W 2 Korpusie to było czyli coś w rodzaju reportażu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
pizmak

Okresy przełomowych wydarzeń historycznych, wielkich napięć politycznych i społecznych mają także swą codzienność. Uciążliwa i monotonna, jest zaprzeczeniem dramatyzmu i emocji. Taką właśnie codzienność niecodziennych czasów ukazuje nam Jan Ciemnołoński w swoich wspomnieniach z lat 1942 - 1946, kiedy to z 2. Korpusem Polskim przewędrował Bliski Wschód i Włochy. Autor, młody lekarz,...

Autor, młody lekarz, przedstawia nam życie obozowe z jego trudami, uciążliwościami, konfliktami i niewyszukanymi rozrywkami czy zabawami. Czyni to wszystko żartobliwie, z humorem nie pozbawionym ironii i autoironii. (...) Czytelnik dowie się, jak żołnierz bytował na pustyni, w obcym i wrogim mu klimacie, jakie miał kontakty z miejscową ludnością, jakie poczynił obserwacje w wojsku angielskim, do którego organizacyjnie należał, itp. Ale dramaty historii wdzierają się czasem do tego obozowego, uregulowanego życia: wiadomość o śmierci generała Sikorskiego, o upadku Powstania. Narracja traci wtedy swój żartobliwy ton, swój pół ironiczny uśmiech. To trwa jednak krótko. Autor, jakby zawstydzony, że wypadł z narzuconej sobie roli, szybko wraca do lekkiego, półżartobliwego tonu i doprowadza swój reportaż do szczęśliwego zakończenia, jakim był - powrót do Kraju.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1983

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pizmak | 2011-01-29

Ciekawa książka opisująca wspomnienia autora z lat 1942 - 46, opisuje głownie życie codzienne, żołnierzy oraz swoje (był sanitariuszem), nie ma tu opisów bitew, bo autor nie brał w nich udziału ale mimo to jego wspomnienia czyta się bardzo dobrze ze względu na jego żartobliwy i ironiczny ton.

Szaruman | 2013-04-16
Robson | 2015-08-13