Przekaz lampy. Pierwotne nauki zen

Tłumaczenie: Bon Gak
Original Teachings of Ch'an Buddhism/A Man of Zen. The Recorded Sayings of Layman P'ang
978-83-924633-2-0
religia
Andrew

Buddyzm zen, czyli po chińsku czan, pojawił się w Chinach w VII w. n.e. i rozwijał się tam aż do XIII w., kiedy to stopniowo zaczął zanikać. Wciąż jest szeroko praktykowany w Japonii i Korei, a także ostatnimi czasy ponownie w Chinach i Wietnamie. Niniejsze tłumaczenie podsumowuje pierwszą część serii wydawniczej "miska ryżu" obejmującą okres dynastii Tang (618-907), czyli "złotego wieku" w historii chińskiego czan.

Część tej książki stanowią tłumaczenia wielkich mistrzów czan, wybranych z "Przekazu lampy", najwcześniejszej kompilacji tekstów czan, a część wnikliwe autorskie interpretacje i komentarze autora, powstałe w wyniku ponad dwudziestu lat studiów i praktyki czan, głównie u D.T. Suzukiego oraz wiodących japońskich mistrzów zen.

Nauki zawarte w tej książce tradycyjnie składają się z mów skierowanych do uczniów oraz kung-anów (jap. koan), będących wyrazem wewnętrznego doświadczenia i iluminacji oświeconych osób, doświadczenia, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, stanowiąc główną cechą charakterystyczną nauk czan. Ten unikalny i piękny zbiór z pewnością będzie ważną pozycją w księgozbiorze adeptów zen oraz punktem odniesienia dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są pierwotnymi, autentycznymi naukami czan.

źródło opisu: http://www.miskaryzu.pl/index.php?cont=312

źródło okładki: http://www.miskaryzu.pl/img/books/big/przekazlampy.jpg

Ramon | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

"Część tej książki stanowią tłumaczenia wielkich mistrzów czan, wybranych z "Przekazu lampy", najwcześniejszej kompilacji tekstów czan," - może szkoda, że nie było tego więcej, że nie jest to cały Przekaz Lampy.

"a część wnikliwe autorskie interpretacje i komentarze autora, powstałe w wyniku ponad dwudziestu lat studiów i praktyki czan, głównie u D.T. Suzukiego oraz wiodących japońskich mistrzów zen." - z pewnością bardzo przydatne dla początkujących. Dzięki temu ta lektura nie będzie "czarną magią" dla przeciętnego zachodniego poszukiwacza duchowości.

Trithemius | 2016-07-09
brambory11 | 2015-11-26