1000 Tattoos

978-3-8228-4107-5
albumy
angielski
Irena

Whether you're thinking of getting a tattoo or just want to see to what lengths others have gone in decorating their bodies, this is the book to check out. This special 25th anniversary edition of Tattoos explores the history of the art worldwide via designs and photos—from 19th century engravings to tribal body art, from circus ladies of the 20s to classic biker designs—giving a fascinating insight into the art of tattooing.

źródło opisu: http://www.marqus.com/produkt/26,sztuka/498,1000-tattoos.html

źródło okładki: http://www.marqus.com/produkt/26,sztuka/498,1000-tattoos.html