Aleksander Czołowski. Luminarz lwowskiej kultury. 1865-1944

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-7722-105-1
biografia, literatura
Kamila

„Aleksander Czołowski. Luminarz lwowskiej kultury. 1865-1944” stanowi biografię wybitnego historyka, archiwisty, muzeologa, konserwatora, kolekcjonera, człowieka zaangażowanego w życie kulturalne Lwowa, organizatora wystaw, spotkań i zjazdów Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwa Miłośników Przeszłości Lwowa. Aleksander Czołowski to postać w dziejach kulturalnych ostatniego...

Aleksander Czołowski to postać w dziejach kulturalnych ostatniego pięćdziesięciolecia Lwowa wybitna, ucieleśnienie miłośnictwa Lwowa i jego pamiątek, człowiek rozległej wiedzy, nieznużonego czynu, niewygasłej inicjatywy. Przez pół wieku ożywia on zainteresowanie lwowian dla przeszłości i pamiątek dziejowych miasta, podnieca mecenasostwo jego zarządu i obywateli. Zabiegami swymi i niczym niezrażoną wytrwałością gromadził on jedne za drugimi zabytki archiwalne i zdobywał obiekty muzealne.

Łucja Charewiczowa

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2011