Le Moulin de Pologne

Okładka książki Le Moulin de Pologne
Jean Giono Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
149 str. 2 godz. 29 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Le Moulin de Pologne (1952)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1983-05-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-05-01
Liczba stron:
149
Czas czytania
2 godz. 29 min.
Język:
polski
ISBN:
8308009492
Tłumacz:
Maria Książek
Tagi:
Prowansja saga rodzinna literatura francuska
Średnia ocen

                4,7 4,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,7 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
329
203

Na półkach: ,

„Le Moulin de Pologne” (wydanie polskie nosi tytuł oryginalny) to odegranie antycznej tragedii w realiach, choć nienazwanych wprost, drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Giono zabawia się konwencją, w roli bogów obsadzając niedosięgłych, żarliwych arystokratów i każąc im toczyć odwieczny oraz skazany na porażkę bój z uosobionymi poprzez fatum inercją i przeciętnością.
Choć powieść ta ukazuje również, jak odmiennie może być postrzegana i interpretowana ta sama rzeczywistość, jak łatwo powstają mity poparte li tylko pustym autorytetem i jak szybko te niemające nic wspólnego z prawdą mity uzyskują status faktów, to w swej zasadniczej warstwie jest to dość smutna opowieść o tym, że życie doczesne to marność; że jeśli ktoś próbuje czy też naturalnie się ponad tę marność wybija, to tym brutalniej zostanie ku niej sprowadzony, i to właśnie przez bliźnich, w większości miałkich, choć w części również przez własne autodestrukcyjne skłonności, wygodnie wyprojektowane na zewnątrz i obdarzone autonomicznym, transcendentnym i bardzo fałszywym statusem. Jest to zatem fabuła odgrywana od wieków – bo nie na fabule zasadza się oryginalność tego dziełka.
Co ciekawe, nieczęsto mamy do czynienia z powieścią psychologiczną, o której pierwszoosobowym narratorze niczego się w zasadzie nie dowiadujemy, mimo iż niejednokrotnie mówi on o sobie. W istocie jest jednak everymanem, uosobieniem niskich ludzkich skłonności, złych cech, które ujawniają się w zbiorowości.
Giono manipuluje czytelnikiem również poprzez żonglerkę z właściwościami czasu, który został tu potraktowany nieco dowolnie, to rozciągany i ściskany, to całkowicie zawieszony. Nie jest to ten czas, który znamy z naszej codzienności; w ogóle kontury są w tej powieści rozmyte, co stanowi niejako metaforę tego, że tłum zwycięża, zalewa, pochłania indywidualności.
Znowu, jak w przypadku „Huzara na dachu”, dowodzi więc Giono swojego mistrzostwa, prostym językiem kreując atmosferę tajemnicy, fabularnie wodząc czytelnika za nos, a rozpływający się narrator to prawdziwy majstersztyk. W tym jednak tkwi zarazem jedyna słabość tej powieści – jest ona zbyt wycyzelowana, zbyt wyrachowana, obliczona na zwiedzenie, oszukanie czytelnika, na popis; sama opowieść schodzi tu na drugi plan, co to w literaturze pięknej zawsze jest błędem. A jednak nadal będę się konsekwentnie zapoznawał z twórczością Giono, bo to twórca nietuzinkowy i zmuszający do wysiłku intelektualnego.

„Le Moulin de Pologne” (wydanie polskie nosi tytuł oryginalny) to odegranie antycznej tragedii w realiach, choć nienazwanych wprost, drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Giono zabawia się konwencją, w roli bogów obsadzając niedosięgłych, żarliwych arystokratów i każąc im toczyć odwieczny oraz skazany na porażkę bój z uosobionymi poprzez fatum inercją i przeciętnością....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10
  • Chcę przeczytać
    8
  • Posiadam
    3
  • 2015
    1
  • Francja
    1
  • En français
    1
  • 2016
    1
  • Lit. francuska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Le Moulin de Pologne


Podobne książki

Przeczytaj także