Sami swoi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "opowieść filmowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Akapit
Sami swoi
83-85715-30-4
Kargul, Pawlak
Jarek W

Książka opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Kargulów, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Spór trwa o miedzę i krowę Kargula, która weszła Pawlakom w szkodę. Przyczyną kłótni jest ziemia, którą Kargul zaorał o 3 palce za daleko w stronę ziemi Pawlaków, co doprowadziło do rozlewu krwi. Obawiając się kary za pocięcie kosą Kargula, Jan Pawlak emigruje do Stanów. Po latach wraca do Polski, gdzie jego brat Kazimierz z rodziną żyją w zgodzie ze znienawidzonym sąsiadem. Aby uspokoić Johna, Kazimierz opowiada mu historię pogodzenia się rodzin, w tym zaślubin jego syna, Witii i córki Kargula Jadźki.

źródło opisu: wikipedia

LelandLester | 2016-11-19

"KARGUL, PODEJDŹ NO DO PLOTA"…

Dla porządku przypomnę tylko, że „Sami swoi” to pierwsza część trylogii, zarówno w wersji kinowej (bardziej znana) oraz książkowej, do której poniżej się odniosę.

Na początku z rezerwą podchodziłem do osoby autora, a przede wszystkim do pomysłu spisania perypetii kultowych sąsiadów na papier. Obawiałem się ze to będzie jakiś „literacki hochsztapler”, ale poczytałem o tym panu i bardzo szybko poznałem prawdę. Kto, jak nie Mularczyk, byłby najwłaściwszą osobą do tego zadania i kto mógłby lepiej napisać tę książkę? Kto, jak nie TWÓRCA scenariuszy do całej trylogii Kargula i Pawlaka? Andrzej Mularczyk to m.in. pisarz oraz scenarzysta filmowy (jeden z najwybitniejszych), który ma także na swoim koncie słynny, wręcz kultowy dla naszych rodziców, serial „Dom”.

Książka bez widzianych choćby przez parę minut głównych aktorów (Hańczy i Kowalskiego) – ich mimiki, gestykulacji, akcentu – jest jak mecz bez kibiców albo szampan bez solenizantów, i żadna siła...

Akukaracza | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

Film "Sami Swoi" oglądałam w dzieciństwie chyba 1000 razy. Zawsze była to w moim odbiorze komedia, że boki zrywać. Teksty Pawlaka i Kargula cytowaliśmy całą rodziną. "Ot pomorek", "Żeby moja krzywda Tobie bokiem wylazła" "padejdź no do płota" i wiele innych, które weszły do codziennej mowy :)
Książka umiejscowiła mi losy Kargulów i Pawlaków czasowo w historii Polski. Opowieść Pawlaka, który stara się wyjaśnić Jaśkowi powracającemu z Ameryki co działo się podczas wojny i po wyzwoleniu jest poruszająca i dlaczego powinien wybaczyć Kaźmierzowi, że nie dotrzymał przysięgi tatowej - naprawdę warta przeczytania. Wiele wątków z filmu zostało rozwiniętych. Niektóre nie zostały zawarte w filmie np. skąd pochodzi żmijówka Kaźmierza i jak nazwał swojego psa przez co naraził się nowej władzy ludowej. Dla fanów filmu - lektura obowiązkowa.

| 2013-05-06
Przeczytana: 2008 rok

Książka obowiązkowa dla każdego fana trylogii filmowej "Sami swoi".
Jest to historia którą znamy z filmu ale jak to zazwyczaj bywa - w książce dostajemy duuuużo więcej. Kargule i Pawlaki znajdują swoje nowe miejsce na ziemi. Ale jak tu się urządzić skoro niebo nawet jakieś inne?
Uwielbiam tę historię za poczucie humoru, za ciepło, za malowniczy obraz Polski powojennej. Ale najbardziej właśnie za smaczki, których w filmie nie było. Za to jak Kargul i Pawlak pili "żmijówkę" - bo z braku alkoholu podwędzili z zamkniętej szkoły spirytus w którym w sali biologicznej trzymane były okazy różnych gadów, płazów itp.
No po prostu polecam!

star22 | 2014-11-15
Przeczytana: 2014 rok

Może język trochę toporny, i za dużo polityki, ale wg mnie bardzo ciekawa lektura uzupełniająca dla wszystkich fanów Karhgula i Pawlaka. Jest to ta sama, dobrze wszystkim znana historia, ale tym razem spisana w postaci książki, uzupełniona kilkoma ciekawostkami odnośnie losów przesiedleńców. Niektóre wątki są nieznacznie rozbudowane, ale hitem i tak jest pewien składnik pawlakowego przepisu na bimber :)

MagdalenaD | 2016-11-01
Sigurd | 2016-09-25