Wielka Encyklopedia Tatrzańska

Wydawnictwo: Górskie
encyklopedia, Tatry
Kasia

Encyklopedia obejmuje całość problematyki tatrzańskiej. Zawiera wiadomości z topografii Tatr, historii, geografii, przyrody, turystyki, etnografii, geologii, taternictwa, a także zdjęcia, rysunki i mapy. Pierwsze książkowe wydanie pojawiło się w 1995, potem było jeszcze wznawiane w 2004.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: merlin.pl

Tak, nie jest to książka do czytania. Ale kto czyta jakąkolwiek encyklopedię strona po stronie? Każda encyklopedia ma to do siebie, że zasadniczo stoi na półce i ładnie wygląda. A ta akurat wyjątkowo ładnie wygląda, zwłaszcza moja, bo mam limitowaną edycję w półskórku. Super! Podobnie jak drugi recenzent, zaglądam do tego dzieła sporadycznie, w razie potrzeby. Może dlatego, że dodatkowo mam wersję elektroniczną. Ale fakt, że się z książki mało korzysta to nie powód, żeby ją nisko ocenić.
Nie jestem z tych miłośników Tatr, którzy na dźwięk nazwiska duetu Paryskich rzucają się na kolana i uprawiają bogobojną czołobitność, ale nie sposób nie docenić wręcz tytanicznej pracy autorów. Zresztą nie tylko przy tworzeniu tego ich Opus Magnum. Paryscy są i będą jeszcze długo trudnym do zakwestionowania autorytetem w wielu dziedzinach związanych z historią, przyrodą, etnografią a wreszcie toponomastyką Tatr. Coś, czego mi w tej encyklopedii brakuje, a co zapewne byłoby powitane z zachwytem...

Zavratova | 2015-02-12
Przeczytana: 20 lutego 2014

Posiadam, lecz w nieco innym wydaniu. Prawdziwa skarbnica wiedzy, stworzona przez najbardziej zakochane (i obeznane) w Tatrach małżeństwo na świecie.

Kasia | 2011-02-28

Sięgam po nią jak sobie przypomnę, że stoi na półce.

Graziella | 2011-02-16
banshee | 2016-11-23