Odpowiednie dać rzeczy słowo: szkice o współczesnej polszczyźnie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
polszczyzna, język, jan, miodek
pan_bateria

Książka Jana Miodka, profesora i dyrektora Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, który zajmuje się współczesną polszczyzną, a głównie zagadnieniami poprawności i kultury języka oraz stylistyki.

źródło opisu: PIW, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2016-05-03
Na półkach: 2016.05, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2016

Na książkę składa się kilkadziesiąt szkiców, rozpatrujących zagadnienia naszego ojczystego języka. Miodek swoje rozważania wywodzi z problemów nadsyłanych w listach przez czytelników jego językowej rubryki "Rzecz o języku", ukazującej się w Słowie Polskim. Książka Miodka jest rewelacyjna; u każdego miłośnika języka polskiego powinna ze względu na zawarte w niej bogactwo leżeć na stoliku nocnym, ale posiada jedną wadę (przed lekturą książki Miodka postawiłbym w tym miejscu dwukropek, po lekturze stawiam myślnik ;) ) - nie da się jej czytać w całości w taki sposób, aby sporo z niej wynieść, już raczej należałoby wyznaczyć sobie lekturę jednego szkicu na dzień, aby reguły, zasady i porady Miodka nie uległy wymieszaniu, poplątaniu, zapomnieniu, zniekształceniu itd.

książek: 1981
Renax | 2016-05-16
Przeczytana: 15 maja 2016

Kilka dni temu recenzowałam świetną i ciekawą książkę Jerzego Bralczyka 'Mój język prywatny':
Może pamiętacie, że książkę oceniłam na 10 gwiazdek i zapowiedziałam, że zestawię obu wybitnych językoznawców. Więc zestawiam.
'Odpowiednie dać rzeczy słowo' wydano w roku 1993, więc książka ma już 23 lata!!! W sumie jest i dobra strona tej 'wiekowości' książki, bo w wypadku wielu zagadnień tam, gdzie profesor mówił o tendencji, o możliwościach, to przez te 23 lata pewne formy się utrwaliły, a inne zanikły. Zazwyczaj profesor miał rację.
Zasady i reguły są niezmienne i żywotne. Wówczas nie było całej grupy słownictwa związanego z komputerami, internetem i telefonami komórkowymi. Niestety, ale rozważania na temat wprowadzania terminologii obcojęzycznej mają zastosowanie i wyjaśniają wiele tendencji w mówieniu. Słowem, to wciąż aktualna książka.

Książka Jana Miodka jest kompletnie inna niż ta prof....

pan_bateria | 2011-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2011

Bardzo sympatyczna pozycja, polecam osobom, które interesują zawiłości naszego ojczystego języka.

baggio1 | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Naprawdę ciekawa pozycja nie tylko dla miłośników j.polskiego, ja do takich nie należałem ale dzięki Panu Miodkowi( Miodka,??? tego nie wiem muszę doczytać :)) naprawdę nabrałem szacunku do naszej mowy ojczystej.
Jako że ja Odpowiednie... słuchałem muszę zajrzeć do wersji papierowej bo te wszystkie definicje części mowy mogą w głowie namieszać.

skyrkz | 2016-08-11
baya23 | 2016-02-13