83-08-02161-1
AmaranthGirl

Powieść obyczajowa "Zygzaki" tytuł swój zawdzięcza pełnej powikłań akcji. Do słynnego z surowości obyczajów domu hrabiny Marii, wdowy po hrabi Turskim, przyjeżdża niespodziewanie, po dwudziestu latach, niejaki pan Zeller, niegdyś biedny nauczyciel muzyki, młodzieńcza miłość hrabiny. Zeller dorobił się za granicą znacznego majątku, jest teraz równorzędnym partnerem. Pragnie poślubic wolną, a ciągle bardzo piękną hrabinę. Ta, będąc od dawna związana ze swym sąsiadem i opiekunem swych dzieci, hrabią Wilskim - odmawia.
Liczne perypetie tych trojga, połączone z awanturniczą historią miłości córki hrabiny, Julii, tworzą pełną spięć i konfliktów atmosferę powieści.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: źródło własne

książek: 1991
kryptonite | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Niezły intrygant z tego Kraszewskiego;-)
Fabuła tej książki jest jak tytułowe zygzaki - nagłe zmiany w fabule i dynamice opowieści. Wszystko opiera się na losach hrabiny Marii Turskiej, wdowy i matki dwójki dorosłych dzieci, której wydaje się, że nic już ją nie zaskoczy w życiu. Wtedy pojawia się jej dawny adorator, Alfred Zeller, niegdyś nauczyciel muzyki, obecnie bogacz. Ta wizyta diametralnie zmieni życie Turskich...
Są intrygi, jak pisałam w pierwszym zdaniu, jednak nie uważałabym 'Zygzaków' za jedną z lepszych powieści Kraszewskiego - brakowało mi jakiegoś emocjonującego wydarzenia, wszystko szło zbyt spokojnie... Jest to książka, którą można przeczytać z zaciekawieniem i bez poczucia stracenia czasu.

eMM | 2016-05-01
ena1960 | 2015-01-05