | 2016-09-06