Ona i on. Całkiem zwyczajna historia

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-931-5
Bożena Skupin

- współczesna powieść obyczajowa o miłości i samotności, o rozdźwięku między modą na bycie singlem a tęsknotą za ciepłem domowego ogniska - historia opowiedziana na przemian przez parę głównych bohaterów, raz z perspektywy jego, raz z perspektywy jej On - Andrzej, dojrzały mężczyzna, scenarzysta filmowy. Ona - Kaśka, trzydziestokilkuletnia fotografka i samotna matka dorastającego...

On - Andrzej, dojrzały mężczyzna, scenarzysta filmowy.
Ona - Kaśka, trzydziestokilkuletnia fotografka i samotna matka dorastającego syna.
Poznają się przypadkowo na planie filmu i szybko odkrywają, że są dla siebie kimś wyjątkowym. Od tej chwili stają przed trudnym wyborem: miłość czy kariera.
Opis miłosnych zmagań, pełnych niedomówień, pomyłek i podejrzeń, wzbogacają reportażowe fragmenty z podróży Kaśki do Afryki i w Alpy, widziane od kuchni ciekawostki z planu filmowego Andrzeja oraz duża doza ciepłego humoru.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2011

źródło okładki: http://www.muza.com.pl

Tajemnica | 2011-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2011

„Ona i On całkiem zwyczajna historia” autorstwa Urszuli Jarosz i Jerzego Gracza, czy zwyczajna? Owszem tak, jak najbardziej zwyczajna, a przy tym wszystkim przepełniona codziennością i emocjami, co czyni ją jednak dość niezwykłą i zdecydowanie miłą w odbiorze.

Ona – Kasia, mama 19sto latka, zapalona pani fotograf, kochająca góry i piesze wędrówki.

On – Andrzej, scenarzysta filmowy, kochający swoją pracę. Wśród znajomych nazywany Cudakiem.

Obydwoje są singlami, z całym bagażem swoich życiowych doświadczeń. Cenią swoją niezależność i wolność. Przyzwyczajeni do życia w pojedynkę, radzą sobie ze swoimi problemami w doskonały sposób.

Nie trudno przewidzieć, że ta dwójka spotyka się w dość banalnych okolicznościach i wydawałoby się, że nic z tego spotkania nie wyniknie. A jednak życie postanowiło inaczej pokierować ich scenariuszem. Napotykają sporo trudności i przeciwności, wynikających z niedomówień, z przyzwyczajeń, z obrony własnej niezależności. Gubią się i próbują mocno...

| 2011-03-13

Urszula Jarosz z zawodu psycholog i implantolog, jest korespondentką wydawanej w Niemczech gazety "Polregio". Tam też pracuje nad zbiorem opowiadań Punkt widzenia oraz powieścią o dorastaniu i poszukiwaniu swojego miejsca w Europie, której granice istnieją tylko w naszej mentalności. Wspólnie z Jerzym Graczem - dziennikarzem, publicystą, a także autorem pięciu książek literatury faktu - tworzą zgrany duet pisarski, choć na co dzień dzieli ich bariera 1600 kilometrów. Ona i on. Całkiem zwyczajna historia. jest już drugim, prócz scenariusza filmowego, wspólnym projektem Urszuli Jarosz i Jerzego Gracza.

Stworzona przez dwójkę polskich autorów powieść opowiada swoim czytelnikom historię zapalonej pani fotograf, a także scenarzysty filmowego, który ponad wszystko inne uwielbia swoją pracę. Zarówno Kasia, jak i Andrzej ani myślą wiązać się z osobami płci przeciwnej i nadzwyczaj dobrze czują się będąc singlami. Dzięki temu odczuwają cudowne poczucie samorealizacji, swobody podejmowania...

mandarynkaa87 | 2012-02-09
Przeczytana: 24 stycznia 2012

"Ona i On. Całkiem zwyczajna historia" autorstwa Urszuli Jarosz i Jerzego Gracz to kolejna książka, z akcji Włóczykijka, która zagościła w moich skromnych progach. Przyznaję, że gdyby nie ta akcja z pewnością nie miałabym okazji sięgnać po tę pozycję. A byłaby to wielka strata gdyż książka wciąga już od pierwszej strony.

Czytając opis na okładce książki pomyślałam- ot nic niezwykłego, przecież to historia jakich wiele. W końcu ludzie się ciągle zakochują, wiążą a potem rozstają. Gdy zaczęłam czytać książkę zrozumiałam, że ma ona w sobie to coś, co sprawia iż nie można się od niej oderwać. Banalna historia przerodziła się w interesującą opowieść.

"Ona i On. Całkiem zwyczajna historia" opowiada o losach Kaśki i Andrzeja. Para poznaje się przypadkiem w pracy na planie filmu. On- scenarzysta i samotnik z wyboru. Ona- fotografka, singielka i matka dorosłego chłopaka. Ot zwyczajni ludzie, których los zetknął przypadkowo. Przy pomocy fortelu Andrzeja para poznaje się bliżej. Pierwsze...

Stokrotka | 2016-06-27

Historia pewnej znajomości i miłość opisywana przez dwie osoby. Ona - Kasia i on - Andrzej. Oboje samodzielni, przyzwyczajeni do samotności.Jeszcze syn Jasiek. Przyjemnie się czyta. Warto poznać relacje damsko-męskie z obu stron. Życie proste i skomplikowane. Praca, pasje i miłość. Fotografia i film. Dużo ciepła i pozytywnej relacji. Warto przeczytać.

Anka | 2011-05-13
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 12 maja 2011

Ona - Kaśka- fotograf z pasją do podróży. Matka 19-letniego Jasia. Samotna singielka doświadczona przez życie, szukająca uczucia, która początkowo myśli, że ciekawa praca będzie na zawsze treścią jej życia. Z czasem przekonuje się, bardzo powoli i niebezboleśnie, że to nie wszystko. Uczy się bycia z drugim człowiekiem, powoli wpuszczając go do swojego samotnego ale zarazem ciekawego życia.
On - Andrzej - scenarzysta. Samotny mężczyzna z przeszłością, który pogodził się już z samotnymi wieczorami, pustą lodówką, a za święto uznaje wyjście z kolegami na piwo.
Poznają się przypadkiem i zupełnie niespodziewanie stają się sobie bliscy. Zanim dojdą do tego, że nie mogą bez siebie żyć, muszą oboje "przemeblować swoje życia", uszanować swoje pasje, zrezygnować ze swoich niektórych przyzwyczajeń, a przede wszystkim wpuścić do swoich głów i umieścić w swoich myślach drugą osobę, a to moim zdaniem jest dla nich obojga najtrudniejsze.
Książka mnie zaskoczyła. Okazała się bardzo dobrą...

Marta | 2011-03-14
Przeczytana: 13 marca 2011

recenzja w formie listu

Droga Espi!

Jak dobrze wiesz jestem molem książkowym i uwielbiam czytać. Czytam prawie wszystko co wpadnie mi w ręce. Dość często czytam też coś co poleci mi ktoś ze znajomych. Tak też było w przypadku książki o której chcę Ci teraz opowiedzieć.

Na książkę „Ona i On – całkiem zwyczajna historia” natrafiłam kiedyś na blogu Tajemnicy. Spokojnie przeczytałam Jej recenzję i... wiedziałam, że pewnego dnia dopadnę książkę bo zapowiadała się całkiem nieźle. Będąc w bibliotece, na półce z nowościami stała sobie i czekała aż ktoś ją zgarnie do domu. Prawdę mówiąc nie chciałam już brać więcej powieści bo i tak stos biblioteczny rósł w zastraszającym tempie. Jednak w ostatniej chwili dorzuciłam ją do kolejki „do przeczytania”.

Autorami – tak dobrze widzisz, autorów jest konkretnie dwóch – tej książki są Urszula Jarosz oraz Jerzy Gracz. Pani Urszula na codzień jest psychologiem, implantologiem oraz korespondentką wydawanej w Niemczech gazety „Polregio” natomiast...

Saskia | 2011-02-21
Przeczytana: 19 lutego 2011

Doskonała, świetna książka, do śmiechu i do płaczu. A tak naprawdę: jeszcze nigdy nie czytałam książki, w której tak wyraźnie byłoby widać różnicę w myśleniu kobiety i mężczyzny. Nie jakieś ogromne, nie do pogodzenia ze sobą fakty. Różnica jest subtelna: Kaśka, główny bohaterka, kładzie nacisk na inne momenty, a Andrzej, jej partner, na inne. Ona zauważa rzeczy, których on nawet nie rejestruje, za to on zaprząta sobie głowę tym w czym ona nie spostrzega nic istotnego. Widziany z dwóch stron świat staje się plastyczny i barwny. Jestem przekonana, że tego nie dałoby się uzyskać gdyby pisała to jedna osoba, albo dwóch autorów jednej płci. Czytając ma się cały czas świadomość obcowania z nią i z nim... tak po prostu właśnie. A żeby było całkiem przyjemnie - świetny język obu autorów, i tak zgrane przejścia między jedną narracją a drugą, że aż zaskakuje.

Natula | 2011-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Ona i On, Wenusjanka i Marsjanin, dwa światy, dwa różne gatunki? ...a może po prostu dwie płcie, patrzące na świat inaczej, proste a jednocześnie skomplikowane ziemskie istoty, które w łatwy sposób potrafią pogmatwać rzeczy oczywiste nadmiarem słów, zbyt głośną ciszą, brakiem wyobraźni, lub wybujałą fantazją – tak, tak, relacje damsko męskie to wyższy poziom wtajemniczenia.

„Ona i Ona całkiem zwyczajna historia” to powieść autorstwa Urszuli Jarosz i Jerzego Gracza , ludzi którzy pomimo dzielących ich kilometrów potrafią tworzyć zachwycające teksty. Pani Urszula jest psychologiem i korespondentką wydawanej w Niemczech gazety, tam też tworzy zbiór opowiadań „Punkt widzenia”, Pan Andrzej to dziennikarz i publicysta, autor pięciu książek literatury faktu. Ten wyśmienity duet „rozpracował” nastroje pojawiające się między ludźmi, w których sercach budzi się wiosna, ale jeszcze gruba warstwa zeszłorocznego śniegu nie pozwala przebić się krokusom.

Kasia i Andrzej, Ona - kobieta...

po-prostu-czytaj | 2013-09-01
Przeczytana: sierpień 2013

Urszula Jarosz i Jerzy Gracz ukazują czytelnikowi, jak sam tytuł wskazuje, ”całkiem zwyczajną historię” dwojga ludzi, którzy nade wszystko cenią swoją samotności i niezależność.
Ona – Katarzyna – z zawodu fotograf, z zamiłowania pasjonat pieszych górkich wycieczek, matka samotnie wychowująca dziewiętnastoletniego syna Jaśka.
On – Andrzej – z zawodu scenarzysta filmowy, z zamiłowania – scenarzysta filmowy, samotnik, w wyboru.

„Ona i on, całkiem zwyczajna historia” to opowieść o przypadkowym, a zarazem niezwykłym w skutkach spotkaniu, tych dwojga ludzi. Od temu momentu nic już tak naprawdę nie będzie takie samo. Od tej pory, z pozoru ich poukładane życia ulegną diametralnej zmianie. Niby zwyczajna historia, a jednak nie do końca. Zanim przeczytasz ostatnie strony książki, razem z głównymi bohaterami, będziesz przeżywać romantyczne godziny, ale również chwile zwątpienia, strachu, lęku przed czymś nowym. Przed nowym uczuciem, które pojawiło się tak samo nieoczekiwanie, jak problemy z...

Soulmate | 2011-08-15
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Recenzja na potrzeby akcji Włóczykijka.

Do książki "Ona i on. Całkiem zwyczajna historia" autorstwa Urszuli Jarosz i Jerzego Gracza podchodziłam bardzo nieufnie. Wprawdzie podobała się wszystkim wokół ale była to książka polskich autorów o miłości w przedziale wiekowym jaki jeszcze nie jest mi znany. Zazwyczaj czytam młodzieżówki a tu taki przeskok. Jednak strona po stronie dawałam się coraz bardziej wciągnąć w to kompletne zagmatwanie uczuć i poglądów dwójki głównych bohaterów - Kaśki i Andrzeja.
Kaśka to urodzona podróżniczka, zakochana w górach fotografka, której stałe związki są obce. Wprawdzie ma już dorosłego syna ale nigdy nie była z kimś na stałe. Mówi, że bez mężczyzn potrafi się obejść i tak jest. Do czasu, gdy poznaje Andrzeja na planie filmu kręconego w Tatrach.
Andrzej to taki typowy facet, który myśli, że z wiekiem dorośnie do rodziny, dlatego odrzuca ideę zamążpójścia i traci dziewczynę swojego życia. Po wielu samotnych latach okraszonych krótkimi...