Forteca w źrenicy czasu

Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Cykl: Fortece | Tristen (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Fortress in the Eye of Time
C.J. Cherryh
Myrkul

W zrujnowanej wieży Ynefel mieszka ostatni z wielkich mędrców- Mauryl. Pewnej nocy w akcie Starej Magii powołuje on do życia Formę, zamierzając rozliczyć się z dawnymi przeciwnikami. Niestety, młodzieniec, którego stworzył, nie ma niezbędnej wiedzy, jest prostoduszny i szczery i mimo że otrzymuje tajemną Książkę, nie potrafi odczytać ani jednego słowa. Po śmierci mistrza Tristen opuszcza Stare...

Po śmierci mistrza Tristen opuszcza Stare Ziemie i udaje się do twierdzy Zeide, wkraczjąc w nową epokę wypełnioną zdradami, walką o władzę i wojnami. Przez cały czas chroni go czar, aż wreszcie, kiedy w wirze wydarzeń opada zasłona niewiedzy, ujawnia się jego niezwykła moc. Od tej chwili wrogowie Mauryla stają się i jego wrogami.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 1999

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

gringosso | 2014-06-24
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Sięgnąłem po nią po dłuuugim czasie wahania, nie wiedząc na co się porywam i czy aby nie będzie to kolejna niesamowicie nudna powieść.

Zawiodłem się niesamowicie!

Barwny język C.J. Cherryh ujmuje nas od pierwszej strony i nie przestaje zadziwiać. Postacie są barwnie wykreowane, opisy natury i otoczenia wykreowane tak, że ma się wrażenie przebywania w jej pięknym świecie. Ciąg zdarzeń trudno jest przewidzieć, co jest bardzo wielkim plusem, bowiem autorka ma możliwość, i na szczęście wykorzystuje to nie raz, zaskakiwać zwrotami akcji.

Do czego teraz powinienem się przyczepić? Nie ma tego wiele, choć to też zależy od odbiorcy. Mi czytało się tą książkę na początku dosyć opornie, może z powodu rzadkiego kontaktu z klasyczną fantasy. Z drugiej strony jednak książką można się wręcz delektować, słowo po słowie, strona po stronie, ponieważ po prostu nie da się jej pochłonąć w ciągu jednej nocy (przynajmniej według mnie). Ten świat wymaga zanurzenia i kontemplacji ;)

Jedyne, co może...

alamar6 | 2014-01-09
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Forteca w źrenicy czasu to książka napisana trudnym językiem.Kilka razy czytałem niektóre fragmenty, aby zrozumieć dokładnie wydarzenia opisane w książce. Polecam czytać w wieku powyżej 15 lat. Co zaś się tyczy fabuły... Około 800 stron, a akcja wlecze się i wlecze. Nie byłem usatysfakcjonowany ,,,pieniądze wyrzucone w błoto" -myślałem. Jednak zanim doczytałem do końca zmieniłem zdanie. Świetnie skonstruowana główna postać oraz ciekawy pomysł. Niebawem sięgnę po 2 część. Naprawdę zachęcam, warto przeczytać.

Venenum | 2013-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Niezwykle wciągająca powieść napisana barwnym językiem. Intrygi mieszają się z wartką akcją, a świetnie wykreowani bohaterowie ożywają na stronach książki. Na uwagę zasługuje zwłaszcza główna postać - spogląda absolutnie obiektywnie na dobro, zło i wszelkie ludzkie czyny, każąc zatrzymać się i zastanowić, czy to, co uznajemy za sprawiedliwe i prawe, faktycznie takie jest. Szczerze polecam.

Alannada | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

Bardzo dobra książka. Naprawdę, gorąco polecam jako wspaniałą lektuurę, wciągającą i zajmującą.

eR_ | 2013-09-24

Sam tytuł powalający ;)
Reszta też daje radę.

Karlan | 2016-05-05

Ta książka jest nudna. W zasadzie na tym jednym krótkim zdaniu mogłabym zakończyć moją opinię, ale jako że (w ramach dawania drugiej szansy), zaczęłam czytać drugi tom, który jest chyba jeszcze nudniejszy od pierwszego, poczułam potrzebę napisania paru słów.
Gdybym nie czytała innego cyklu tej autorki, omijałabym ją po tej książce szerokim łukiem. Jednakże ogromnie spodobała mi się "Morgaine", i dlatego, zaciekawiona, sięgnęłam po inną serię Cherryh z gatunku fantasy.
Początek zapowiadał się obiecująco. Oto stary mag, prowadzący pustelniczy żywot w opuszczonej twierdzy, przeprowadza tajemniczy rytuał, w wyniku którego powołuje do istnienia Formę -młodzieńca o imieniu Tristen. Czym jest Forma? Dlaczego mag stworzył naszego bohatera, jaki przyświecał mu cel? Czemu starzec ma obsesję na punkcie zamykania okien, co by nie wpuszczać do środka czegoś złego? Niestety, nie dowiemy się tych rzeczy, a na pewno nie prędko, gdyż dosyć szybko mag pada ofiarą swojego równie tajemniczego i...

Kasia-chan | 2012-10-11

Jedna z lepszych książek jakie czytałam i jedna z tych, do których bardzo chętnie wracam. Przeznaczenie miesza się w niej z wolną wolą a czytelnik zastanawia się co tak naprawdę kieruje poczynaniami głównego bohatera.

cariad | 2016-11-06
Madnargon | 2016-06-13