Pasje Zygmunta Freuda

Seria: Meandry Kultury

PASJE Zygmunta Freuda to krytyczna, a jednak pełna uznania i szacunku analiza sposobu myślenia Freuda, analiza przeprowadzona z punktu widzenia psychoanalizy. Można wręcz stwierdzić PASJE Zygmunta Freuda to psychoanalityczna teoria osobowości twórcy psychoanalizy. Jak pisze M. Chałubiński Frommowska recepcja twórczości Freuda ma nader specyficzny charakter. Nie znam żadnego innego myśliciela, w którego twórczości Freud byłby obecny w tak wielkim stopniu, jak w pracach Fromma i który zarazem we wszystkich ważniejszych kwestiach (...) dochodził do wniosków tak diametralnie od niego odmiennych.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Paweł Leś | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Krótki opis osoby Zygmunta Froda, bo tym jest ta książka, pozytywnie mnie zaskoczył. Nie przepadam za biografiami, nie przepadam za samym Froydem i myślałem, że niezwykle się wynudzę, mimo nawet nie za dużych gabarytów książki. Niestety faktycznie zdarzały się takie momenty, szczególnie gdy autor silił się na nawiązania i opisy zawierające elementy psychoanalityczne.

Ostatecznie jednak książkę skończyłem z tym uczuciem które tkwi we mnie po skończeniu jednej z części cyklu powieści (tych ciekawych powieści), gdy ręka świerzbi przy blasku nocnej lampki by łapać za kolejną część i zignorować sen na jeszcze chwilę. Erich Fromman ponownie pokazał swój krytycyzm który ostatecznie mimo całościowej formy odrzucił psychoanalityczne postrzeganie świata i zdobył się na wciąż przyćmioną lecz istotną krytykę działań Froyda, czego przez dłuższy czas mi brakowało.

Jestem wdzięczny Erichowi Frommanowi, że w tak skrótowy i rzetelny sposób (często powołując się cytaty z listów i relacji bliskich...

Edyta | 2016-04-17
Przeczytana: luty 2016

Świetna. Opisuje nie tylko filozofie Freuda ale to, jakim był człowiekiem dla swojej rodziny. Jakim był dzieckiem dla swoich rodziców. Polecam. Szybko się czyta

Ryshke | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Erich Fromm niszczy mit Freuda jako spokojnego i miłego ojca nowego nurtu, odziera go z całej powierzchowności, prezentuje sposób myślenia, skomplikowany charakter, źródła powstania obalonych twierdzeń. Nieustannie policzkuje, niszczy wszelkie hagiograficzne potrety, stawia na piedestale prekursora, Mojżesza, którego wciąż policzkuje, by złożyć ukłon i ostatecznie uznać jego geniusz.

legut | 2016-03-17

Książeczka niewielkich rozmiarów, ale o ogromnej błyskotliwości, erudycyjności i subtelnej uszczypliwości.

książek: 2023
Agata | 2012-06-04
Na półkach: Mam, Przeczytane

Dla pasjonatów psychoanalizy jest rewelacyjna. Pokazuje Freuda z zupełnie innej strony i może właśnie z tej właściwej.

Karola | 2013-08-23

psychologiczna analiza życia Freuda, interesująca.

Grekorn | 2017-04-20
Przeczytana: kwiecień 2017