Rambo III

Okładka książki Rambo III David Morrell
Okładka książki Rambo III
David Morrell Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Rambo (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Rambo (tom 3)
Rambo III
Da Capo
1994-01-01
1994-01-01
Maciej Pertyński

Okładka książki Rambo on Their Minds Gayle Lynds, David Morrell
Rambo on Their... Gayle Lynds, David ...
Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...

Trzecia część opowieści o Rambo wydaje mi się być najlepsza. Najbardziej dramatyczna. Ukazująca grozę wojny, bestialstwo niektórych żołnierzy.
Rzecz toczy się w Afganistanie.
Pojawili się w niej Rosjanie nie godzący się na wojnę i bestialstwo. Nie wiem czy tacy byli w rzeczywistości i ilu ich było. Oddaję cześć tym, którzy nie godzili się wtedy i nie godzą się dziś, w Ukrainie. Podobno są tacy.
Zakończenie wzniosłe, można nawet rzec, że w monumentalny sposób piękne.
Polecam książkę. Jest o wiele lepsza, niż wszystkie filmy o Rambo razem wzięte. Poza tym akcja zatyka dech w piersiach.

Rzecz toczy się w Afganistanie.

Film zdecydowanie lepszy, książka za bardzo skupia się na medytacjach, buddyzmie, islamizmie i samobiczowaniu głównego bohatera. Niebezpiecznie też skręca w lewą stronę polityki, a chwilami podchodzi pod sci-fi, jeśli chodzi o wytrzymałość Rambo oraz jego towarzyszy. Nawet na tle i tak przesadzonego filmu. Przynajmniej czyta się z napięciem, ale moim zdaniem autor przedobrzył w wielu aspektach.

W sumie najsłabsza część. 3 części filmu też nie jestem fanem

W sumie najsłabsza część. 3 części filmu też nie jestem fanem

Nie tak dobra jak wcześniejsze dwie części ale też daje radę. W książce jak i w filmie dzieją się rzeczy niemożliwe ale to w końcu Rambo.

Po książkę sięgnąłem w zasadzie z czystej ciekawości . Zastanawiałem się jak autor wypadnie na tle filmu ( jest ona napisana na podstawie filmu ) . Morrell wyszedł obronną ręką . Książka jest lepsza od filmu , ale i tak dużo jej brakuje do poziomu pierwszej części . Zbyt monotonna , czasami naiwna .

Tak jak pozostale z serii. Bardzo dobra pozycja

Tak jak pozostale z serii. Bardzo dobra pozycja

Ostatnia część przygód Johna Rambo.
Tym razem John wyrusza do Afganistanu uwolnić z niewoli pułkownika Trautmana - dawnego swojego dowódcę z Wietnamu. Książka zdecydowanie inna niż film - dużo lepsza. Autor przedstawia nam nierówną walkę afgańskich rebeliantów z radzieckim najeźdźcą.

Ostatnia część przygód Johna Rambo.

Na półkach: , , , , , ,

Również i przy trzeciej części losów Rambo trudno uciec od porównań do filmu. O ile w pierwsze dwa tomy były zwyczajnie lepsze niż filmy, o tyle tom trzeci to porównanie ze swoim kinowym odpowiednikiem wygrywa zdecydowanie. Autor bardzo ciekawie przedstawił Afganistan jako kraj którego nikt nigdy nie był w stanie podbić. Sporo pisze o miejscowej ludności, jej zwyczajach i wyznawanej filozofii. Rozmowy Rambo z Afgańczykami pomagają czytelnikowi lepiej zrozumieć ich ówczesną postawę, a także unaocznić to, jak ważne są dla nich honor i przywiązanie do tradycji.

To właśnie ukazanie powiązań między lokalną społecznością i dość dokładne przedstawienie kraju i jego kultury to jeden z głównych atutów książki. Oczywiście nie zabraknie też wartkiej akcji, wybuchów, strzelanin i nadludzkich wyczynów Rambo. Jeśli nawet w tych jego wyczynach jest nieco przesady, to przecież sam Trautman mówił o nim, jako o najlepszym z najlepszych, więc jeśli ktoś miałby być zdolny do przeprowadzenia takiej akcji, jak ta z książki, to rzeczywiście mógłby to być chyba tylko John.
Bardzo pozytywne zaskoczenie i udane domknięcie trylogii. W roli lektora znakomicie spisał się Leszek Lichota, którym swoim wyprawnym z emocji głosem potrafił zbudować niesamowitą atmosferę.

Niezniszczalny bohater ma już dość. Dość wojny, która nie jest jego wojną. Dość agresji, tortur, strzelanin. Chce odpocząć, wyciszyć się i zacząć od nowa. Ale jego Przeznaczenie, w które uparcie nie chce wierzyć, upomina się o niego, brutalnie wciągając go w sam środek afgańskiego piekła. Rambo, w całym repertuarze swoich ekstremalnych umiejętności przetrwania, sztuki cichej eliminacji i obeznania z bronią każdego rodzaju ma tylko jedną słabość – lojalność do Trautmana. Gdy więc pułkownik trafia do niewoli za linią wroga, w Johnie budzi się dawno pogrzebany instynkt tropiciela i wojownika. Zdawałoby się, że nie zależy mu na nikim i na niczym, a jednak w imię lojalności do pułkownika jest w stanie zrobić wszystko. Nie dziwi więc fakt, że mimo obiecanej sobie dyscypliny nieangażowania się w nie swoje walki, Rambo wyrusza do „kraju poza kontrolą” odbić przetrzymywanego przyjaciela. I podobnie jak w częściach poprzednich, znajdziemy w „Rambo III” zestaw spektakularnych wybuchów, precyzyjnych rzutów nożem i cichego przekradania się za linię wroga. Znajdziemy także podłych zwyrodnialców, którzy lubują się w zadawaniu cierpień więźniom. A że postać Rambo jest ucieleśnieniem słusznej powinności, dobroci i sprawiedliwości – na kartach powieści poznamy jaką siłą jest męska przyjaźń i na przekroczenie jakich granic pozwala poczucie obowiązku.

"Powiedział mi pan, żebym zaakceptował..."

"Powiedział mi pan, żebym zaakceptował..."

• Thriller/sensacja/kryminał
  • David Morrell