Ojczyzna jest jedna

Wydawnictwo: Fronda
Egy az orszag
978-83-60335-69-7
Karol

Viktor Orbán (ur. 31 maja 1963 roku w Székesfehérvár) węgierski polityk, z wykształcenia prawnik. W okresie realnego socjalizmu działacz opozycji antykomunistycznej. 16 czerwca 1989 roku na Placu Bohaterów w Budapeszcie w czasie pogrzebu bohaterów Powstania 1956 wygłosił przemówienie, w którym jako pierwszy publicznie zażądał wycofania z Węgier wojsk sowieckich i przeprowadzenia wolnych wyborów. W 1990 roku został posłem do parlamentu, a w 1993 roku stanął na czele Związku Młodych Demokratów FIDESZ, który dwa lata później przekształcił w Węgierską Partię Obywatelską FIDESZ. Po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych był przez cztery lata (1998-2002) premierem rządu koalicyjnego. Pod jego przewodnictwem FIDESZ wystąpił w 1999 roku z międzynarodówki liberalnej i przystąpił do międzynarodówki chadeckiej (Europejska Partia Ludowa). Mimo sukcesu w kolejnych wyborach – w 2002 i 2006 roku – nie zdołał utworzyć gabinetu, gdyż zabrakło mu wystarczającej liczby głosów do samodzielnych rządów. W marcu 2008 roku zainicjował ogólnonarodowe referendum, w którym większość Węgrów poparła postulaty zgłaszane przez FIDESZ (zniesienie obowiązujących opłat za pobyt w szpitalu, wizytę u lekarza i studia wyższe). W wyborach do Europarlamentu w 2009 roku partia ta pobiła rekord w skali kontynentu, zdobywając aż 61 % głosów. Viktor Orbán jest żonaty z prawniczką Anikó Lévai. Mają pięcioro dzieci. Jest wiernym Kalwińskiego Kościoła Reformowanego.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofronda.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/

lookaspoland | 2012-04-18
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione, Posiadam

Ta książka powinna wejśc do kanonu lektur w polskich szkołach. Podstawa myśli społecznej i politycznej. Wszystko co wartościowe, szlachetne w myśleniu o swoim narodzie w pigułce.

Pablo | 2012-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2012

Mimo że nie jestem socjalistą, komunistą, ani lewicowcem i idea narodowa - ale nie w gospodarce - jest mi bliska, uważam tę książkę za totalną słabiznę. Nie polecam.

Książkoświry | 2015-08-06
Na półkach: KHungaricum, Przeczytane