historia
hunter

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl/

Darya | 2015-10-08
Przeczytana: październik 2015

Powiem szczerze, że pośród czterech książek* z serii Historii Państw jakie czytałam, ta wypadła najgorzej. Z jednej strony pisana jest dość suchym i niewciągającym stylem, z drugiej fakty podane są miejscami zbyt ogólnikowo - wiem, że o tysiącletnich dziejach dowolnego państwa można rozpisywać się na wiele tomy, ale tutaj naprawdę można by było porozwijać co niektóre wątki, a nie zostawiać czytelnika z wątpliwościami, dlaczego coś się stało. Oczywiście, część omawiająca XX wiek nacechowana jest mocno duchem PRL (ach, te wychwalanie socjalizmu w pierwszej republice, jak to zgrzytało!).
Nie wiem nawet czy tę książkę polecić osobą nie wiedzącym prawie nic o Austrii (bo jednak nie jest to najprzyjemniejsza lektura na świecie) czy tym już obeznanym (trochę zbyt ogólnikowo). Nie odradzam, ale i nie zachwalam jakoś wybitnie.

* - porównuję książkę do Historii Węgier, Holandii i Słowacji. Tę ostatnią uważam za najciekawszą i najbardziej rzetelną.

upr | 2018-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2018