Nie tylko piramidy... Sztuka dawnego Egiptu

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
sztuka
Snoopy

Spis treści: Zagadka sfinksa i hieroglifów. Rozwój badań nad sztuką egipską Życie nad Nilem. Kraj i ludzie Tajemnicze znaki. Język i piśmiennictwo Bogini Seszat pisze annały. Periodyzacja dziejów Gwiazdy na niebie. Wierzenia religijne O świtaniu i wschodzie słońca. Początki sztuki w Egipcie. Okres predynastyczny i dwie dynastie tynickie Horyzont Ra. Budownictwo i zdobnictwo Starego...

Spis treści:

Zagadka sfinksa i hieroglifów. Rozwój badań nad sztuką egipską
Życie nad Nilem. Kraj i ludzie
Tajemnicze znaki. Język i piśmiennictwo
Bogini Seszat pisze annały. Periodyzacja dziejów
Gwiazdy na niebie. Wierzenia religijne
Horyzont Ra. Budownictwo i zdobnictwo Starego Państwa
Chnum tworzy człowieka. Kanon postaci ludzkiej
Po zaćmieniu słońca. Upadek sztuki w okresie przejściowym i odrodzenie w epoce Średniego Państwa
Amon i Aton w zenicie. Klasycyzm sztuki Nowego Państwa i epizod amarneński
Ziemskie siedziby bogów. Kanon świątyni egipskiej i architektura wielkich zdobywców
Przed zachodem słońca. Epoka późna
Narodziny nowego boga. Egipt chrześcijański.

Bibliografia i indeks.

źródło opisu: www.atticus.pl

źródło okładki: www.atticus.pl

Elevander | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Kazimierz Michałowski iure optimo uchodzi za ojca polskiej archeologii śródziemnomorskiej. Przez kilkadziesiąt lat swojej naukowej działalności zrobił wiele nie tylko dla nauki światowej, ale i dla popularyzacji swojej dyscypliny w kraju. Książka "Nie tylko piramidy..." należy właśnie do tego drugiego nurtu jego działalności. Autor podjął się w niej próby zwięzłego opisu Egiptu i jego sztuki w ujęciu chronologicznym: od okresu predynastycznego po podbój arabski. Z racji ogromnej erudycji i znajomości tematu przez K. Michałowskiego, poziom merytoryczny wykładu jest wysoki, choć zarazem przystępna jego forma z pewnością zachęci wielu czytelników-laików w dziedzinie egiptologii czy historii sztuki w ogóle. Książka jest bogato ilustrowana i zawiera wiele map i planów, które pomagają lepiej się zorientować w opisywanych zagadnieniach. Autor wielokrotnie odwołuje się do swoich własnych doświadczeń z prowadzonych w Egipcie wykopalisk. Mimo iż zasadniczo opracowanie to dotyczy czasów...

BeArcik | 2011-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2011

W toku galopującego materiału na studiach miło było zatrzymać się na jakiś czas w jednym miejscu i solidniej zagłębić się w jego historię, zwłaszcza sztuki. Autor, mający bezpośredni związek z badaniami nad epoką, podszedł do tematu jako fachowiec, jednocześnie jednak książka nie jest tylko dla specjalistów, między historią a sztuką przewijają się ciekawostki na temat obyczajowości i życia codziennego starożytnych Egipcjan. Z przyczyn osobistych ucieszyło mnie także występowanie w odniesieniu do boga formy Ra, zamiast spotykanej przeze mnie w niemal wszelkich innych publikacjach formy Re. Jedyne co mi zgrzytało w stanowisku autora to gloryfikacja postępowości sztuki współczesnej, na szczęście jednak pojawiająca się chyba tylko raz w obrębie całego dzieła.

ciociasamozloeluta | 2013-10-27

jedna z najcudowniejszych ksiazek jakie mialam przyjemnosc czytac!

apl | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Książka jest rzetelnym źródłem wiedzy - w tym praktycznej - o dawnym Egipcie i jego odkrywaniu. Może nie płynie się przez jej treść, ale na pewno warto przeczytać.
Zawsze relacja "praktyka" archeologa zawiera fascynujące informacje i smaczki, których teoretyk nie jest w stanie ująć.
Plusem są przejrzyste mapki i liczne zdjęcia.

Gabrielle | 2014-10-20

Książka ta, napisana lekko i ciekawie, będzie z pewnością świetną lekturą dla osób, które ze sztuką egipską niewiele miały wcześniej do czynienia. W sposób bardzo przystępny i dodatkowo zobrazowany ilustracjami wprowadza czytelników nie tylko w zagadnienie sztuki, ale i polityki i kultury w starożytnym Egipcie.

joasia | 2011-10-27

Jeśli ktoś chce poznać sztukę starożytnego Egiptu powinien przeczytać tę książkę. Obok dzieła Pani J. Lipińskiej jest to druga istotna pozycja traktująca na ten temat. Napisana przystępnym językiem, interesująca. Zawiera szereg informacji na temat samego kraju, jego sztuki, religii.

AnnaCecylia | 2012-04-15
Na półkach: Przeczytane, Evviva l'arte!
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Ciekawie i przystępnym językiem o historii, kulturze i sztuce starożytnego Egiptu.

paulinannah | 2016-12-03
Przeczytana: 2009 rok