Drogi do Świętego Graala

Tłumaczenie: Anna Wziątek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia i Tradycja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wege zum Heiligen Graal : der abendländische Mythos
Święty Graal,
popularnonaukowa
hunter

Nie we wszystkich podaniach Święty Graal utożsamiany jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, w niektórych mówi się o kamieniu, księdze czy wręcz odciętej głowie. Bywał też łączony z alchemią i kamieniem mądrości, tajemniczym zakonem templariuszy i katarską twierdzą Montségor.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/12405

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/12405

Kevorkian | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Dziwna książka, niby wszystko poukładane, a miałam wrażenie chaosu. Niby książka króciutka, a męczyłam ją dość długo.

Pierwsza połowa to de facto streszczenia historii o Graalu pojawiających się w najpopularniejszych średniowiecznych wersjach legend arturiańskich. Od razu przypomniało mi się, czemu w szkole wolałam czytać najnudniejsze choćby lektury niż streszczenia - od zagęszczenia imion głowa może rozboleć po kilku stronach.

Druga połowa omawia najpopularniejsze hipotezy dotyczące Graala w kontekście bardziej historycznym (templariusze etc.), ale też jest to zrobione dość sucho i tak... nudno zwyczajnie. Że nie wspomnę o tym, że rewelacji próżno tam szukać.

Można przeczytać, można przekartkować, można sobie odpuścić.

Brian | 2014-06-04
Przeczytana: lipiec 2013

W dzieciństwie historia świętego Graala była jedną z moich ulubionych zagadek historycznych. Dlatego też kiedy zobaczyłem w jakimś katalogu tą książkę, od razu zapragnąłem ją mieć. Oczywiście moja mama spełniła moje "marzenie" i dostałem tą książkę. Niestety kiedy zacząłem ją czytać mocno się rozczarowałem i szybko odłożyłem ją na półkę. Dlaczego tak się stało ? No może dlatego że miałem wtedy jakieś 12 czy 13 lat a taka literatura raczej nie jest odpowiednia dla takiego przedziału wiekowego jaki wówczas reprezentowałem. Powróciłem do tej pozycji kilka miesięcy temu a więc wówczas kiedy miałem już ponad dwie dekady na karku. Jakie wrażenia były tym razem ?

Autorka książki porusza po trochu każdy z mitów opowiadających o świętym Graalu. Oczywiście, dużą część zajmują legendy arturiańskie dotyczące słynnego kielicha, mamy tutaj również nawiązanie do wersji opowiedzianej w słynnym "Kodzie Leonarda da Vinci". Najważniejsze jest jednak to że dzięki tej akurat książce można poznać wiele...

Hub | 2011-03-15
Przeczytana: 13 marca 2011

Książka sprawdza się w lekturze wtedy i tylko wtedy, jeśli kurczowo trzymać się tytułu. Autorka z pietyzmem i dbałością o detal przedstawia podróże wątku świętego Graala w legendach, opowieściach, niepewnych faktach historycznych. Robi to rzeczywiście imponująco. Bibliografia, erudycja i nieczęsta umiejętność wyrażenia zawiłych treści w sposób prosty (vide streszczenia średniowiecznych poematów!) to bardzo mocne strony "Dróg...".

Podczas lektury trudno było mi się oderwać jednak od myśli, że autorka sama sobie podcina skrzydła. Że nie ma ochoty z wyciąganych wniosków zbudować większej struktury. Że zwykle (ach niezawsze) ucieka od własnych teorii na rzecz niezliczonych repetycji pomysłów innych. To tez istotne, że pojawia się pozycja zbierająca rozproszone w dyskusji naukowej głosy, książce jednak przez powyższe brak waloru świeżości.

By krótko podsumować: warto zajrzeć do tomu i uzupełnić/posegregować wiedzę, nie należy się po nim spodziewać jednak wiele więcej, niż po...

rzakui | 2014-07-09
Przeczytana: czerwiec 2014