Kryminalna historia Poznania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Miejskie Posnania
978-83-917795-2-1
historia
kamk

Kim byli klawisznicy, lipkarze, pajęczarze, a kim doliniarze podróżujący? To tylko jedno z wielu pytań, na które odpowiedź znaleźć będzie można w najnowszej książce Adama Pleskaczyńskiego i Tomasz Specyała. "Kryminalna Historia Poznania" Adama Pleskaczyńskiego i Tomasza Specyała to pozycja wyjątkowa, która w pionierski sposób opisuje najmniej znane epizody z dziejów naszego miasta. Po raz...

"Kryminalna Historia Poznania" Adama Pleskaczyńskiego i Tomasza Specyała to pozycja wyjątkowa, która w pionierski sposób opisuje najmniej znane epizody z dziejów naszego miasta. Po raz pierwszy do rąk Czytelników trafia książka, która w monograficznym ujęciu ukazuje dzieje poznańskiej przestępczości i metody, jakimi władze próbowały sobie z nią poradzić. Z kart tej niezwykłej książki wyłania się obraz Poznania, jakiego do tej pory nie znaliśmy. Odwiedzamy więc miejskie zamtuzy i miejsca schadzek, dom kata i cele śmierci, izby tortur i pracownie alchemików, obcujemy ze złodziejami wszelkiego autoramentu. Towarzyszymy skazańcom w ostatnich chwilach przed wykonaniem wyroku śmierci. Poznajemy problemy pierwszych kierowców automobili. Dowiadujemy się o niewiarygodnych metodach oszustów i o naiwności oszukiwanych.

Jest więc to przede wszystkim książka o ludziach, o ich mentalności i obyczajowości. A występki, zwłaszcza te lżejszego kalibru, są doskonałym ilustratorem kondycji moralnej społeczeństwa, kultury i w ogóle poziomu cywilizacyjnego miasta. Dzięki Autorom poznajemy wiele nowych epizodów z dziejów miasta, poznajemy też mroczną i nieznaną dotąd stronę wydarzeń ogólnie znanych.

Dodatkowym walorem książki jest wyśmienita szata graficzna oraz wiele nigdy dotąd niepublikowanych fotografii i rycin. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza te, które pochodzą ze słynnego zbioru Hexe-Sonderkommando Heinricha Himmlera, zafascynowanego czarną magią i mocami piekielnymi.

Adam Pleskaczyński, znany i ceniony popularyzator historii, który od lat z niezrównaną pasją zajmuje się odkrywaniem tajemnic z przeszłości Poznania i Wielkopolski. Autor wielu publikacji, książek (m.in. wspólnie z M. Januszkiewiczem kultowego już „Podręcznika Poznańczyka albo 250 dowodów wyższości Poznania nad resztą świata”), filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych.

Tomasz Specyał, z wykształcenia historyk-archiwista, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z przedwojenną poznańską prostytucją.

Jaki rodzaj seksu preferowały w średniowiecznym Poznaniu prostytutki?

Kto był najsłynniejszym poznańskim alchemikiem?

Na czym polegał „sposób na Żyda” i kto komu sprzedał park Wilsona?

Gdzie były poznańskie więzienia i jakie panowały w nich warunki?

Do czego służyły separatki w lokalach gastronomicznych?

Kto zasłużył na miano króla poznańskich kasiarzy?

W jaki sposób „badano” czarownice i czego się od nich dowiedziano?

Jaka atmosfera panowała w katowskim zamtuzie?

Ile w Poznaniu piło się gorzałki i co z tego później wynikało?

Od kiedy w Poznaniu przestano karać śmiercią za homoseksualizm?

Do kogo strzelali policjanci, a kto strzelał do nich samych?

Dlaczego kierowcy niemal zawsze uciekali z miejsca wypadku?

Kogo okrzyknięto w przedwojennym Poznaniu największym polskim wampirem?

W jaki sposób karano śmiercią i jak wyglądały ostatnie chwile skazańców?

To inne ekscytujące pytania, na które odpowiedź będzie można znaleźć w książce.

źródło opisu: http://i-ksiazka.pl/view_book.php?kid=19492&informacje=opis

Meehoow | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Co prawda nastawiałem się na bardziej spersonalizowane podejście do tematu, posiłkując się sugestywnym zdjęciem na okładce, ale zastosowany przez Autorów podział tematyczny też kupuję. Nieco niedosytu pozostawiło we mnie przyjęcie lat 30. zeszłego stulecia za górną cezurę czasową - myślę, że występków z czasów powojennych znalazłoby się sporo, w dodatku okazałyby się pewnie bardziej interesujące, niż na ten przykład te średniowieczne. Mimo wszystko oceniam wysoko, bo i pozycja ciekawa, i barwny język, i nieprzeciętne ilustracje.

apache_server | 2014-01-18
Przeczytana: 23 grudnia 2008

Bardzo cenna. Nie spotykana nigdzie informacja na temat zaginięcia skrzynki z banknotami 1000 zł z 1919 r., nigdy nie wprowadzonymi do obiegu.

zynamon | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Bardzo ciekawe opisy, oparte na unikalnych materiałach archiwalnych. Świetna propozycja dla każdego zainteresowanego historią Poznania i okolic. Autorzy poruszyli tematykę: burdeli i prostytutek, homoseksualistów, pornografii, czarownic i alchemików, złodziei i oszustów, fałszerzy pieniędzy, kary śmierci, tortur, tajników zawodu kata, rzeczywistości więziennej, zawodu policjanta, pijaństwa, porządku w mieście oraz ruchu drogowego. Historia obejmuje okres od głębokiego średniowiecza, poprzez czasy pruskie, aż do okresu międzywojennego i wczesnych lat 50. Polecam szczerze.

Kaduk | 2012-01-26

Przepięknie wydana, bogato ilustrowana książka oferująca porywającą podróż w czasie. Rzetelne, sprawdzone informacje podane w sposób, który sprawia, że od lektury nie można się oderwać. Autorom mogę tylko pogratulować - zarówno doskonałego stylu i poczucia humoru, jak i cierpliwości w przerzucaniu tekstów źródłowych.

PaniUpiorowa | 2015-12-19

Z tej strony swojego rodzinnego miasta nie znałam :)

qbazi | 2016-12-05
Przeczytana: 05 października 2016