Lisowczycy

Wydawnictwo: Bellona
lisowczycy, lisowski, wisner
historyczna
Camillos

"Oddział, w którym wytworzyła się świadomość własnej, lisowskiej odrębności, powstał po 12 stycznia 1615, a przed 28 marca 1617 roku. Pułk był utworzony, a potem odradzał się z ludzi, którym wyprawa Dymitra I i jego upadek, pojawienie się oraz sukcesy Łżedymira, wreszcie uderzenie Zygmunta III na Smoleńsk, stworzyły możliwość życia z wojny. Gdy wygasała, wracali do kraju, lecz nie do domostw. Pozostawali więc razem. Do nich dołączali ci wszyscy, którym ciasno było w dotychczasowych ramach. Z racji liczby tworzyli już nie gromady, ale grupę społeczną. Żyli kosztem społeczeństwa, od którego wymuszali noclegi, żywność, zresztą wszystko, co miało jakąś wartość.

Biała i czarna legenda lisowczyków powstała jednocześnie. Okrywająca ich sława i osława rodziły się w tych samych latach, ale pierwsza na polach bitew, druga poza nimi. Lisowczycy byli ludźmi, którzy jeśli nie formalnie, to poprzez uznawany obraz świata należeli do tej samej warstwy, co Aleksander Józef Lisowski. Wywodzili się spośród żołnierzy, dla których nie tylko w ojcowiźnie, lecz i w ojczyźnie brakowało chleba, a zatem żyli z wojny. Wyodrębnieni imieniem wodza, zwrócili uwagę współczesnych i potomnych. Okryli imię jego i swoje osławą oraz, co dziwniejsze, sławą".

źródło opisu: okładka

źródło okładki: alejka.pl/lisowczycy_2.html

koliber | 2016-06-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Lisowczycy - historia tej siedemnastowiecznej polskiej formacji wojskowej jest bardzo intrygująca. Z jednej strony waleczność, zdyscyplinowanie, honor, niezwykłe umiejętności bojowe. Z drugiej zaś ciągnąca się za jazdą niesława, pohańbienie, pożoga. "Biała i czarna legenda" - pisał o niej Henryk Wisner, autor opiniowanej tu książki - "Pierwsza rodziła się na polach bitew, druga poza nimi."
W swym opracowaniu skrupulatnie przedstawia dzieje oddziału założonego przez pułkownika Aleksandra Józefa Lisowskiego. Jest więc bardzo dobry opis tła historycznego, prezentacja bitew, w których Lisowczycy odegrali znaczącą rolę, niezwykle ceniona poza granicami Polski działalność najemna. Czytelnik ma też okazję zajrzeć do obozu jeźdźców, zapoznać się z regułami rządzącymi oddziałem, z życiem codziennym żołnierzy.
Szczerze polecam tę pozycję miłośnikom naszej historii, zwłaszcza tej o dwóch twarzach, niejednoznacznej, tę, w której biel miesza się z czernią.
Moja ocena byłaby zapewne wyższa,...

krynston | 2014-10-07
Przeczytana: 06 października 2014

Kolejny kawałek historii Polski połknięty. Autor opisuje zapomnianą formację jazdy Polskiej, zwanych lisowczykami- od nazwiska dowódcy i twórcy oddziału- Aleksandra Lisowskiego. Poznajemy ich wojenną ścieżkę oraz charakterystykę i dzieje formacji oraz ludzi z nią związanych. Kolejny epizod, którego nie da się jednoznacznie ocenić- lisowczycy byli jednymi z najlepszych ówczesnych oddziałów kawalerii, a jednak nie oddali tak wielkich zasług dla Polski, dodatkowo zaopatrzenie zdobywali na okolicznych chłopach, niejednokrotnie mordując i rabując lud któremu służyli.

Gdyby ktokolwiek kto ich werbował opłacił ich zgodnie z umową (niespodzianka- nie tylko król Polski się nie wywiązywał ale również inni władcy, którzy korzystali z ich specyficznych usług) na pewno ich legenda byłaby podobna do obecnej sławy husarii. Jednak nasuwa mi się pytanie- czy gdyby byli mniej "jadowici" i groźni dla ludzi zdobywając aprowizację to czy zachowali by swoje walory bojowe?

Zapraszam do lektury.

książek: 2053
Getos | 2012-05-04
Przeczytana: 04 maja 2012

hmmm, sam nie wiem co napisać o tej książce, z jednej strony cieszyłem się jak do niej zasiadałem, bo lisowczycy, czyli formacja której ojcem był Aleksander Józef Lisowski od zawsze mnie intrygowała ze względu na postać Aleksandra (skazanego na infamię), sławę jaką zasłynęli w bitwach takich jak Biała Góra czy Chocim, ale również niesławę i zgrozę jaką siali gdy służba dobiegała końca i brać żołnierska musiała z czegoś żyć, książka do końca jednak mojego głodu nie zaspokoiła, może dlatego że autor podał fakty bardzo sucho koncentrując się w dużym stopniu na opisie wydarzeń historycznych w których lisowczycy brali udział, a za mało jednak odnosząc się stricte do formacji która jest przedmiotem książki, z drugiej strony praca jest na rynku jedną z nielicznych która bierze się za bary z legendą lisowczyków, tak więc jak ktoś się interesuje to pewnie warto zerknąć, ja ze swej strony daję 4/10

Kamil | 2017-09-16

Książka opisuje dzieje tej formacji zbrojnej od powstania, aż do ostatnich lat jej istnienia. Dodatkowo umiejętnie zarysowano tło historyczne omawianej epoki oraz opisano życiorysy najważniejszych postaci. Przytoczono wiele źródeł historycznych. Książka nie męczy czytelnika, w sam raz na dłuższy wieczór.

Marcin | 2018-10-17
Piotr | 2018-10-07