Wątek poboczny, czyli na czym polega metafora mężczyzny z dwoma śledzionami

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-7722-134-1
beletrystyka
Kamila

Co byś zrobił, gdybyś podejrzewał, że Twój trzydziestodziewięcioletni przyjaciel zaczął spotykać się z Twoją córką, która niedługo bierze ślub? Wiem, czego byś nie zrobił: z pewnością byś się na to nie zgodził. Thomas Rice staje przed ciężkim zadaniem wybrania „mniejszego zła” – między Rogerem Woodem, swoim cynicznym równolatkiem, a narzeczonym Meadow, Padalcem Danielem, którego wprost nie cierpi. Jakiego wyboru dokona Tom i czy jego wybór zaakceptuje główna zainteresowana?

„Wątek poboczny – czyli na czym polega metafora mężczyzny z dwoma śledzionami” to próba podjęcia dyskusji na temat wpływu innych ludzi na podejmowane przez nas decyzje. Przez tę historię przewija się więc: problem ślubu, do którego przynajmniej jedno z narzeczonych nie jest przekonane, chęć sprostania społecznym wymaganiom, stereotyp współczesnej rodziny, i – wreszcie – kwestia szorstkiej, męskiej przyjaźni. A wszystko to w oparach dziesiątek litrów szkockiej.

źródło opisu: Nota Wydawcy

kasandra_85 | 2011-10-28
Przeczytana: październik 2011

Sara | 2011-03-16
Przeczytana: marzec 2011

Kolejna niesamowita książka wydawnictw Novae Res, które swoimi niesamowitymi lekturami i świetnym podejściem do wydawania bardzo dobrych powieści, zyskało status jednego z moich ulubionych. Co więcej nigdy w zyciu nie przypuszczałam, że tak łatwo mogę pokochać polską literaturę i tak mało popularną, a jednak 'cuda' się zdarzają...

Dość długi tytuł, ale nie odstrasza tylko prowadzi do zastanowienia. Od samego początku wiedziłam, czułam podświadomie, że to musi być świetna książka - i cieszę się bardo, że się nie zawiodłam. Wydaje mi się, nawet że wrócę do niej kiedyś (może nawet niedługo).

Pozajemy Thomasa Rice, który jest jednym z narratorów (jest jeszcze jego córka, która spełnia w całej historii również nie mała rolę). Jednak cała ta sytuacja, zawarta w lekturze, skupia się dokładnie na trzech osobach i jednej mniej ważnej, jednak również mocno zaangażowanej. Bowiem mężczyzna 'Ryż' ma pewnego przyjaciela... Ale nie byle jakiego, tylko Rogera - przyznam się, że zaspamiętam to...

Joana | 2016-10-01
Przeczytana: 30 września 2016

Nie wiem dlaczego tak się stało, ale z dużą rezerwą podeszłam do tej książki. Czy to przez okładkę, czy też przez ten przedziwnie długi tytuł, a może raczej przez napastliwy jej początek, niestety nie wiem tego nawet teraz po przeczytaniu tej powieści. Fakt jednak pozostaje jeden przez ten mój początkowy sceptycyzm pierwszy rozdział strasznie mnie nużył, ale drugi już zaciekawił i rozbawił o dziwo - no i tak już pozostało do końca.

Powieść Pani Stelli Szeszuła opowiada przede wszystkim o przyjaźni dwóch głównych bohaterów, czyli Thomasa Rice, który jest też narratorem w powieści oraz niesamowicie temperamentnego Rogera. Jest też drugi narrator, czyli córka Thomasa, która planuje właśnie wyjść za mąż za Daniela "Padalca", który to oczywiście i automatycznie nie zasługuje na Meadow w oczach jej ojca. Roger natomiast wiedziony swą naturą oczywiście i bezwzględnie postanawia wkroczyć z buciorami w życie całej trójki. Robi to bezczelnie ale i przede wszystkim dowcipnie za co czytelnik...

Tajemnica | 2011-03-27
Przeczytana: 26 marca 2011

Stella M. Szeszuła w swojej książce pt „ Watek poboczny” zabrała mnie w podróż do męskiego świata. Do świata przesyconego cynizmem, alkoholem, kobietami, nie zabrakło w nim także poczucie zagubienia, bezradności, troski, miłości i przyjaźni.

Nie jest to literatura wysokich progów. Ja jednak przysiadłam gdzieś tam na jednym z niższych stopni i nie wiadomo, kiedy wsiąkłam w świat stworzony przez autorkę. Miałam wrażenie, że słucham tej opowieści od kogoś spotkanego przypadkowo, ponieważ koleje losów bohaterów są bardzo prawdopodobne. Autorka posługuje się prostym językiem w krótkich rozdziałach tytułowanych imionami i nazwiskami poszczególnych bohaterów, co czyni tę powieść zdecydowanie inną i naprawdę ciekawą.

Jak wiele w naszym życiu zależy od nas samych? Jak wiele decyzji podejmujemy pod wpływem chwili? Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od stereotypów? Czy potrafimy walczyć, z samym sobą, z własnymi słabościami? Ta niepozorna niby książeczka porusza te tematy, nie daje jasnej...

| 2011-03-26
Przeczytana: 17 marca 2011

"Nienawidziłem Daniela jak psa - od dnia, w którym po raz pierwszy przekroczył próg mojego domu i od wejścia rzucił "Pięknie witam!", rozkładając szeroko ręce, jakby co najmniej przymierzał się, aby mnie uściskać."

Takimi słowami rozpoczyna się książka Stelli M. Szeszuły - kobiety, która swoją najnowszą powieść zadedykowała jej bohaterom - Rogerowi Woodowi, a także Michaiłowi Dimitrowi.

"Wątek poboczny, czyli na czym polega metafora mężczyzny z dwoma śledzionami" opowiada czytelnikom historię Thomasa Rice'a - trzydziestokilkuletniego mężczyzny, który za nic w świecie nie potrafi zaakceptować swojego przyszłego zięcia. Bohater nie szczędzi narzeczonemu swojej córki niegrzecznych uwag i za nic w świecie nie stara się tego zmienić. Podobnie zresztą jest z Rogerem - najlepszym przyjacielem Rice'a, który okazał się tak przeuroczym człowiekiem, że z miłą chęcią utopiłabym go w szklance zimnej wody. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak cyniczną i złośliwą postacią, która śmieszyłaby...

E-T Novak | 2014-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dziwna jest ta książka. Wszyscy bohaterowie są totalnie bezpłciowi, prócz jednego, wzorowanego chyba na doktorze Gregorym Housie. Akcja wisi w powietrzu. To Ameryka, bo imiona amerykańskie, chyba, może to jednak Anglia albo Polska, skoro obok Toma, Meadow i Rogera występuje chociażby Kinga, Daniel czy Dimitr? Nie ma ulic, nie ma w ogóle krajobrazów, czasów, żadnego świata przedstawionego prócz sytuacji trójki głównych bohaterów, ojca, córki i kumpla ojca. A fabuła jest prosta i oczywista.

Znalazłam tylko dwa plusy. Całkiem giętki język autorki - niektóre sformułowania są wysoce trafne, choć często też banalne. I tytuł, o wiele ciekawszy niż cała reszta. Może też dobrze, że Stella M. Szeszuła nie próbowała zrobić ze swojego tekstu czegoś, czym nie miał być. To rozrywkowy utwór, taki na pół wieczoru, romans, ale oryginalny, bo raczej kwaśno-ostry niż słodki. Ale żadnych scen z całowania nie ma, o tym zapomnijcie. Tylko jeden fragment o klubie ze striptizem.

NatX | 2011-03-26

Głównego bohatera (Roger Wood) albo się kocha, albo nienawidzi. A czasem i jedno i drugie - cyniczny, złośliwy, ale i bystry i niezwykle inteligentny. Jeśli lubicie wyraziste, niekoniecznie czarno-białe postacie, które do końca nie odkrywają przed Wami wszystkich kart - polecam tę pozycję.

Oldża | 2011-03-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Polecam - dowcipna, ironiczna i lekka. No i okładka jest genialna ;)

myszuś | 2011-07-30
Przeczytana: maj 2011

"Wątek poboczny" przeczytałam w autobusie w drodze do domu. co chwilę pasażerowie zerkali na mnie i zastanawiali się z czego się tak śmieje:) wciągająca opowieść o męskiej przyjaźni, męskim spojrzeniu na świat. Roger jestem fanką Twoich ciętych ripost i podejścia do życia!!!

Mać | 2013-10-08
Przeczytana: kwiecień 2012

Książka wpadła mi w ręcę zupełnie nieoczekiwanie. Tak po prostu, dla zabicia czasu. Idealna na nudną podróż, którą umili w mgnieniu oka. Książkę przerywałam tylko wybuchami śmiechu. Humor z tej książki, to też humor autorki. Stella- pisz dalej!