W roku 2020 stary porządek runął, świat pogrążył się w zarazach i szalonej wojnie, z których prawie nikt nie wyszedł cało. Gdy odkryto, że za rozpętaniem globalnej katastrofy stoją obdarzone świadomością maszyny, było już za późno na odwet. W powstałym chaosie ludzie obrócili sie przeciwko sobie i rozpętali największą w historii, ostateczną wojnę. Z gruzów i zniszczenia wyłonił się nowy, ponury świat.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://ksiazki.polter.pl/Czerwone-Oko-n6099

Oceansoul | 2011-03-14
Przeczytana: 11 marca 2011

Antologia opowiadań „Czerwone Oko” od pierwszego spojrzenia budziła we mnie tyle samo nadziei, co niepokoju. Z jednej strony – moja rozkwitająca fascynacja uniwersum Neuroshimy, rozpaczliwie wołającym wręcz o literackie wykorzystanie, zapewniające pod dostatkiem materiału na kilka grubych powieści postapokaliptycznych, z drugiej zaś – obawa, czy zawartość zbioru będzie czymś więcej, niż li tylko sztampową fantastyką osadzoną co prawda w interesującym i nietuzinkowym świecie, ale niepotrafiącą wykorzystać pełnego spektrum możliwości, jakie otwiera przed zręcznym literatem. Bądź co bądź świat Neuroshimy to nie tylko zniszczone wojną Stany Zjednoczone i zbuntowane maszyny zagrażające resztkom ludzkości, ale przede wszystkim świetny materiał do osadzenia w nim dzieła o większej głębi, podejmującego rozważania nad ludzką naturą, próbą przetrwania, moralnością czasów kryzysu czy stworzeniem przez człowieka narzędzia swojej późniejszej zagłady. Tymczasem lista nazwisk autorów była mi...

elcarmello | 2011-01-31
Przeczytana: 2010 rok

Antologia, zbiór opowiadań rozgrywających sie w postapokaliptycznym świecie stworzonym na potrzeby systemu RPG - Neuroshima.
Wygrałem ją w jakimś konkursie więc z ciekawości przeczytałem. Nie było złe, chociaż dość nierówne. Wyróżnia się zwłaszcza opowiadanie "Sygnał", reszta bardzo średnia. Po ilości autorów widać jednak, że zainteresowanie tematem jest duże. Może w przyszłości będzie lepiej.

Drix | 2013-01-10

poziom opowiadań mocno nie równy. Jednak każdy fan postapo znajdzie tu jednak coś dla siebie.

Adrian Sołtysiński | 2016-09-16
Przeczytana: czerwiec 2015