Rambo III

Cykl: Rambo (tom 3)
Wydawnictwo: Da Capo
Rambo III
Tomek Drozd

John Rambo, weteran wojny w Wietnamie otrzymuje propozycję wzięcia udziału w wojnie w Afganistanie. Jednak Rambo odmawia brania udziału w kolejnym konflikcie. Pragnie żyć w spokoju. Zmienia jednak zdanie, gdy dowiaduje się, że jego jedyny przyjaciel, pułkownik Trautman, wpada w ręce Rosjan. Dzielny komandos postanawia wyruszyć na pomoc.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

porywacz_zwlok | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Po trzeciej części Rambo spodziewałem się najmniej a z nich wszystkich zaskoczyła mnie najbardziej. Prosta ale ciekawa powieść o przyjaźni i męskich wartościach. W aktualnie poukładanym świecie ciekawie się czyta o relacjach mudżahedinów będących islamistami i amerykańskiego żołnierza będącego buddystą. Trzecia część jest najkrwawszą ale książka nie przesadza ze zbyt dosłowną śmiercią. Ciekawa lektura a najbardziej zaciekawi tych, co ledwo przebrnęli przez dwie pierwsze, bo jest najlepsza. Polecam.

Spiderdog86 | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Zdecydowanie najbrutalniejsza część przygód Johna Rambo (nie licząc filmowej czwartej części). To książka o niewyobrażalnym okrucieństwie wojny, o niepotrzebnej śmierci,cierpieniu,utracie człowieczeństwa,ale także o sile przyjaźni i lojalności,które są silniejsze niż strach przed utratą życia. Książka ukazuje nam bohaterską postawę afgańskich rebeliantów,którzy pomimo przewagi wroga, nie dają w sobie złamać ducha walki i są w stanie poświęcić swe życie ratując swój kraj. To również książka pokazująca,że nie każdy wróg jest taki sam, dająca nadzieję,iż osoby stojące po drugiej stronie barykady również mają uczucia i tak samo nienawidzą wojny jak ludzie przeciwko którym walczą. W końcu to książka o człowieku,który jest maszyną. O człowieku,który w końcu akceptuje swoje przeznaczenie i robi to,w czym jest najlepszy. Nie dlatego,bo to lubi. Nie dlatego,bo zabijanie sprawia mu satysfakcję. Robi to by ratować przyjaciela,który jest dla niego jak ojciec.Bo tak trzeba. Bo do tego został...

Darsky | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

Niezniszczalny bohater ma już dość. Dość wojny, która nie jest jego wojną. Dość agresji, tortur, strzelanin. Chce odpocząć, wyciszyć się i zacząć od nowa. Ale jego Przeznaczenie, w które uparcie nie chce wierzyć, upomina się o niego, brutalnie wciągając go w sam środek afgańskiego piekła. Rambo, w całym repertuarze swoich ekstremalnych umiejętności przetrwania, sztuki cichej eliminacji i obeznania z bronią każdego rodzaju ma tylko jedną słabość – lojalność do Trautmana. Gdy więc pułkownik trafia do niewoli za linią wroga, w Johnie budzi się dawno pogrzebany instynkt tropiciela i wojownika. Zdawałoby się, że nie zależy mu na nikim i na niczym, a jednak w imię lojalności do pułkownika jest w stanie zrobić wszystko. Nie dziwi więc fakt, że mimo obiecanej sobie dyscypliny nieangażowania się w nie swoje walki, Rambo wyrusza do „kraju poza kontrolą” odbić przetrzymywanego przyjaciela. I podobnie jak w częściach poprzednich, znajdziemy w „Rambo III” zestaw spektakularnych wybuchów,...

lawa | 2013-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2013, Morrell David
Przeczytana: 25 maja 2013

Ostatnia i zdecydowanie najlepsza powieść z serii Rambo.
Nie doszukałam się niestety informacji, na ile wiarygodnie autor pisze o Afgańczykach, ich filozofii i stylu życia w tamtym okresie, choć nie trudno się tego domyśleć. Podobnie nie wiadomo, na ile wiarygodnie opisane są okrucieństwa Rosjan, ale czytając o owych wydarzeniach z pewnością takie były. Stosunek do mułzumanów w dzisiejszym świecie na tle aktualnej sytuacji politycznej jest wiadomy, a słowo dżihad tłumaczone w książce jako coś oczywistego mocno razi. Mam wrażenie, że autor chciał przedstawić Afganistan jako biedny, najechany kraj, z pespektywy jednak ich święta wojna nie ma racji bytu. Ale warto przeczytać i zastanowić się na historią, uwczesną i współczsną.

Polecam, ciekawa książka zwłaszcza dla fanów dobrej sensacji.

Michaelus | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017