Niespotykanie spokojny człowiek

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Koniczynką". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwa Radia i Telewizji
6 (6 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
opowiadania polskie
Dorota_1988

źródło okładki: http://literacki24.pl/

tamaris | 2015-04-21

Z antykwariatu - dobrze zainwestowana złotówka! ;)
Było słuchowisko radiowe (1974), był film (w reżyserii S. Barei - 1975), a w 1977 wydano literacką adaptację słuchowiska pióra Andrzeja Mularczyka (tak, tego od "Samych swoich", "Domu" czy "Wyjścia awaryjnego"). Lubię "Niespotykanie spokojnego człowieka" głównie dzięki świetnej obsadzie (niezapomniany J. Kłosiński, R. Hanin, młoda M. Potocka), po tomik z opowiadaniem sięgnęłam z ciekawości i dla porównania.
Nie zawiodłam się - choć niewielka treść, ale poziom trzyma. Powraca motyw miłości i przywiązania do ziemi, posłuszeństwa i pokory wobec ojca, buntu młodych, którzy chcą żyć po swojemu, a wszystko okraszone sporą dawką humoru i nawiązań do trudnej przeszłości przesiedleńców z Kresów. Poza kilkoma wyjątkami opowiadanie jest wierne scenariuszowi - jaki wątek Mularczyk w nim pominął, a co rozwinął i dopowiedział, zostawiam tym, którym zechce się zajrzeć do książeczki - można ją połknąć w czasie emisji nudnego serialu...

Alison | 2013-08-14
Przeczytana: 20 lipca 2013

Zachęcił mnie tytuł. Sama opowiastka jest - wraz z tytułem - przesiąknięta ironią. Losu, życia i decyzji. Dość przewidywalna w poczynaniach bohaterów. Są również śmieszne momenty. Bo prócz ironii, mamy do czynienia również z groteską. Niestety - czytało mi się to dość mozolnie, choć byłam ciekawa o co chodzi z oskarżeniem.

asia | 2014-04-28
Na półkach: Bookcrossing, Przeczytane, 2014

Obyczajowy drobiazg dla fanów humoru Andrzeja Mularczyka, autora "Cudownie ocalonego" i "Samych swoich".

KAROL | 2015-11-28
Tatagato | 2014-09-04