Katarzy: Od Graala do sekretu dobrej śmierci

Tłumaczenie: Alicja Żuchelkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka kacerska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Vesper
Les Cathares: du Graal au secret de la mort joyeuse
836015905X
Graal, średniowiecze, gnoza, albigensi
historia

W ciągu ponad piętnastu lat długich i wytrwałych poszukiwań dotyczących kataryzmu Jean Blum zgromadził setki dokumentów zarówno tych bardzo kontrowersyjnych, jak i klasycznych, chcąc odnaleźć w krajobrazie swej rodzinnej Langwedocji ślady prawdziwej historii katarów. W niniejszej książce, stanowiącej bez wątpienia jego najbardziej ambitne dzieło, Jean Blum przedstawia historię katarów w...

W niniejszej książce, stanowiącej bez wątpienia jego najbardziej ambitne dzieło, Jean Blum przedstawia historię katarów w świetle współczesnej psychologii i fizyki. Nie ulegając istniejącym dogmatom na temat, autor zagłębia się w przemyślenia dotyczące reinkarnacji, zastanawia się nad dziwnymi korelacjami między średniowiecznymi archetypami a wyostrzonym stanem świadomości, jaki staje się naszym udziałem na progu śmierci, analizuje wszystkie możliwe wersje historii św. Graala i jego prawdziwej natury. Będąc jednocześnie człowiekiem nauki, jak i głębokiej wiary, Jean Blum odkrywa tajniki ciała i duszy ludzkiej. Rozmach, z jakim kreśli swą wizję, pozwala nam odnaleźć w symbolice św. Graala oraz w nauce starożytnych misteriów podręcznik "wzorowego" obywatela XXI wieku: podręcznik pozwalający na ujęcie istoty ludzkiej jako pełnej miłości w świetle teorii Einsteina, podręcznik, który odkrywa w Graalu, tym atanorze chrystusowym, duchowe ingrediencje "radosnej śmierci".

źródło opisu: z okładki

Entrophia999 | 2014-01-15
Przeczytana: 2008 rok

Ciężkostrawna. Tylko ktoś, kto ma już jakąś wiedzę na temat doktryny katarskiej, jej filozofii i idei, coś z tego zrozumie i wyłuska wartościowe informacje. Jednak ogólnie ujmując, autor sprawia wrażenie jakby ciągnął kilka srok za ogon jednocześnie. Ciągłe zbaczanie z tematu, różnego rodzaju dygresje - w wielu przypadkach nie związane bliżej tematyką książki, wymagają od czytelnika nie lada skupienia. W konsekwencji lektura jest dość męcząca, a momentami nużąca. Pierwsze wrażenie (niestety w wielu przypadkach także ostatnie) , jakie się odnosi, to takie, że książka jest o wszystkim i o niczym. Lektura tylko dla wytrwałych.

Jarmo | 2011-07-14

Chaotyczna, niespójna, złożona jakby z wielu oddzielnych elementów, a Katarów tam tyle co kot napłakał.
Dodatkowo czytając ja odbiera się wrażenie, że z autora emanuje pewność, że jest to jego opus magnum...jeżeli tak jest to boje się pozostałych jego pozycji.
Bardzo często można doszukać się przytyków do ludzi wierzących i deklaracji ateizmu, jednak sam autor tworzy jakąś dziwną formę wiary w siłę sprawczą. Dla mnie jest to równoznaczne z religią, ale może ja się nie znam.

Naprawdę dobra pozycja dotycząca historii Katarów. Niestety autorowi często zdarza się zagalopować i zupełnie zmienić omawiany temat. Poruszane są kwestie filozofii, religii, reinkarnacji oraz życia po śmierci. Często jednak bez związku z Katarami. Bardziej wygląda to na podzielenie się autora wszystkimi swoimi przemyśleniami na dane tematy. Dlatego nie można jej uznawać za sctrice historyczną, bardziej za filozoficzną czy też momentami ezoteryczną.

Mako | 2013-07-13
Przeczytana: 14 grudnia 2013