Я — чеченец!

"Jestem Czeczenem" to opowieść o miłości do ojczyzny, przejawiającej się w niezwykłym i niemal zapomnianym w XXI wieku przywiązaniu do ziemi i krajobrazu. To także studium poczucia pięknie pojmowanej narodowej dumy płynącej z tradycji przeciwstawionej medialnemu obrazowi czeczeńskiego uchodźcy. Bohaterom opowiadań Sadułajewa nieuchronnie towarzyszy cień wojny, który niemal przekornie ożywia idylliczne obrazki z dzieciństwa i barwne wspomnienia spokojnych czasów. Jednak każdy wątek pamięci powraca do punktu wyjścia - nieszczęścia konfliktu zbrojnego, którego ofiarami, ale i sprawcami są nierzadko najbliżsi...

źródło opisu: Czarne, 2011

źródło okładki: czarne.com.pl

zuszka | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Spodziewałam się kolejnej pozycji reportażu, a tymczasem spotkała mnie niespodzianka. Książka bowiem niewiele ma z nim wspólnego. Jest natomiast uzupełnieniem wszystkiego, co do tej pory wiedziałam o Czeczenii. Tego, co autor zamieścił w swojej książce nie znajdzie się w innych źródłach. Jej słowa są przepełnione miłością,tęsknotą i bólem. To książka o człowieczeństwie. Bardzo nostalgiczna i bardzo poruszająca.
Ta niepozorna książeczka okazała się dla mnie Wielkim Dziełem.

Kokos | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Czasami warto się pokusić o przeczytanie książki o trudnej tematyce. Czy to powieści, czy reportażu: o wojnie, biedzie, głodzie. Otwierają oczy na wiele spraw. Choć wolałabym czytać tylko rzeczy przyjemniejsze, raz na jakiś czas odczuwam przymus intelektualnego zmierzenia się z przeszłymi lub obecnymi problemami świata.
Wojny w Czeczenii miały miejsce już za mojego życia. Słowo Czeczenia w ogóle kojarzy mi się tylko z wojną i niewiele wiedziałam o tym kraju przed przeczytaniem książki Sadułajewa. Bo byłam już na tyle duża, żeby wiedzieć, że wojna, ale jeszcze za mała, żeby wnikać z kim i dlaczego (to trochę jak z Serbią po rozpadzie Jugosławii). Inna sprawa, że ta książka to głos z samego środka wydarzeń, zupełnie inny niż docierające do nas medialne relacje. Cieszę się, że mogłam nieco więcej dowiedzieć się na ten temat.
Książka Sadułajewa to właściwie zbiór opowiadań. Pisany jest w sposób bardzo poetycki i mitologizujący ; narracja przybiera postać ciągu zwierzeń i trudno...

Joanna Bożek | 2011-02-09
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 09 lutego 2011

Co wiemy o Czeczeni? To tam gdzie jest wojna? Tak odpowiesz?

Tam nie ma wojny, tak twierdzą Rosjanie, bomby też tam nie spadają, ofiar też nie ma. Tylko skąd martwi i ranni ludzie? Skąd osierocone dzieci?
Na te pytania odpowiedzieć może tylko Czeczen i o tym opowiada nam German Sadułajew w swojej książce.

"Gdybym był pisarzem, napisałbym o tym książkę. Albo opowiadanie. Ale jestem tylko odpryskiem czyjegoś życia. I w szybie mojego serca odbijają się oczy - ale nie pamiętam czyje" *[121]

O czym więc jest ta książka? Kto jest jej głównym bohaterem? Gdzie rozgrywa się akcja? Jaka jest fabuła? Na każde z tych pytań odpowiedź jest jedna - Czeczenia.

Sadułajew piszę o swoim kraju, o swojej miłości do niego, opowiada jego historię.

"Dla kogo piszę tę książkę? Nikt nie będzie jej czytać, nikt nie zdoła jej zrozumieć" *[105]

Rozumiem te wahania autora, książkę czyta się bardzo trudno.
Nie jest to książka do czytania w tramwaju, ona wymusi na Tobie 100% uwagi, spowoduje, że czytając...

gosza | 2014-05-13

Zmitologizowana opowieść o Czeczenii, jej historii, obyczajach, dumnych wejnachów. O tragedii Czeczenii, krwawiącej ziemi. O utracie swojego miejsca na ziemi.
Książka napisana jest potoczyście, jakby Sadułajew siedział obok i opowiadał. Ale to trudna rozmowa, często trzeba ją przerywać, żeby napić się wody, zapalić papierosa, zadumać się.

bafomet | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kaukaz
Przeczytana: 2012 rok

Nieco oniryczna opowieść o Czeczenii w oczach Czeczena, który Czeczenem być nie chce. Smutna i pełna żalu, do tego stopnia, że autor został wyklęty w swoich rodzinnych stronach. Jedna z najbardziej poruszających książek jakie czytałem, ale tylko dla osób o mocnych nerwach.

Michał | 2011-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Książkę można nazwać śmiało spowiedzią Autora, a jeśli ktoś się z tym nie zgodzi, to na pewno przyzna, że w pewien sposób oczyszcza on swoje sumienie, dzieląc się wspomnieniami o tych, których już nie ma i o tych, których wojna w Czeczeni zmieniła. Obrazy wojny zapewne jednak mimo wszystko będą mu towarzyszyć do ostatnich jego dni.

Na pewno nie jest łatwo być Czeczenem. Pytanie, czy kiedykolwiek było i czy w ogóle będzie?

Wbrew niektórym opiniom książki szczególnie trudno się nie czyta, osobiście większe przeżycia towarzyszyły mi przy "Pocztówkach z grobu" E. Suljagicia, które są w pewien sposób podobne do "Czeczena". Mimo wszystko z szacunku dla ofiar wojny - ofiar ksenofobii, rasizmu, stereotypów... - nad książką należy się skupić, poświęcić jej trochę więcej uwagi. Jej finał był dla mnie sporym zaskoczeniem.

neuromance | 2016-08-01
Przeczytana: 08 lipca 2016

Niewiele wiemy o Czeczenii poza doniesieniami z mediów. Ta książka może to zmienić: widzimy wojnę oczyma przeciętnego mieszkańca kraju. Napisana poetyckim językiem spowiedź dotycząca własnej tożsamości i miejsca podczas trudnego konfliktu politycznego. Bez wstrząsającej fabuły, za to pełna słów i opisów zapadających w serce.

Dominik Aziewicz | 2011-05-26
Przeczytana: 26 maja 2011

"Jestem Czeczenem" to opowieść o jaskółkach, górach i dziecięcych zabawach, a tak na prawdę o wojnie i miłości do ojczyzny. Zdecydowanie nie jest to klasyczny reportaż wojenny. To pozornie chaotyczna, poetycka historia, pełna anegdot, niedopowiedzeń i metafor. Dowiemy się z niej na przykład, że najpotężniejszą rosyjską bronią przeciwko Czeczenom są piękne kobiety o złocistych włosach, a nie (zakazane prawem międzynarodowym) bomby kasetowe. Polecam wszystkim, którzy są gotowi wyrwać się na moment z błogostanu i zasmakować trochę goryczy, którą ta książka wręcz ocieka.

Mateusz | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

Książka ta jest prawdziwym dziełem literackim, w niczym nie przypominającym reportażu, co w tym wypadku jest wielkim atutem. Piękna opowieść, często nieco tragiczna, co nie zmienia faktu, że jej lektura jest fascynująca!

journalist | 2012-06-23
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Książka z pewnością nie dla osób wrażliwych. Mocna podróż w głąb czeczeńskiej duszy, zawieruchy wojennej i rozpaczy za utraconą ojczyzną.