Little Lord Fauntleroy

Opowieść o niezwykłych losach siedmioletniego chłopca znana dzieciom na całym świecie. Mały Cedryk niespodziewanie staje się dziedzicem olbrzymiej fortuny, której właścicielem jest jego dziadek, angielski arystokrata - oschły, zgorzkniały, odpychający.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Rytm, 1995

źródło okładki: Oficyna Wydawnicza Rytm, 1995

"Ojej - westchnął. - Wolałbym nie być hrabią. Żaden z moich kolegów nie jest hrabią. Czy naprawdę muszę nim być?"

Cedryk to przeuroczy mały chłopiec, który nagle dowiaduje się, że ma zostać w przyszłości hrabią, a na chwilę obecną jest lordem. Dla wszystkich ta informacja jest dużym zaskoczeniem, a dla dziadka chłopca, tego prawdziwego hrabiego, osobistą porażką. Hrabia jest bowiem człowiekiem złym, którego ponad wszystko interesują własne wygody. Nigdy nie wybaczył najmłodszemu synowi małżeństwa z amerykanką (tak, tak, to było wielkie faux paux :)), gdy jednak stracił wszystkich synów nie pozostało mu nic innego jak sprowadzić do swojego zamku jedynego wnuka i jedynego dziedzica. Przypływ uczuć rodzinnych? Nie dajcie się nabrać, hrabia ma swój plan :)

Urocza opowieść o tym, że dobro bywa zaraźliwe, a dobre uczynki do nas wracają. Czytana po latach trochę śmieszy rozbrajającą naiwnością Cedryka, ale to nadal piękna bajka, a bajki przecież muszą być trochę naiwne :)

Nozomi | 2016-05-10

Wzruszająca opowieść o małym chłopcu, który swym urokiem zmiękcza twarde serce starego, zgorzkniałego samotnika.

Małgorzata | 2015-03-07
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2015

Wzruszająca książka,którą powinien przeczytać każdy niezależnie od wieku.Ukazane są tu wartości moralne,których brakuje w dzisiejszym świecie. Mały chłopczyk był na swój sposób bogaty - miał wrażliwe i dobre serce,chętnie pomagał innym.Jego prostoduszność,ufność i odwaga sprawiała,że ludzie stawali się radośni i pełni szczęścia :-)Polecam

10 gwiazdek, bo wszystkie lektury mojego dzieciństwa mają dla mnie wyjątkową wartość sentymentalną, a szczególnie te czytane po x razy. Taką lekturą jest też dla mnie "Mały lord". Moje wydanie odkąd pamiętam sprawiało wrażenie jakby się miało za chwilę rozlecieć ze starości, więc od zawsze było oprawione w jakiś papier. Nawet nie pamiętam jak wyglądała okładka. Ale w środku - stare, pożółkłe kartki błyszczącego gładkiego papieru, piękne szkice... Książka zaginęła, ale pamiętam nawet jaka była miękka i miła w dotyku ;D Uwielbiałam tego pięknego chłopca o delikatnych rysach, płowych włosach opadających na ramiona! Chłopca, który imponował nie tylko wyglądem (co z miejsca zresztą spodobało się próżnemu staremu hrabiemu), ale i odwagą, dobrym sercem, wrażliwością i niezwykłą ufnością dla ludzi. Obdarzał nią również tych, którzy na to zupełnie nie zasługiwali. I w tym leży sekret jego powodzenia, jak również i przyczyna tego, że został pokochany nawet przez największego wredotę świata,...

Bardzo lubię tę książkę...Jest bardzo poruszająca i wzruszająca... Młodym czytelnikom polecam Małego lorda, opowieść o siedmioletnim Cedryku, półsierocie, wychowywanym przez dobrą, kochająca mamę. Któregoś razu przybyły z Anglii prawnik obwieszcza, że chłopiec został lordem, dziedzicem ogromnej fortuny w starej Anglii. Zanim to nastąpi, Cedryk będzie musiał podjąć wiele decyzji, niekoniecznie zgodnych z jego sumieniem. Najbardziej bolesna jest ta, która mówi, że po przyjeździe do Anglii, nie będzie mógł już mieszkać ze swoja mamą…. Ta piękna opowieść o przyjaźni i odnajdowaniu własnych korzeni na pewno bardzo się różni od wielu współczesnych książek. Warto jej jednak poświęcić trochę czasu, bo wiele spraw, o których mówi, i dzisiaj się przydaje młodym lordom, a nawet zwykłym chłopcom, którzy nigdy o lordach nie słyszeli. Naprawdę warto po nią sięgnąć

Angelika Lachór | 2014-08-23
Przeczytana: 18 lipca 2014
BIETKA | 2015-04-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Po " Małej księżniczce" nadszedł czas na "Małego lorda". To była czysta przyjemność móc przeczytać taką klasykę literatury dziecięcej- literacki debiut angielskiej powieściopisarki.
Książki dla dzieci przyniosły jej rozgłos i zasłużoną sławę.
"Mały lord", to świetnie napisana opowieść o nadzwyczajnym 7/8-letnim chłoczyku, cudownym dziecku z ogładą towarzyską jak u dorosłego człowieka. Skromny, szczery o wzruszającej prostocie i dobroci serca - życzliwy i przyjazny wszystkim.
Nawet bez cienia egoizmu:
-" Nie ma na świecie większej siły niż dobroć serca".
Charakter Cedryka - to prawidłowe, prawe i solidne wychowanie, to także natura, którą został obdarowany przez Los z urodzenia.

Początek fabuły: chłopiec, półsierota wraz ze swoją mamą ( Najmilszą) żyją ubogo, ale spokojnie przy jednej z ulic w Nowym Jorku. Niespodziewanie otrzymują list od hrabiego, nieznanego dziadka chłopca, który samotny, stary i zgryżliwy nie bez powodu przypomina sobie o Cedryku i wzywa go do siebie.
Odbywają...

PABLOPAN | 2012-04-20

Ma w sobie to "coś" :)

Justyna | 2014-12-31
Przeczytana: 2012 rok

„Mały lord” to piękna opowieść o przyjaźni i odnajdywaniu korzeni. Cedryk, tytułowy bohater, jest niezwykłym chłopcem, który myśli przede wszystkim o szczęściu innych osób. Będąc wnukiem hrabiego, staje się motorem zmian w życiu wielu biednych ludzi. Sprawia również, że jego dziadek zmienia swój sposób pojmowania świata. To pełna wzruszeń historia, która wciąga już od pierwszych stron. I choć w niektórych momentach nudziła to i tak nie sposób było ją odłożyć na półkę. Powieść jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży, pokazuje postawy i zachowania, które warto naśladować-uczy nas, że dobro, które dajemy innym, wraca do nas, ukazuje również jak można zmienić innych poprzez dobre uczynki. Książka godna polecenia i warta uwagi!

MaiTakeru | 2014-05-03
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Historię tę poznałam w dzieciństwie dzięki bogato ilustrowanej książeczce będącej skróconą wersją powieści F. H. Burnett. Byłam tak oczarowana, że nawet po wielu latach słowa "Mały lord" wywoływały u mnie pozytywne skojarzenia. I w końcu przyszedł czas na skontrastowanie tych wspomnień z oryginalną książką.

Cóż mogę powiedzieć? Powieść jest właściwie dokładnie taka, jak jej tytułowy bohater - niesamowicie sympatyczna i pełna uroku. Owszem, jest także równie prostoduszna, co może przeszkadzać starszemu czytelnikowi... Ale z drugiej strony, ileż radości można wynieść z tej historii, jeśli wyłączymy na czas lektury swoją cyniczną stronę! Bo widzicie, z kart tej książki aż wylewa się wiara w siłę ludzkiej dobroci. I ciężko pozostać obojętnym, czytając o tym, jak może ona zmieniać serca. Czyni to z "Małego lorda" świetny tytuł na poprawienie sobie nastroju i dlatego z pewnością jeszcze do niego kiedyś wrócę. :)

PS. Całość czytałam w tłumaczeniu pani Alicji Skarbińskiej i muszę...