Podróże z tej i nie z tej ziemi

Seria: NAOKOŁO ŚWIATA
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
podróże, wspomnienia
Agnieszek

Podróże z tej i nie z tej ziemi to pełne ekspresji i polotu impresje podróżne wybitnego polskiego poety, niepozbawione reporterskiej uważności i pogłębionej refleksji egzystencjalno-metafizycznej. Autor rejestruje w nich na gorąco spostrzeżenia i odczucia, prywatne olśnienia i odkrycia człowieka wędrującego przez kontynenty. W 2005 roku tak scharakteryzował prozę Jozefa Barana mistrz reportażu Ryszard Kapuściński: "Językiem bogatym i jasnym pisze o tym, co przeżywa, co napotyka w swoich wędrówkach po kraju i świecie, o tym wszystkim, co go skłania do refleksji. W tym, co pisze, jest bardzo osobisty i jak na poetę przystało, liryczny. Ileż z tych zapisków codzienności, tak własnych, autorskich, dowiadujemy się o nas samych, o rzeczywistości, w której żyjemy, o naszej planecie! Ta proza wciąga, zjednuje i podbija czytelnika swoją szczerością, rzetelnością i urodą".

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Agnieszek | 2011-02-13
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2011

Książkę kupiłam na spotkaniu autorskim.
Świetnie się ją czyta, gdyż napisana została przez poetę, co można zauważyć w rytmie zdań, zaskakujących skojarzeniach i urodzie języka. Fotografie uwiarygadniają narrację, a okruchy poetyckie zamieszczone po każdym rozdziale domykają każde spojrzenie na zakończoną już podróż.
Józef Baran jest bardzo ciepłym człowiekiem (przynajmniej takie sprawia wrażenie podczas spotkań), taka też jest jego twórczość.

maciekgin | 2016-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2016