Zamki i miecze samurajów

83-11-09948-0
zamki, broń biała, japonia
albumy
tomsn

Album prezentujący architekturę japońskich zamków. Autor przedstawia dwadzieścia jeden obiektów, ich krótką historię oraz ciekawostki. Całość opatrzona jest wykonanymi przez autora fotografiami.

źródło opisu: Własne

źródło okładki: Empik.com

Dociekliwy_Kotek | 2013-09-30
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2013

Jest takie powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego i to chyba najlepiej podsumowuje ten album.
Przede wszystkim należy wyjaśnić, że większość japońskich zamków została rozebrana w okresie przemian społecznych epoki Meiji, czyli ponad sto lat temu, a to, co dziś mogą podziwiać żądni wrażeń turyści, to rekonstrukcje z żelbetu wykonane owszem, z pieczołowitością, ale niestety tylko z zewnątrz, wnętrza natomiast są takie, że nawet w książce Sochy jest zaledwie kilka maleńkich obrazków. Siłą rzeczy jedyne, co autor mógł napisać, to akapicik albo dwa na temat konstrukcji oraz zaopatrzyć każdy omawiany zamek z tak zwany rys historyczny. I naprawdę wolałabym, żeby oszczędził tego i sobie, i czytelnikom, skoro wszystkie są do znudzenia podobne (do bitwy pod Sekigaharą prosta konstrukcja drewniana z wałem, po bitwie pod Sekigaharą przebudowa w obowiązującym stylu, lista właścicieli zamku). Brnie się przez zagmatwane wywody autora i niekończące się listy nazwisk ze...

kiriyuuki | 2015-12-19
InsaneMind | 2014-02-08