Magia królowej

Wydawnictwo: Bellona
5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
powieść
synafia

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Wanda Szemplińska byłą czołową polską pilotką szybowcową. W 1954 r., jako pierwsza kobiet w Polsce, a druga na świecie, zdobyła najwyższe odznaczenie szybowcowe: Złotą Odznakę z trzema Diamentami. Ustanowiła 11 krajowych i 4 światowe rekordy szybowcowe. Otrzymała Złoty Medal "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe". Ukończywszy studia na Politechnice Warszawskiej poświęciła się pracy naukowej w PAN.

Po zakończeniu kariery naukowej powróciła myślami do lat młodości "górnej i chmurnej", do dramatu Powstania Warszawskiego i trudnych czasów powojennych, do lat entuzjazmu, niezwykłych przygód, wielkiego wysiłku i osobistej tragedii. W swej książce opowiada o dziewczynie, która walcząc o spełnienie swych marzeń o lataniu, spotyka niezwykłego człowieka - Największego Entuzjastę. Ta znajomość przemienia jej życie, rozpala ambicję i wyobraźnię, pomaga poznać strach i zachęca do stawiania sobie coraz trudniejszych zadań.

Co w tej opowieści jest wspomnieniem, a co wytworem literackiej fikcji? Ile baśni o burzliwej młodości, a ile nie-baśni? Czy młodziutka Agnieszka upora się z wyzwaniami losu, czy da obie radę w świecie pełnym burz?

źródło opisu: Bellona, 2006

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

synafia | 2011-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2011

To nie jest wielka literatura, ale za to po ludzku poruszająca książka. Nie sposób przejść obojętnie obok wojennych wspomnień, obok obrazów powojennej, zburzonej Warszawy, obok przemyśleń nad sensem życia spisywanych przez kogoś, kto tego życia doświadczył w zupełnie inny sposób, niż nasze pokolenie. Plus można się dowiedzieć wiele o lataniu na szybowcach, a opisy lotów w chmurze burzowej naprawdę zrobiły na mnie wrażenie.

Karol | 2013-04-27
barbapapa | 2014-10-24