Mój Jung

Wydawnictwo: Kos
Casthaluth

"Na samym wstępie do syntetycznego przedstawienia psychologii jungowskiej trzeba stwierdzić - przypomina Autor Mojego Junga - że nie stanowi ona zamkniętego i logicznie niesprzecznego systemu” (s. 12). Jednak z pewnością jest to system niezwykle inspirujący. I rzeczywiście trudno dziś znaleźć sferę ludzkiego życia, w której wyjaśnianiu całkowicie pominięto by psychoanalizę. Czy więc można pokusić się o stwierdzenie, że każdy ma swojego Junga? Jeśli tak, to z pewnością ktoś ma go więcej, a ktoś inny mniej. Najwięcej z Junga miewają - co zrozumiałe - psychologowie, ale dużo z niego mają też filozofowie, a nawet teologowie... "Jung” już nie jako osoba, lecz jako pewien sposób postrzegania człowieka jest przysłowiową studnia bez dna: wchodzenie w jej głąb może nie mieć końca. Dlatego na tych drogach zgłębiania mądrości cenna jest obecność Mistrza, który te drogi w znacznym stopniu przewędrował. Jerzy Prokopiuk z pewnością takim Mistrzem jest. Jeśli więc ktoś czuje się Uczniem, jeśli jest na tyle mądry, by wiedzieć, że nic nie wie, to z pewnością chętnie sięgnie po tę książkę.

źródło opisu: http://www.kos.com.pl/moj_jung_prokopiuk.html

źródło okładki: http://www.kos.com.pl/moj_jung_prokopiuk.html

| 2011-10-01
Przeczytana: maj 2011

Książka jest jak najbardziej w porządku, tylko należy czytać ją od deski do deski, aby zrozumieć. Jednak nie do końca nie jest idealnie - wadą jest częste używanie obcojęzycznych zwrotów (brak wyjaśnień) tak, że można się zastawiać dłuższy czas, o co chodzi. Drugą wadą jest dodawanie niemal co drugi artykuł (jak nie częściej) wątków biograficznych Junga... gdyby jednak te "wstępy" do artykułów omijać, nie mogę nic więcej zarzucić książce.
Polecam, bo mimo wad wypisanych wyżej (powtarzalność i obce zwroty) książka wiele ważnych i ciekawych informacji o Carlu Gustavie Jungu.

Bartosz Porębski | 2011-08-01

Nie stronię od trudniejszych tytułów, ale... na tą książkę jestem chyba zwyczajnie za głupi, odbiłem się po kilkunastu niezrozumiałych stronach.

Małpa_Zielona | 2016-03-25
| 2016-01-02