Bóg wody. Rozmowy z Ogotemmelim

6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Dieu d'eau
83-89637-35-9
Gantu_mn

Szczególnie ważne dla współczesnej lektury Boga wody jest to, że Griaule, by zapewnić swoim ideom szerszy odbiór, nadał książce formę literacką atrakcyjniejszą pod względem estetycznym od przeciętnej książki antropologicznej. Książka cieszyła się w chwili wydania znaczną popularnością. Naturalnie wykluczyło to cały przyjmowany zazwyczaj aparat naukowy, zamiast niego czytelnik otrzymał szereg informacji o człowieku, który był źródłem wiedzy o myśli Dogonów, o przebiegu przekazu tych informacji, o kuchni prowadzenia badań antropologicznych, wreszcie o relacjach, jakie zawiązują się między uczestniczącymi w nich ludźmi. Te z kolei kwestie w wyniku rozwoju samoświadomości antropologii wychodzą obecnie na plan pierwszy i decydują o odnowieniu zainteresowania książką Griaule'a.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: akapit24.com.pl

Gantu_mn | 2011-01-28
Przeczytana: 2010 rok

Pomimo napisania przystępnym językiem jest to poważne opracowanie antropologiczne. Polecam osobom zainteresowanym tematem mitów plemienia Dogonów. Dla chętnych - warto zerknąć na książkę "Kosmiczna tajemnica Dogonów", która jest w pewnym sensie opracowaniem wyników badań Griaula i Dieterlen nad Dogonami. Oczywiście uwzględniającym konkretne poglądy Autora.

Margot April | 2014-10-12
Na półkach: Przeczytane, Childhood