Kraj utracony. Moja historia Izraela

Tłumaczenie: Milena Haykowska
Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Det förlorade landet - en personlig historia
literatura faktu

"Kraj utracony. Moja historia Izraela" to osobiste spojrzenie na dzieje państwa żydowskiego, ale także gruntowna analiza idei stojącej za jego powstaniem. Autor szuka jej historycznych korzeni, śledząc losy państwotwórczego mitu od biblijnego wygnania i obietnicy powrotu, przez ruch syjonistyczny i Holokaust, aż po polityczne decyzje ostatnich dekad. Wiedzie czytelnika poprzez czasy żydowskiej emancypacji, oświecenia, socjalizmu i nacjonalizmu. Pisze o apokaliptycznym cieniu Zagłady, radykalnym syjonizmie budowniczych państwa i sednie konfliktu palestyńskiego, ale też o rozdarciu pomiędzy koncepcją agresywnego wzrostu terytorialnego a nadzieją na pokój i normalizację. To książka nie tylko o Izraelu jako nowoczesnym państwie, ale też o jednej ze – zdaniem autora – najbardziej wpływowych utopii naszych czasów. Osobiste wspomnienia łączą się tu z próbą odpowiedzienia na pytanie, na ile Izrael jest spełnieniem mitu Ziemi Obiecanej, a na ile krajem zagubionym we własnej utopijności.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2011

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Mateusz | 2012-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Pierwsze wrażenie?

- Udało się! Nareszcie!

Podchodziłem do tej książki trzykrotnie, przy czym przy pierwszych dwóch podejściach "konsumując" ok. 300 jej stron. Ogrom wiedzy w niej zawartej, szczegółów, szczególików poparty niezliczonymi przypisami (w każdym rozdziale po paredziesiąt minimum), datami, nazwami... poraża, nokautuje czytelnika.

To książka głównie dla osób Świetnie znających historię Żydów, Izraela i Bliskiego Wschodu. Autor nie zagłębia się w istotne dla Izraela daty, on po prostu do nich nawiązuje... co dla czytelnika nie posiadającego iście profesorskiej wiedzy z tej dziedziny (uważam, że i to zdecydowanie za mało) może być nie do przełknięcia.

Autor za tak wielkie, przesycone wręcz encyklopedycznymi czasem faktami dzieło zasługuje na wysoką ocenę, ale z drugiej strony nie udało mu się Mnie skusić do pogłębiania wiedzy... np. na temat tego co i kiedy napisano w ..... szwedzkich gazetach i czasopismach (tak tak i takie wątki znalazły w tej książce swoje miejsce,...

Okitatu | 2016-09-03
Ezys | 2015-12-04