Sami swoi

Okładka książki Sami swoi Andrzej Mularczyk
Okładka książki Sami swoi
Andrzej Mularczyk Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Akapit Seria: Opowieść filmowa literatura piękna
Opowieść filmowa
Sami swoi
Oficyna Wydawnicza Akapit
1993-01-01
1993-01-01
Kargul Pawlak sami swoi

Fantastyczna - jako historia sama w sobie, ale szczególnie jako audiobook w interpretacji Leszka Filipowicza.

Na półkach: , , , , , , , ,

Wychowana na filmie nawet nie byłam świadoma, że istnieje książka napisana przez scenarzystę filmu. Mistrzowska interpretacja Leszka Filipowicza sprawia, że przez cały czas człowiek się uśmiecha albo momentami wprost śmieje. Równolegle w głowie przywołuje fragmenty filmu, który oglądałam niezliczoną ilość razy. Takie kultowe dzieła nigdy się nie znudzą.

Są filmy które można oglądać ciągle...i się nie nudzą.Dla wielu z nas niewątpliwie należą do nich "Sami swoi"ale od dziś do tej kategorii mogę zaliczyć i książkę(a w zasadzie całą trylogę) p.MULARCZYKA przy której bardzo dobrze(to mało powiedziane) się bawiłem.Wojna Kargulowo-Pawlakowa, w całej okazałości.Ponadczasowy humor,dialogi i powiedzonka, które zapadają w pamięć i są swoistymi cytatami w języku potocznym-”To już czwarta wojna w moim życiu, w tym dwie światowe!"-„Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie"-"Oj, Kaźmirz! Kot w niewolę popadł! Na sznurku go pasą!-"padejdź no do płota jak i ja podchodzę"
Książka w odróżnieni od filmu jest bardziej rozbudowana,co sprawia,że jej lektura jest jeszcze ciekawsza i czyta ją się z wielką przyjemnością.Uzupełnieniem jest też audiobook, w świetnej interpretacji p.Leszka Filipowicza. A na sam koniec perełka,która zawsze mnie niezmiernie bawi.....
Dziękuję Ci, Panie, że moją ręką pokarał Kargula, i przysięgam na wszystko, co ma moc nade mną, że drogi do domu nie zaślepię i po ziemię wrócę. Żeby kości nasze nie szukali się po świecie. A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy

Super opowieść a zaczęłam czytać po filmie"Sami swoi początek"

Super opowieść a zaczęłam czytać po filmie"Sami swoi początek"

Zabawna powieść o dawnych czasach, którą naprawdę fajnie się czyta.

Zabawna powieść o dawnych czasach, którą naprawdę fajnie się czyta.

Przyjemna satyra zawierająca dużo realności. Jaśko (John) Pawlak przyjeżdża do Polski i przez znaczną część opowieści jego brat Kazimierz próbuje mu powiedzieć o zmianach relacji jakie następują w ciągu ostatnich lat, że Kargule nie tylko nie są wrogami, ale że teraz należą do rodziny. W książce jest więcej szczegółów niż w filmie, który chyba każdy zna. Ekranizacja zostawia swoje – i wydaje mi się że pozytywne – piętno; główne role są świetnie odtwarzane przez obsadę aktorką, którą stale mam przed oczami. Serdecznie zachęcam do sięgania po tę książkę.

Audiobook
Lektor 9/10

Audiobook
Lektor 9/10

Klasyk. Wszyscy znamy, ale ciągle do filmu wracamy.
Powieść nieco różni się od scenariusza filmowego, co sprawiło mi radość podczas odsłuchiwania.

Klasyk. Wszyscy znamy, ale ciągle do filmu wracamy.

Przez przypadek trafiłem na te perełki Pana Mularczyka i przeczytałem je jednym tchem. Coś wspaniałego. W książkach znalazły się wątki, których nie ma w filmach. Dzięki temu lektura stała się o wiele bardziej fascynująca.

Doskonały film i doskonała książka.
Mimo, że film znam prawie na pamięć po książkę sięgnąłem z przyjemnością i nie zawiodłem się. Nie ma co dużo pisać, bo chyba wszyscy znają historie rodów Kargula i Pawlaka. Tak ja przy filmie przy książce czytelnik nie będzie się nudził.

Doskonały film i doskonała książka.

• Audiobooki
  • Kindle