Krótka historia Kościoła katolickiego

Tłumaczenie: Adam Skalski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia i Tradycja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Catholic Church. A Short History
religia, historia,
popularnonaukowa
hunter

Lapidarne i krytyczne, choć z punktu widzenia człowieka z wewnątrz Kościoła katolickiego, ujęcie historii tej instytucji, ze szczególnym zaakcentowaniem momentów rzutujących na jej późniejsze dzieje. Hans Küng, oficjalnie upomniany przez papieża teolog z Tybingi, w podsumowaniu książki zgłasza postulaty odnowy czy poprawy Kościoła, warunkujące jego rozwój w przyszłości. Jest to, jak twierdzi, również jego troska.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2013-03-22
Przeczytana: marzec 2013

Temat historii Kościoła, umówmy się, śliski jest, szczególnie w naszym cokolwiek konserwatywnym kraju. Śliski dla czytelników, którzy nierzadko zostają zmuszeni do skonfrontowania się z pewnymi, cóż, nieścisłościami i nadużyciami, jakimi naszpikowana jest historia tej instytucji; śliska jest też dla autorów, z których jedni koncentrują się tylko na negatywach, inni natomiast przyjmują stanowisko bezkrytycznych apologetów.
Hans Kung jest postacią ciekawą: katolicki ksiądz, gorliwy zwolennik idei ekumenizmu, obłożony zakazem wykładania teologii na papieskich szkołach wyższych (przypomina trochę inkwizytorskie metody? słusznie, Hans Kung został skazany w procesie iście średniowiecznym) z powodu, nazwijmy to delikatnie, poglądów innych niż aprobowane przez Watykan, szczególnie w kwestii krytyki papieskich encyklik z punktu widzenia humanizmu (najbardziej, rzecz jasna, dostało się Humane Vitae i zakazowi używania prezerwatyw dotyczącym również Afryki) lub czynnego uczestnictwa kobiet...

Bączek | 2015-08-14

Ciekawe podejście do tematu instytucji jaką jest kościół. Zwraca uwagę na wiele kwestii jednak nie wyczerpuje ich w pełni. Czytając można odnieść wrażenie, że autor specjalnie opisuje te ciemniejsze strony organizacji i historii kościoła. Jednak jest to pozycja warta poświęconego dla niej czasu, która pozwala poszerzyć posiadaną już wiedzę o poruszanym zagadnieniu.

Marzeniae | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Książka jest zbyt tendencyjna i uproszczona. Może wprowadzić w błąd te osoby, które pobieżnie znają historię Kościoła. Przed sięgnięciem po tę pozycję, proponuję wcześniej zapoznać się z historycznymi publikacjami i z samymi źródłami.

Xanax | 2014-10-24
Przeczytana: październik 2014