Wyzwanie czytelnicze LC

Odpowiednie dać rzeczy słowo: szkice o współczesnej polszczyźnie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
polszczyzna, język, jan, miodek
pan_bateria

Książka Jana Miodka, profesora i dyrektora Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, który zajmuje się współczesną polszczyzną, a głównie zagadnieniami poprawności i kultury języka oraz stylistyki.

źródło opisu: PIW, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Renax | 2016-05-16
Przeczytana: 15 maja 2016

Profesor Miodek pisze poważnie, zastanawia się nad współczesną normą językową, zestawia użycia z codzienną praktyką, zestawia z historią języka, używa terminologii językoznawczej. Słowem, daje dogłębny wykład na temat rozmaitych zagadnień poprawnościowych.
Oceniam ją na 8 gwiazdek, a więc o 2 mniej niż 'Mój język prywatny' Bralczyka. Z tamtej może i dowiedziałam się mniej, ale miałam wiele zabawy. Ta jest fachowa.

| 2016-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.05
Przeczytana: 03 maja 2016

Na książkę składa się kilkadziesiąt szkiców, rozpatrujących zagadnienia naszego ojczystego języka. Miodek swoje rozważania wywodzi z problemów nadsyłanych w listach przez czytelników jego językowej rubryki "Rzecz o języku", ukazującej się w Słowie Polskim. Książka Miodka jest rewelacyjna; u każdego miłośnika języka polskiego powinna ze względu na zawarte w niej bogactwo leżeć na stoliku nocnym, ale posiada jedną wadę (przed lekturą książki Miodka postawiłbym w tym miejscu dwukropek, po lekturze stawiam myślnik ;) ) - nie da się jej czytać w całości w taki sposób, aby sporo z niej wynieść, już raczej należałoby wyznaczyć sobie lekturę jednego szkicu na dzień, aby reguły, zasady i porady Miodka nie uległy wymieszaniu, poplątaniu, zapomnieniu, zniekształceniu itd.

pan_bateria | 2011-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2011

Bardzo sympatyczna pozycja, polecam osobom, które interesują zawiłości naszego ojczystego języka.

baggio1 | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Naprawdę ciekawa pozycja nie tylko dla miłośników j.polskiego, ja do takich nie należałem ale dzięki Panu Miodkowi( Miodka,??? tego nie wiem muszę doczytać :)) naprawdę nabrałem szacunku do naszej mowy ojczystej.
Jako że ja Odpowiednie... słuchałem muszę zajrzeć do wersji papierowej bo te wszystkie definicje części mowy mogą w głowie namieszać.

Anslee104 | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018