Okładka książki Mechaniczny książę

Mechaniczny książę

Autor:
Cykl: Diabelskie Maszyny (tom 2)
tłumaczenie
Anna Reszka
Clockwork Prince
wydawnictwo
MAG
typ
papier
Yossa
8,36 (1511 ocen i 175 opinii)

Opis książki

W magicznym podziemnym świecie wiktoriańskiego Londynu Tessa znalazła bezpieczne schronienie u Nocnych Łowców. Jednakże bezpieczeństwo okazuje się nietrwałe, kiedy grupa podstępnych członków Clave zaczyna spiskować, żeby odsunąć jej protektorkę Charlotte od kierowania Instytutem. Gdyby Charlotte straciła stanowisko, Tessa znalazłaby się na ulicy… jako łatwa zdobycz dla Mistrza, który chce wykorzystać jej moc do własnych celów.
Z pomocą przystojnego i autodestrukcyjnego Willa oraz zakochanego w niej Jema Tessa odkrywa, że wojna Mistrza z Nocnymi Łowcami wynika z osobistych pobudek. Mistrz obwinia ich o spowodowanie tragedii, która zniszczyła mu życie. Żeby poznać tajemnice przeszłości, cała trójka odbywa podróże do mglistego Yorkshire, do rezydencji, w której kryją się nieopisane okropieństwa; do londyńskich slumsów i zaczarowanej sali balowej, gdzie Tessa odkrywa, że prawda o jej pochodzeniu jest bardziej złowieszcza, niż przypuszczała. Kiedy troje przyjaciół spotyka mechanicznego demona, który przekazuje Willowi ostrzeżenie, uświadamiają sobie oni, że Mistrz wie o każdym ich kroku… i że ktoś ich zdradził.
Tessa zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej serce bije coraz mocniej dla Jema, choć nadal dręczy ją tęsknota za Willem, mimo jego mrocznych nastrojów. Coś jednak zmienia się w Willu, kruszeje mur, który wokół siebie zbudował. Czy odnalezienie Mistrza uwolni Willa od sekretów i da Tessie odpowiedzi na pytania, kim jest i dlaczego się urodziła?
Kiedy poszukiwania Mistrza i prawdy narażają przyjaciół na niebezpieczeństwo, Tessa odkrywa, że połączenie miłości i kłamstw może zdeprawować nawet najczystsze serce.

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2012

Opinie czytelników
exaleksandras | 2013-10-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 18 października 2013

Wielkie brawa i owacje na stojąco!

* * *
Ponownie Cassandra Clare wykonała swoją pracę perfekcyjnie. Otwarcie mówię, że są momenty w których łzy strumieniami płynęły mi po policzkach. Myślę o Tessie, Willu oraz Jemie 24 godziny na dobę! Ten świat pochłonął mnie całkowicie. Mój umysł żyje własnym żywotem w wiktoriańskim Londynie.
Stwierdziłam u siebie mechanicznąmanię. Na szczęście jest to nieuleczalne.

Wiecie, za co uwielbiam Cassandrę Clare? Za emocje, których dostarcza mi wraz z każdą kolejną książką, która wyszła spod jej pióra. Za śmiech, łzy, strach i gniew, których doświadczyłam podczas lektury tej książki. Świat przez nią stworzony niesamowicie nią zawładnął, a wszyscy wykreowani przez nią bohaterowie stali się moimi przyjaciółmi. Charlotte, która stawia swoich przyjaciół ponad sobą, wiecznie rozczochrany Henry, irytujący Will, który tak naprawdę posiada w głębi serca wiele miłości dla otaczających go ludzi, delikatny Jem, rozświetlający swoją obecnością nawet najczarniejszy mrok, zagubiona w swoich uczuciach Tessa, na pozór wątła Sophie, posiadająca wiele zrozumienia, nawet Jessie, która w swojej goryczy zabrnęła tak daleko... Świat Nocnych Łowców stał się moim światem, przeżywam ich rozterki i problemy tak, jakby były moimi własnymi. Pani Clare niewątpliwie jest mistrzynią kreowania równoległej rzeczywistości - tego niesamowitego świata, z którego nie chcę wracać i już mnie...

młoda_pisarka | 2014-01-04
Przeczytana: 17 maja 2013

To prawda, że środkowa część wychodzi najlepiej.
Po przeczytaniu "Mechanicznego Anioła" byłam wręcz oczarowana, po przeczytaniu "Mechanicznego Księcia" długo zaś nie mogłam przestać myśleć o zakończeniu książki, ale też i o tym, co się w niej wydarzyło.
Tessa i Jem, no i jeszcze Will... trudno było przebrnąć przez tą część trylogii nie przejmując się dalszym losem bohaterów.
Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że książka jest wciągająca i niesamowita.
Polecam!

"Mój mały mechaniczny książę"

Książka, po przeczytaniu której, pozostaje satysfakcja i chyba najbardziej optymistyczne zakończenie z wszystkich dotychczasowych książek pani Clare. I choć nie poznaliśmy tajemnicy pochodzenie Tessy, to dużo innych sekretów należy już do nas, a stoją za nimi: klątwy, zdrady i kłamstwa. W ich świetle inaczej spojrzymy na bohaterów.

Choć świat Nocnych Łowców w zasadzie jest ten sam, a wizerunki bohaterów podobne do mieszkańców nowojorskiego Instytutu, to wiktoriańskich bohaterów połączyły już zupełnie inne relacje, uczucia, nadzieje i zobowiązania. Każdej z głównych postaci można przyrównać jej odbicie z przyszłości, dzielą podobne cechy charakteru; ale mają już oni swoje inne historie.
Jasmine i Isabelle mają podobne charaktery, ale ich losy przybiorą tak odmienne ścieżki.
William to niezaprzeczalny Jace - młody, cyniczny, przekonany iż jest niezdolny do miłości.
Jego parabatai to Jem, ale nie przypomina w niczym towarzysza broni Alexa. Więź, jaka ich...

Kathy | 2011-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Jeszcze nigdy żadna książka nie wywołała u mnie takich emocji. Czytałam oczywiście po angielsku, więc bez szczegółów, ale ogólne przesłanie ogarnęłam. Cassandra Clare znowu zaskakuje! A myślałam, że już nie może być lepiej niż w 'Darach Anioła'. Książka jest dosyć długa, jednak dzieje się w niej tyle, że nie miałam jej dosyć. Bohaterowie są niesamowici, każdego lubię za coś innego- chociaż niektórzy przypominają tych z 'Darów Anioła'. Reakcje, jakie między nimi zachodzą powodowały u mnie ataki serca. A na początku sądziłam, że będzie to kolejna historia o dziewczynie, w której kocha się dwóch chłopców. Jednak autorka dodała tu swoje trzy grosze i wyszła z tego nie tyle romantyczna opowieść, co niesamowita historia Nocnych Łowców, przepełniona napięciem i tajemnicami, dla której tłem jest świetnie opisany Londyn. Każda wypowiedź postaci, każdy dialog wywoływał u mnie dreszcze. Musiałam się powstrzymywać, by nie zjechać myszką na koniec książki i zobaczyć, jak to się wszystko skończy. Rę...

kasandra_85 | 2013-12-02
Przeczytana: 2013 rok

Tirindeth | 2012-10-16
Na półkach: Inne, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2012 rok

Nie będę płakać, boszee, nie będę płakać!

... czyli przeczytałam i bardzo przeżywam. Recenzja w przyszłości. Raczej odległej.

TEAM WILL!!!

***********************************

Londyn pod koniec XIX wieku. Nocni Łowcy otrzymują zadanie nie do wykonania – mają tylko dwa tygodnie na odnalezienie Mistrza Mortmaina, który pragnie zniszczyć Nefilim. Dodatkowo nad londyńskim Instytutem zawisła groźba przejęcia dowodzenia przez Benedicta Lightwooda, zaciętego wroga Charlotte Branwell, obecnej opiekunki Instytutu. Młodzi wojownicy postanawiają więc czym prędzej wyśledzić miejsce pobytu Mistrza, lecz muszą poznać najpierw pobudki, jakie obudziły w nim nienawiść do Nefilim. I tak rozpoczyna się śledztwo, w którym czynny udział biorą przede wszystkim Tessa, William i James… Dokąd zaprowadzi ich droga, którą obrali? Czy Tessa w końcu pozna prawdę o swoim pochodzeniu? Jaką tajemnicę skrywa Will Herondale? I jaką rolę w tej historii odegra czarownik Magnus Bane?

„Mówią, że czas leczy rany, ale...

kasandra_85 | 2012-11-23
Przeczytana: listopad 2012

Erin | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

No nie! Tylko nie to. Nie podoba mi się to zakończenie, absolutnie.
Ale nie ma co się dziwić, książka - kontynuacja "Mechanicznego Anioła", jest GENIALNA i nie jestem w stanie odjąć gwiazdki tylko za to, że nie podoba mi się jeden wątek, o którym bardzo chciałabym napisać, ale nie mogę. Nie chcę psuć radości innych, którzy dopiero zaczną czytać.
Mam jednak nadzieję, że osoba, która pojawiła się w Instytucie narobi trochę bałaganu.
Zabieram się koniecznie za kolejną część. Błagam, Clare nie zepsuj tego.

„Ale nie można wiecznie żyć wiecznie wspomnieniami, które są jak wielkie brzemię.”

Niko | 2013-10-15
Przeczytana: 14 października 2013

Po przeczytaniu "Mechanicznego Anioła" mogłam powiedzieć, że polubiłam tą serię, teraz po "Mechanicznym księciu" mogę śmiało powiedzieć, że ją uwielbiam. Książkę jest niesamowita, czytało się ją bardzo dobrze i szybko a te prawie 500 stron znikło w mgnieniu oka.

Jako, że I część czytałam prawie pół roku temu na początku księcia pojawiła się lekka dezorientacja. Oczywiście pamięta się główne postacie - Tessa, Will, Jim, jednak szczegóły już mniej. Magnus i Camille są razem? nie pamiętałam tego. Jim pochodzi z Azji? przypomniało się w połowie książki. Oczywiście osoba, która będzie czytać całą serie po kolei nie będzie miała takich problemów.

Poznajemy bliżej Willa, jego historię i przeszłość. Dowiadujemy się dlaczego przez cały ten czas jest taki, a nie inny, nieuprzejmy, arogancki, trzymający wszystkich na dystans. Pojawia się ciekawy wątek z udziałem Jassemine, ale przede wszystkim na pierwszym planie jest Tessa i jej uczucia, miłość do obu chłopaków bo kocha i Willa i Jima. Trójk...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku