Region Kaukazu w stosunkach międzynarodowych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
978-83-227-2843-7
literatura faktu
Michał

W książce podjęto próbę ukazania istoty i specyfiki państw i regionu Kaukazu w stosunkach międzynarodowych oraz przedstawiono strategię mocarstw i państw zarówno wobec poszczególnych państw tego obszaru, jak i wobec całego regionu Kaukazu. O znaczeniu regionu Kaukazu we współczesnych stosunkach międzynarodowych decyduje nie jego wielkość terytorialna, lecz położeniegeopolityczne i geoekonomiczne. Wskutek rozpadu ZSRR Kaukaz stał się terenem walk o dominację i wpływy pomiędzy mocarstwami. Rosja, która dąży do supremacji w regionie, napotyka zdecydowany sprzeciw Zachodu - Stanów Zjednoczonych Ameryki, wspieranych przez UE, a także Iranu i Turcji. Rozgrywająca się w XXI wieku ,,Wielka Gra" o Nowy Szlak Jedwabny dla transportu surowców energetycznych jest tego najlepszym przykładem. ,,Wąskie gardło" szlaków transportowych - region Kaukazu - może przesądzić o wyniku tej gry.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.umcs.eu/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.umcs.eu/