Lekarze, naukowcy, szarlatani. Od przerażonego pacjenta do świadomego konsumenta

Tłumaczenie: Arkadiusz Romanek
Wydawnictwo: Septem
Bad Science
978-83-246-2716-5
popularnonaukowa

Goldacre rozdaje razy na lewo i prawo, daje do wiwatu hochsztaplerom i różnym wciskaczom kitu, którzy nadużywają słowa »nauka«. Niewielu skryje się przed jego gniewem — autor uderza w firmy farmaceutyczne, samozwańczych dietetyków, udawanych naukowców i nieprofesjonalnych dziennikarzy. "The Times", Książka Roku Uśmiejesz się do łez, a potem wyrzucisz do śmieci wszystkie te drogie i...

"The Times", Książka Roku

Uśmiejesz się do łez, a potem wyrzucisz do śmieci wszystkie te drogie i "zdrowe" produkty przemysłu nastawionego na robienie Cię w balona.
"The Observer"

Świetna lekcja poglądowa, zawierająca opis metod spuszczania po ostrzu noża logiki wrogów zdrowego rozsądku oraz demaskowania tych, którzy sprzedają nam bzdury i półprawdy.
"The Economist"

Krzyżowiec na krucjacie przeciwko szarlatanerii w swojej szczytowej formie. Rapier logiki Goldacre’a pozwala mu osadzać w miejscu potężne koncerny farmaceutyczne, przyszpilać media i przygważdżać wszystkich tych, którzy dopuszczają się manipulacji, wykorzystując do swoich marnych zagrywek pseudonaukę.
"The Guardian"

Uwielbiamy medycynę. Z zapartym tchem oglądamy seriale o lekarzach, gładko połykamy dziesiątki reklam cudownych leków, pomagających na każdą dolegliwość — dostępnych oczywiście bez recepty. Nawet nie przychodzi nam do głowy, że rynek leków i udających je substancji to wielomiliardowy, międzynarodowy biznes. Leczenie ludzi to tylko jego skutek uboczny, celem podstawowym zaś jest drenowanie naszych kieszeni (okazjonalnie również mózgów). Tubą tego biznesu są media, nieustannie goniące za najdrobniejszą sensacją, informujące o wynikach najnowszych badań w tonie hurraoptymizmu lub paniki. A w samym środku tej idealniej maszynki do robienia pieniędzy znajdujemy się my — konsumenci regularnie robieni w bambuko!

Masz dość bycia obiektem manipulacji? Zostań świadomym konsumentem i uzbrój się przeciw:

* zgubnym praktykom wielkiego przemysłu farmaceutycznego,
* nonsensom o przeciwrakowym działaniu tych czy innych produktów żywnościowych,
* głupim formom informowania o wynikach badań naukowych,
* szukającym sensacji i siejącym panikę dziennikarzom,
* niewiarygodnym wynikom statystycznym i nierzetelnym badaniom naukowym,
* cudownym skutkom stosowania homeopatii i suplementów diety.

źródło opisu: http://septem.pl/ksiazki/lekarze-naukowcy-szarlata...(?)

źródło okładki: http://septem.pl/ksiazki/lekarze-naukowcy-szarlata...»

marlen | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Poradnik podchodzenia do wszelkich "naukowych" informacji z dystansem.
Książka ta powinna trafić do naprawdę szerokiego grona odbiorców, bowiem jest jak kubeł zimnej wody dla osób wierzących we wszystko, co usłyszą w mediach od samozwańczych ekspertów w dziedzinie medycyny.

Z książki dowiemy się co nieco o "medycynie" alternatywnej - na jakiej zasadzie to działa i dlaczego wydaje nam się, że działa, czyli w efekcie dlaczego płacimy za coś, co działa tylko w naszych głowach. Autor kładzie nacisk na rozróżnienie "medycyny" i evidence based medicine, czyli Medycyny przez duże M.

Czytelnik dowiaduje się, że wcale nie trzeba być lekarzem czy doktorem nauk medycznych, aby za takiego się podawać, nieźle na tym zarobić, spopularyzować jakąkolwiek wymyśloną przez siebie terapię - wystarczy biały kitel w reklamach, garść specjalistycznego słownictwa znanego tylko wybrańcom i duuużo liczbowych statystyk. Do tego pomocnicy od PijaRu i prawnik - i nawet ja mogę stać się dr Zdrówko i wmówić...

_BB | 2013-01-30

Nie jest to poradnik typu "co warto, a czego nie warto". Autor czytelnikowi nic nie "radzi" i niczego nie "poleca". Ben Goldacre w swojej książce porusza aspekt łatwowierności i braku umiejętności obrony przeciętnego człowieka przed atakiem marketingowców rynku leków i suplementów diety. Zwraca uwagę na błędy jakie są popełniane przy testach mających dowieść cudowności poszczególnych specyfików oraz bezlitośnie atakuje media za powielanie i powoływanie się na niepotwierdzone teorie, które jak się okazuje w dłuższej perspektywie czasu przynoszą więcej szkody niż pożytku.
Książka godna uwagi. Napisana przyjemnym lekko humorystycznym językiem, nie wymagająca od czytelnika specjalistycznej wiedzy z zakresu medycyny i żywienia.

ejasio | 2013-06-27
Na półkach: Przeczytane, W oryginale, Nauka
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Ta ksiazka uswiadamia, uczy krytycznego myslenia i szeroko otwiera czytelnikowi oczy. Napisana jest przystepnie,chociaz nieraz musialam zatrzymac sie, zeby przesledzic sposob myslenia i liczenia autora, czy sprawdzic medyczne slownictwo (chociaz to akurat pewnie dlatego, ze czytalam w oryginale).

Okazuje sie, ze niestety, na kazdym kroku jestesmy robieni w bambuko.
Nie, zeby to byla dla mnie jakas nowosc, ale przyznam ze przed przeczytaniem tej ksiazki mialam nieco wieksze zaufanie do prezentowanych wynikow badan naukowych. Teraz staram sie kwestionowac kazda zaslyszana teze a przynajmniej przed przekazywaniem jej dalej zadac sobie pare pytan na temat zrodla informacji, metody badan itp.

Zarobic chca na nas wszyscy i z powodzeniem im sie to udaje.

Szarlatani medycyny naturalnej z wymyslonymi, kupionymi lub zdobytymi w na szemranych uczelniach kwalifikacjami i bombarduja nas swoimi wyssanymi z palca, czasem wrecz absordulnymi teoriami.

Firmy farmaceutyczne prowadza badania...

Lillianna | 2013-09-23
Przeczytana: 22 września 2013

Świetna lektura, która otwiera oczy na to, co wyprawiają koncerny farmaceutyczne i nie tylko. W książce zawartych jest bardzo wiele ciekawych informacji, o których powinniśmy mieć pojęcie wszyscy.

Dowiemy się co nieco o homeopatii, efekcie placebo, sztuczkach koncernów farmaceutycznych. Poznamy nazwiska osób, które kreują siebie same na wysokiej rangi specjalistów, podczas gdy tak naprawdę nie posiadają nawet odpowiedniego tytułu naukowego, by móc edukować innych. Nie przeszkadza to oczywiście w tym, by ludzie Ci byli uznawani za autorytety. Zabawne, że dzisiaj wystarczy trochę dobrej reklamy, zatrudnienie PR-owców i już mamy sposób na to, by stać się kimś kto może głosić swoje nauki wszem i wobec.

Świetnie przedstawiona problematyka badań naukowych. Niestety nic nie działa tak jak powinno. System medycznych badań naukowych pozostawia wiele do życzenia. Po dziś dzień nie zostały stworzone żadne systemy kontroli badań, które mogłyby być krokiem ku lepszemu rozumowaniu tego, co...

daniel90 | 2012-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2012

Bardzo fajna książka, napisana w miarę obiektywnie. Gdybym ja ją pisał, nie mógłbym się powstrzymać od plucia jadem i wyzywania od idiotów.
Zacznę zmuszać moich bliskich, żeby też przeczytali.

Daniel Taberski | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Książka arcyciekawa merytorycznie i otwierająca oczy na wiele spraw, ale tłumaczenie jakieś takie... toporne i nie czyta się zbyt płynnie.

nocny_marek | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Książka potrzebna. Komu? Wszystkim zwolennikom i przeciwnikom medycyny konwencjonalnej i alternatywnej, dietującym się, suplementującym się, wyobrażającym sobie, że istnieje proste rozwiązanie (np. cudowna tabletka) złożonych problemów. Autor podejmuje próbę jasnego wyjaśnienia jak powinny być prowadzone badania naukowe, jak wyniki tych badań powinno się analizować, jak interpretować dane statystyczne i otwiera nam oczy na to, że niektórzy 'pseudonaukowcy' idą na skróty, 'pseudodziennikarze' biorą bardzo duży udział w nadmuchiwaniu bańki z 'rewelacyjnymi odkryciami medycznymi', a konsument...
Czytajmy publikacje tego typu, nie dajmy się ogłupić kolorowym obrazkom reklamowym i chwytliwemu hasłu: 'badania naukowe wykazały', a będziemy mądrzejsi i zdrowsi przede wszystkim.

kjonca | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Świetna. Powinien ją przeczytać każdy zwolennik medycyny "naturalnej".

Puella | 2015-05-12
Gugis | 2014-10-28