gałczyński, liryka
poezja
jagarkar

"Twórczość Gałczyńskiego - budząca entuzjazm wielu i sprzeciw nielicznych - należy bez wątpienia do najoryginalniejszych zjawisk w polskiej poezji współczesnej. Także i on mógłby powiedzieć o sobie za Leśmianem: "ja to jestem ja!". Wyobraźnia sterowała od pierwszych wystąpień literackich artystyczną osobowością, w której lirycznie wzruszenie współżyło zgodnie z groteską, żartem poetyckim , eksplodującym humorem (...)" (Artur Międzyrzecki z: Wstęp)

źródło opisu: wstęp

źródło okładki: d

Marianna | 2015-08-21

Przepiękne utwory, pełne miłości i melancholii. Czuć w nich głęboką inspirację mitologią, naturą, literaturą i muzyką klasyczną. Najbardziej spodobały mi się "Kronika Olsztyńska" oraz "Noctes Aninenses", z którego pochodzi poniższy fragment:

"Noc tańczy

Nawet ćmy zadrzemały przy lampie
i świerszcz zamilkł, i ogród zamilkł -
bo tańczyła noc wokół klombu,
potrząsając bransoletami;

kurz muzyczny spod stóp jej wypryskał
i z bolesnym blaskiem frunął od nas;
szmaragdowe toczyły koliska
raz wraz w górę rzucane ramiona.

Nagle irys pod płotem zakwitł
i zapatrzył się w nocy źrenice,
z domków swoich wyszły senne szpaki,
by choć spojrzeć na tanecznicę (...)"

Sybi | 2016-02-15
wikvs | 2016-01-29