Bóg nam nic nie jest dłużny. Krótka uwaga o religii Pascala i o duchu jansenizmu

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Seria: Filozofia i religia
Wydawnictwo: Znak
God owes us nothing
Bóg, filozofia, historia,
filozofia, etyka
hunter

Czy do zbawienia wystarczy sama tylko łaska Boga, czy też konieczne są także dobre uczynki? W jakiej mierze dysponujemy wolną wolą? Czy noworodki mogą trafić do piekła wskutek grzechu pierworodnego? Czy Jezus umarł za wszystkich, czy tylko za niektórych?

źródło opisu: opis okładkowy

Jaśmina Aftanas | 2016-11-15

Kołakowski niesamowicie wnika w największe meandry soteriologii (teologii zbawienia). Zaskakujące, jak człowiek "z zewnątrz" potrafi trafić w sedno, rozpoznać esencję, główny ciężar argumentu, ale i konsekwencje społeczne czy psychologiczne danej ideologii. Autor książki zachowuje obiektywizm i uczciwość- ta uczciwość cieszy, bo zbliża do prawdy na tyle, na ile potrafi. Prawdopodobnie dalej jest w stanie zaprowadzić tylko żywa wiara. Ale i o tym Kołakowski wie.

Książkę czytałam "na raty" przez kilka miesięcy, nie da się tego zrobić po łebkach, ale odczuwałam prawdziwą przyjemność intelektualno- teologiczną. Polecam szczególnie zaznajomionym już odrobinę z doktryną totalnej deprawacji i predestynacji. Bardzo ciekawie poczytać o historii tychże w KRK.

Olaf | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Nikt nic nie napisał. Nie dziwie się. No bo cóż po lekturze tego małego cuda można napisać? Ja mam już rozczytaną z trzy razy więc mi się w głowie co nieco poukładało, ale tak na prawdę nie na tyle bym mógł się brawurowo tu chwalić, gdyż jak to mówił Porter grany przez Mela Gibsona w słynnym Paybacku nigdy nie ma takiego twardziela, nad którym nie ukazał by się większy. Sama zadyma o XVII wieczną Łaskę, mogła by z powodzeniem być porównana, do naszej polskiej wojenki o katastrofę w Smoleńsku. Rzecz jasna, tamto wydarzenie nie miało tak regionalnych naleciałości jak nasze, gdyż snuło się za nim kilkanaście wieków rasowej i nie chodzącej na ustępstwa teologii, ale w pewnym zakresie uważam, że porównanie jest trafne, gdyż jedna i druga sytuacja jest wojną. Wojną, która lubiła jak jedna "wersja wydarzeń" miała więcej do powiedzenia i była wyrazista. W innym miejscu profesor Kołakowski mówi, że pod względem teologicznego spierania się to nasz świat rzeczywiście jest po chrześcijański....