Tyrmand warszawski. Teksty niewydane

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka wykształciucha". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: MG
978-83-612-9743-7
Ag2S

„Tyrmand warszawski” to zbiór felietonów Leopolda Tyrmanda o Warszawie. Teksty te nigdy dotąd nie były wydane w formie książkowej. Autor drukował je głównie w „Stolicy”, ale także w „Tygodniku Powszechnym”. Leopold Tyrmand powrócił po wojnie do Polski – głównie z miłości do Warszawy. I właśnie ta miłość, z którą się bynajmniej nie krył, jest osnową wszystkich jego tekstów na temat naszej...

Leopold Tyrmand powrócił po wojnie do Polski – głównie z miłości do Warszawy.
I właśnie ta miłość, z którą się bynajmniej nie krył, jest osnową wszystkich jego tekstów na temat naszej stolicy, takiej jaką była w latach 1946–1953. Okazuje się jednak, że wiele z jego obserwacji aktualnych jest do dziś.
Przywołując słowa Autora:
…wszystko, dziejące się poza Warszawą, było niedobre, nudne, niewłaściwe i pozbawione wdzięku. Tak samo wszystko, dziejące się w Warszawie, jest dobre, interesujące, właściwe i pełne czaru i uroku. Przykład – proszę bardzo: gdy w Łodzi pada deszcz w Wielkanocne święta, jest to tylko i wyłącznie winą Łodzi, bo tylko w takim mieście może w Wielkanoc padać deszcz. Gdy natomiast Warszawa ma nad sobą złą pogodę w każde święta, można, a nawet należy to wybaczyć. Bowiem winna jest pogoda, a nie miasto. Na pewno. A zresztą w Warszawie, na Wielkanoc musi być ładnie…

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: wydawca

malineczka74 | 2011-01-31
Przeczytana: styczeń 2011

Wielu z nas w sposób szczególny traktuje swoją rodzinną miejscowość , bez względu na to czy jest to duże miasto , prowincjonalne miasteczko czy mała wioska. Dla mnie taki lokalny patriotyzm jest jak najbardziej zrozumiały. Bo jak nie kochać miejsca w którym się urodziliśmy , stawialiśmy pierwsze kroki , odwiedzaliśmy przedszkole i szkoły , chodziliśmy na pierwsze randki .....

Leopold Tyrmand również pokochał rodzinną Warszawę . Gdy wojenna zawierucha rzuciła go poza granice Polski , z odległości wielu kilometrów przeżywał wybuchłe w 1944 roku i z wypiekami na twarzy śledził radiowe komunikaty o walkach na warszawskich ulicach , o czym wspomniał w jednym z artykułów zawartych w książce "Pokój ludziom dobrej woli " .
W 1946 roku Tyrmand powraca do Warszawy , która jest niesamowicie zniszczona przez faszystów . Miasto powoli podnosi się z ruin. Odbudowa Warszawy niesamowicie cieszy pisarza , który podziwia zapał warszawiaków powracających z wojennej tułaczki po kraju i wprost...

Piotr | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Jednej rzeczy nie wiedziałem i tak książka mnie oświeciła: problem dresiarstwa istniał w Polsce już w latach 50.

patrycja | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

Podróż przez ostatnie stulecia po stolicy Polski. Świetny kontrast Warszawy dystyngowanej z XIX wieku i robotniczej, odbudowywanej po zakończeniu II wojny światowej. Polecam bardzo, bardzo !

e14626 | 2016-04-28

Fantastycznie jest porównywać jak niektóre opinie i opisy sprzed pół wieku ani trochę nie straciły aktualności.

sapho | 2013-02-05
Przeczytana: kwiecień 2011

To książka dla ludzi, którzy Warszawy nienawidzą tak bardzo, że nie mogą bez niej żyć. I dla tych, którzy kochają ją tak mocno, że aż nie potrafią jej ścierpieć. W dwóch słowach - dla warszawiaków. Dla nas, ludzi stąd, dla których to miasto jest tak oczywiste, tak codzienne, że zachwyty zdarzają się nam tylko w piękne wiosenne popołudnia, w soboty jak ostatnia kiedy parki były pełne. Normalnie, w poniedziałki czy czwartki - jak nas to miasto po prostu wku..rza! Brud, hałas, zapchane tramwaje, ja pierd.., ci ludzie w tych tramwajach...!
[całość opinii - http://dziewczyna-zlego-chlopca.blogspot.cz/2011/04/warszawskie-trotuary-o-tyrmandzie.html ]

Zyrg | 2016-07-11
Przeczytana: 05 lipca 2016

Dla nie ultra-warszawiaka ilość Warszawy w Warszawie i peanów nad warszawskością Warszawy w Warszawie oraz warszawiaków Warszawę zamieszkujących może być nie do zniesienia. Jeszcze ze 100 stron i utopiłbym się w ł(Ł)azienkach.

Agnieszka | 2012-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Felietony o odbudowywanej po wojnie Warszawie. Widać w nich ogromną miłość, jaką autor darzył swoje miasto, miłość bezgraniczną, ale nie bezkrytyczną. Wiele celnych uwag odnośnie do architektury, co czyni książkę jeszcze ciekawszą. Plus świetny artykuł o dresie (porównanym do szlafroka).

Joanna | 2013-11-14
Przeczytana: 04 listopada 2013

Pozycja obowiązkowa dla każdego mieszkańca Warszawy, zwłaszcza dla jej sceptyków. Tyrmand maluje piękne obrazy odbudowującej się Warszawy, nie pomijając przy tym punktów zapalnych i pewnych niedociągnięć.

Tatiana | 2016-02-23

Sympatyczna podróż do starej Warszawy.

Hopsztos | 2016-11-04
Przeczytana: 02 grudnia 2014