rozwińzwiń

Szkoły nienawiści. Historia faszyzmów europejskich 1919 -1945

Okładka książki Szkoły nienawiści. Historia faszyzmów europejskich 1919 -1945 Jerzy Wojciech Borejsza
Okładka książki Szkoły nienawiści. Historia faszyzmów europejskich 1919 -1945
Jerzy Wojciech Borejsza Wydawnictwo: Ossolineum historia
286 str. 4 godz. 46 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
286
Czas czytania
4 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
830404482X
Tagi:
faszyzm
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
607
564

Na półkach:

„Piszę te słowa w kwietniu 1999 roku. Cały świat, zwłaszcza Europa i kontynent północnoamerykański, obserwuje niezwykłe zmagania. Z jednej strony, dziesięciomilionowa Jugosławia z dyktatorem, którego popiera znaczna część ludności, prowadzi politykę ludobójstwa wobec Albańczyków. Z drugiej, tak zwany wolny demokratyczny świat, dziewiętnaście państw, zrzeszających kilkaset milionów ludzi, rozporządzających ogromnym potencjałem militarnym i gospodarczym przeprowadza bezprecedensową interwencję militarną, aby zapobiec temu, co określa się mianem Holocaustu Albańczyków w Kosowie. W propagandzie obu stron przewijają się epitety "faszyści", "faszyzm", obie strony przywołują karykatury Hitlera. Przypadek Jugosławii pokazuje, jak trudno jest obalić z zewnątrz dyktaturę cieszącą się szerokim czy nawet masowym poparciem. Pokazuje, iż nie tylko narodowy socjalizm, stalinizm czy dyktatury azjatyckie i afrykańskie prowadziły masowe ludobójstwo. Zmusza do zastanowienia, czym były "faszyzmy historyczne" z lat 1919–1945, do zestawienia pojęć narodowy socjalizm, stalinizm, totalitaryzm, do zaznaczenia różnic między reżimami totalitarnymi i autorytarnymi, do wyodrębnienia dyktatur faszystowskich spośród innych.” (s. 5).
Czemu „tak zwany wolny demokratyczny świat” ? I czym jest „masowe ludobójstwo”? To połączenie pada w książce wielokrotnie, czasem nawet dwa razy w jednym zdaniu: „Wykorzystanie tych stereotypów dla celów masowego ludobójstwa można uznać za swoistą oryginalną "zasługę" Hitlera, albowiem plany masowego ludobójstwa w imię wyższości rasowej były obce ogromnej większości Niemców, kiedy 30 stycznia 1933 roku przejmował władzę.” (s. 249)
Możliwe jest ludobójstwo pojedyńcze?
Według umowy zawartej w Paryżu 9 grudnia 1948 (Dziennik Ustaw 1952 Nr 2 poz. 9) ludobójstwem są działania „podjęte w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych, jako takich” (po angielsku: acts committed with intend to destroy, in whole or in part, a national, ethnical, racial or religious group, as such; po francusku: actes ci-après, commis dans l'intention de détruire, ou tout ou en partie, un groupe national, ethnique, racial ou religieux, comme tel; po rosyjsku: действия, совершаемые с намерением уничтожить, полностью или частично, какую-либо национальную, этническую, расовую или религиозную группу как таковую; po hiszpańsku: actos mencionados a continuación, perpretados con la intención de destruir, total o parcialmente, a un grupo nacional, étnico, racial o religioso, como tal). Przedmiotem, a tym samym ofiarą, musi być zbiorowość.

„W ciągu półrocza od czerwca 1941 do stycznia 1942 roku wymordowano 750 tysięcy osób. Ale tempo masowych egzekucji nie wystarczało Hitlerowi .” (s. 249) Wyraz „egzekucja” użyty bez potrzeby, budzi skojarzenia z „wykonaniem wyroku”, o czym przecież nie było mowy.

„Niemniej nie zapominajmy, iż ludobójstwo Żydów dokonywało się nie w obrębie jednego kraju, ale w całej Europie, przy współudziale czy sprzeciwie przedstawicieli wielu narodów i polityków wielu państw.” (s. 250) Jednym tchem „współudział czy sprzeciw” jakby wychodziło na jedno.

„Ogromny sukces nielicznej partii bolszewików w zdobyciu władzy w największym i najludniejszym kraju Europy nie mógł nie oddziaływać jako wielka groźba i przykład w stosowaniu metod przemocy. Lenin i Dzierżyński zbudowali aparat terroru przed faszystami. Był on odpowiedzią na struktury przemocy i terroru autorytarnej Rosji carskiej.” (s. 24)
Że co niby? Carat był już od paru miesięcy obalony.
Zaś „ogromny sukces nielicznej partii bolszewików w zdobyciu władzy” brzmi jakby wygrała wybory i to może znaczną większością, jakby nie było ani wojny domowej ani klęski głodu.

„Nie odmawiając Leninowi ojcostwa w zaprowadzeniu bezprzykładnego w pierwszym ćwierćwieczu XX wieku terroru i nie przecząc temu, iż dokonał on uproszczenia, dostosowania i nagięcia wielu formuł marksizmu do warunków Imperium Rosyjskiego, nie sposób stawiać prostego znaku równania między nim a Stalinem. Lenin był bez wątpienia – nie tylko we własnym mniemaniu – uczniem i swoistym kontynuatorem metod francuskich jakobinów, a w ideach – dziewiętnastowiecznych socjalistów. Przed oczyma stały mu gilotyny przegranych z roku 1794, szubienica, na której car Aleksander III kazał powiesić jego brata, kaźnie robotników nad rzeką Leną.” (s. 20) Jak wyżej. A przeciwstawienie Lenina i Stalina zupełnie dowolne. „Wszechwładza kłamstwa nie powstała w wyniku złego charakteru Stalina, lecz ustanowiona została jako jedyny sposób legitymizacji władzy opartej na leninowskich zasadach. Dlatego slogan, bezustannie za czasów dyktatury stalinowskiej w Związku Radzieckim powtarzany "Stalin – to Lenin dnia dzisiejszego" był najzupełniej słuszny.” (Leszek Kołakowski „Główne nurty marksizmu” część 2 s. 527) „Wielu autorów piszących na te tematy (wśród nich piszący niniejsze) jest zdania, że system sowiecki, ukształtowany za rządów Stalina był kontynuacją leninizmu i że państwo, któremu Lenin dał polityczne i ideowe podwaliny, nie mogło było utrzymać się inaczej aniżeli w stalinowskiej formie; nadto, że to, co się nazywa „stalinizmem" (w sensie wąskim, tj. system rządzenia do 1953),w żadnym istotnym punkcie nie zostało usunięte w rezultacie reform epoki postalinowskiej.” (tamże część 3 s. 10n) „Ustrój ukształtował się instytucjonalnie już w czasach przedstalinowskich i trwa nie zmieniony po dziś dzień. Niemniej Stalin umocnił jego specyficzne cechy.” (Leopold Łabędź „Bez złudzeń” Londyn 1989 s. 52),to samo twierdzili inni znawcy przedmiotu Robert Conquest „Wielki Terror”, Michał Heller „Świat obozów”, Andrzej Kamiński „Koszmar niewolnictwa”.

„Jeśli Hannah Arendt – bardzo szacunkowo zresztą – twierdziła od razu po zakończeniu drugiej wojny światowej, że 80 % Niemców w pewnym punkcie swojego życia stało się przekonanymi zwolennikami bądź sympatykami narodowego socjalizmu to można uznać to za pośredni wskaźnik, jak powszechnie rozplenił się w Niemczech antysemityzm.” (s. 94)
Jeśli Arendt coś wydumała, to trzeba to powtórzyć jak za towarzyszką matką? A zwykle, jak coś wydumała, to brednie.
„… nieopisane bezinteresowne okrucieństwo niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady nie istniało, jak się wydaje, w obozach rosyjskich, gdzie więźniowie umierali raczej wskutek zaniedbania niż tortur” („Korzenie totalitaryzmu” tom I, tłum. Mariola Szawiel i Daniel Grinberg, Niezależna Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1989, s. 239). Obozy nazistowskie też jej zdaniem nie były takie straszne, więźniowie wychudzeni jak szkielety rzadko w nich bywali (cytuję z pamięci, ale nie naruszam meritum).
Eberhard Jäckel w „Panowaniu Hitlera” twierdzi (relata refero),że w Niemczech następował spadek antysemityzmu, a wzrost obojętnosci na los Żydów.

Kalendarium jak za Peerelu:
"1939
1 września – niemiecka napaść na Polskę.
3 września – Wielka Brytania i Francja wypowiadają wojnę Niemcom; Włochy ogłaszają non – belligeranza (nieuczestniczenie w wojnie).
17 września – wojska ZSRR wkraczają do Polski." (s. 270)

„Piszę te słowa w kwietniu 1999 roku. Cały świat, zwłaszcza Europa i kontynent północnoamerykański, obserwuje niezwykłe zmagania. Z jednej strony, dziesięciomilionowa Jugosławia z dyktatorem, którego popiera znaczna część ludności, prowadzi politykę ludobójstwa wobec Albańczyków. Z drugiej, tak zwany wolny demokratyczny świat, dziewiętnaście państw, zrzeszających kilkaset...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja dla "miłośników" faszyzmu. Opisana w prosty i przejrzysty sposób, bez zbędnych informacji. Prof. Borejsza, mimo że zaczynał pracę w czasie komuny, potrafi w obiektywny sposób przedstawić problematykę, odwołując się do prac wielu badaczy tej tematyki.

Bardzo dobra pozycja dla "miłośników" faszyzmu. Opisana w prosty i przejrzysty sposób, bez zbędnych informacji. Prof. Borejsza, mimo że zaczynał pracę w czasie komuny, potrafi w obiektywny sposób przedstawić problematykę, odwołując się do prac wielu badaczy tej tematyki.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    3
  • 3) Myśl polityczna: Nacjonalizm, faszyzm
    1
  • Niesamowite książki
    1
  • Ulubione
    1
  • Historyja
    1
  • Przeczytane na studia
    1
  • Historia
    1
  • Książnica Płock
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szkoły nienawiści. Historia faszyzmów europejskich 1919 -1945


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne