We Włoszech wszyscy są mężczyznami

Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt
In Italia sono tutti maschi
978-83-932072-0-6
komiksy

Oparty na prawdziwych wydarzeniach komiks opowiada o wygnaniu gejów z faszystowskich Włoch. Fabuła skupia się w szczególności na grupie mężczyzn osadzonych na wyspie San Domingo w archipelagu Tremiti w ostatnich latach ich zesłania (1939/40). We Włoszech dzieło to uznane jest za jeden z najważniejszych przykładów włoskiego komiksu dotyczącego tematyki historycznej.

źródło opisu: Fundacja Tranzyt, 2010

źródło okładki: http://centrala.org.pl/publikacja/we-wloszech-wszyscy-sa-mezczyznami

GrzesiekLepianka | 2015-07-09

Nie jestem znawca i fanem komiksu/powiesci graficznej, ale do tego tej ksiazki zajrzalem z zaciekwaieniem ze wzgledu na temat. Niestety duzo wiecej dowedzialem sie z samego wstepu i wywiadu zamieszczonego na koniec niz z samej przedstawionej historii. Nie ma tu napiecia, brakuje dramatyzmu, narracja jest niespojna i nieprzemyslana - za duzo w niej przeskokow miedzy retrospekcja i czasem terazniejszym - a z samej historii wieje plyciznami. I niestety interpunkcja! Ciagle irytujace omijanie przecinkow! (Zreszta korektor i redaktor techniczny powinni zebrac ciegi - niestety nie sa wymienieni z nazwiska, podobnie jak i tlumacz).
Na koniec cos pozytywnego: duzy plus za kreske - graficzna strona tego wydawnictwa podobala mi sie najbardziej.

Przeczytana: 04 marca 2011

Włoski komiks artystyczny objawia się w naszym kraju bardzo rzadko, a że jednym z moich ulubionych albumów pozostaje niedoceniony "5 to liczba doskonała", to na sposobność sięgnięcia po inną, stricte autorską pozycję z tego kraju zareagowałem bardzo entuzjastycznie. Tym bardziej, że We Włoszech Wszyscy są Mężczyznami to komiks nagradzany. Co prawda wchodzi na dość modne i eksploatowane ostatnio tematy, ale dla dobra sprawy ( mówiąc "sprawy" mam na myśli komiks oczywiście ) udawajmy przez chwilę, że nie czujemy jeszcze przesytu tematyką homoseksualizmu...

Ciąg dalszy na blogu: http://rekopisznalezionywarkham.blogspot.com/2011/03/we-woszech-wszyscy-sa-mezczyznami-luca.html

Co do grafiki, to trudno mi się czytało tekst, sama kreska komiksowa jest mi obca i nie podlega ocenie. Natomiast treść jak najbardziej pozytywna, mało znane są historie prześladowań i traktowanie osób nieheteroseksualnych w czasie wojny. Na kanwie tej historii zrobiony jest film, tytułu niestety nie pamiętam.

Paweł Panfil | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016