Gdy rozum śpi, a w mięśniach rodzi się obłęd. O życiu i chorobie Wacława Niżyńskiego

Wydawnictwo: Neriton
83-89729-06-7
życie, choroba, Wacław Niżyński
Venus

Postać wielkiego rosyjskiego tancerza polskiego pochodzenia Wacława Niżyńskiego (1889-1950), absolwenta Szkoły Teatralnej w Sankt-Petersburgu, przedstawiona została tak, by ukazać słabo dotąd zbadane wątki jego biografii. Niżyński w latach 1909-1913 występował w Baletach Rosyjskich Siergieja Diagilewa, który go odkrył i ukazał światu jego geniusz. Wacław Niżyński stał się głównym solistą tego zespołu. A partie przez niego tańczone w baletach "Pietruszka", "Szeherezada", "Duch róży", "Dafnis i Chloe", a szczególnie "Popołudnie Fauna" weszły do światowej historii tańca.
Najważniejszym motywem książki Nasierowskiego jest choroba psychiczna Niżyńskiego i badanie jego dzienników. W zespole Diagilewa tancerz ten był ulubionym artystą - pupilem dyrektora, ale też jego kochankiem. Gwałtowne zerwanie artystycznych i intymnych stosunków z Diagilewem (1913) niewątpliwie przyczyniło się do pogorszenia stanu psychicznego Niżyńskiego.
W książce postać Niżyńskiego posłużyła także do prezentacji historii baletu rosyjskiego na przełomie XIX i XX wieku oraz związków kulturalnych rosyjsko-polskich (w tym dziejów diaspory polskiej w Petersburgu i działalności rodziny Krzesińskich).

źródło opisu: http://www.republika.pl/wolnastrefa/serwis/festiwale/ks000001.htm

Biorąc pod uwagę, że autorem książki jest dr hab. nauk medycznych, to praca monograficznie jest całkiem dobra. Śledzimy życie Niżyńskiego w oparciu o zbiór różnych, wiarygodnych dokumentów i w oparciu o sztandarową literaturę, jaka w tym wypadku są jego dzienniki. Nasierowski opisał wprawdzie kliniczny przypadek chorego i jego jednostki chorobowej, ale na podłożu historycznym/biograficznym, co dla nas czytelników nie medycznych jest do zaakceptowania i nie nudzi. Wyjątek stanowią aneksy, ale te swobodnie można pominąć. Jeżeli chodzi o przydatność książki dla przyszłych tancerzy i tancerek baletu, to śmiem twierdzić, że niczego technicznego z niej się nie nauczą.

Venus | 2011-01-31
Przeczytana: 2010 rok

Idealna lektura dla tancerza/tancerki Jeśli chodzi o biografie tancerza. (Napewno nie uczy techniki. !!!)Przydaje się do matury o tańcu.

aha | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014